Agenti 007 – Kto bude ďalší James Bond?

 

Ako náhradníci za Piercea Brosnana, v poradí piateho Jamesa Bonda, sa spomínali aj Clive Owen či Hugh Jackman. Nakoniec voľba padla na menej známeho a najmä lacnejšieho Daniela Craiga. Fanúšikovia agenta 007 si trhali vlasy: Aký Daniel Craig?! Kto je Daniel Craig?! Blond Bond?! Vylúčené! A tá podoba s Vladimírom Putinom! Bŕŕŕ!!! Dnes je už všetko inak. Po trinástich rokoch v službách Jej Veličenstva a piatich bondovkách je Daniel Craig, s výnimkou Seana Conneryho, asi najúspešnejším Bondom v histórii. Tak buďme milosrdní k tým, ktorí sa ho chystajú nahradiť…  

 

 

Idris Elba (46)

Plusy: Nápad, že by agenta 007 mohol hrať Afroameričan, prišiel z Ameriky. Predovšetkým producentka Barbara Broccoli sa vraj nechala počuť, že nový James Bond nemusí byť nutne beloch. A keď časopis Hollywood Report zorganizoval anketu o tom, či by fanúšikovia zvládli čierneho Bonda, polovica odpovedí znela áno. A z tej polovice dve tretiny hlasovalo za Brita Idrisa Elbu.

Mínusy: Práve o ňom sa ako o nástupcovi Craiga špekuluje spomedzi všetkých kandidátov najdlhšie. No čas nezastavíš. Idris je síce o štyri roky mladší od Daniela, ten sa však stal Bondom, keď mal 38 rokov. Šesť bondoviek nakrútil počas dvanástich rokov. Koľko by mal posledný Bond Idrisa Elbu? Takmer šesťdesiat.

 

Rodí sa príbeh úspechu

Idrissa Akuna Elba, hoci obaja jeho rodičia pochádzajú z Afriky, prišiel na svet v chudobnej štvrti na východe Londýna. „Bolo celkom bežné,“ spomína na svoje detstvo herec, „že som na ulici počúval nadávky typu ‚čierny bastard’“. Mama pochádzala z Ghany a otec zo Sierra Leone, obaja prišli do Londýna za lepším životom. Elba starší ho hľadal v továrni na výrobu automobilov Ford a chvíľu sa zdalo, že za automatickou linkou obrovskej fabriky skysne aj jeho jediný syn. Idris sa totiž v šestnástich vykašľal na školu a keď práve neťahal nočnú, pomáhal strýkovi, ktorý robil dídžeja na svadbách. Rok na to sa už aj on vlnil za dídžejským pultom, s kamošmi založil firmu a rozšíril pole svojej hudobnej produkcie na nočné kluby. A poškuľoval po herectve. Vďaka štipendiu z charitatívnej organizácie Princes Trust začal študovať herectvo na National Youth Music Theatre, škole poskytujúcej mladým ľuďom zo slabších pomerov dramatické vzdelanie.

 

Hercova cesta

Do tridsiatky sa v jeho hereckej kariére neudialo nič podstatné. Obchádzal kastingy a bral, čo sa kde naskytlo, väčšinou menšie úlohy v televíznych seriáloch. Najskôr britských a keď sa presťahoval do Ameriky, amerických. V pauzách, keď nemal do čoho pichnúť, vyhadzoval opilcov z nočných barov a dokonca (sám to bez mučenia priznal) díloval marihuanu. Keď sa rozišiel s manželkou, žil v dodávke. Tam spával, učil sa texty, odtiaľ odchádzal na nakrúcanie. A to aj v čase, keď už mal vo vrecku svoju prvú veľkú rolu! Zlom v jeho dovtedy nemastnej, neslanej kariére prišiel v roku 2002, keď mu tvorcovia seriálu The Wire, Špina Baltimoru priklepli herecky zaujímavú a divácky atraktívnu postavu Stringera Bella. The Wire je originálny seriál HBO a dnes sa k nemu vzhliada ako ku klasike vo svojom žánri. Je to tvrdý, realistický film o fungovaní drogovej mafie v Baltimore a Elbov hrdina, zvaný Stringer Bell, ako pobočník šéfa drogového kartelu stojí v epicentre celého diania. Pre divácky úspech sa Špina Baltimoru natiahla na päť sérií a hoci Stringer Bell na konci druhej zomiera, celkovo 25 dielov však bolo dosť na to, aby si sympatický záporák vybudoval slušnú fanúšikovskú základňu.

Urastený Afroameričan po Špine akoby už ani nemal nárok hrať niečo iné, ako gangstrov, kriminálnikov, poprípade vojakov. Pár výnimiek sa však predsa našlo. Opäť pre HBO nakrútil pozoruhodnú snímku Sometimes in April (Niekedy v apríli) o genocíde v Rwande, kde počas stodňového masakra medzi kmeňmi Hutuov a Tutsiov bolo zabitých takmer milión ľudí. V hercovej filmografii ďalej prevažovali kriminálky, gangsterky a thrillery ako Americký gangster od Ridleyho Scotta, RocknRolla režiséra Guya Richieho či Gunman so Seanom Pennom a Javierom Bardemom. Všetko veľkí režiséri, veľkí herci a Idris v ich tieni. Akurát vo filme Obsessed (Posadnutá) jeho meno svieti v titulkoch ako prvé, spolu so speváčkou Beyoncé. Tá vo filme o (posadnutej) žene, ktorá sa chystá svojmu kolegovi, utešiteľovi jednej plačlivej noci, zničiť kariéru i manželstvo, hrá onú nič netušiacu manželku.

V roku 2013 sa Idris zhostil úlohy Nelsona Mandelu v životopisnom filme Mandela: Dlhá cesta k slobode a keďže Američania dovtedy britského herca poznali najmä z marvelovských komiksových blockbusterov ako Thor či Ghost Rider (a neskôr Avengers), zrazu otvárali ústa od prekvapenia, aký je Idris dobrý herec. Lenže to ich britskí kolegovia vedeli už dávno – svojho rodáka hltali v seriáli Luther. John Luther je mimoriadne schopný londýnsky detektív z Útvaru pre ťažké zločiny. Kašle na zaužívané služobné postupy a riadi sa svojimi pravidlami, často na hrane zákona, pričom jeho život balansuje na hrane príčetnosti, keďže úporne bojuje s vlastnými démonmi… Idris svoju postavu vyšperkoval tak dokonale, že za Luthera mu v roku 2012 udelili Zlatý Glóbus. Po štyroch sériách ovenčených kritikami typu „to najlepšie, čo sa v Británii v kriminálnom televíznom žánre urodilo“ nastala dlhšia odmlka, filmové servery však hlásia, že piata séria by sa mala začať nakrúcať tento rok.

 

 

Richard Madden (32)

Plusy: Hovorí sa, že producentka bondoviek Barbara Brocolli ho má na svojom osobnom zozname na poprednom mieste. A tiež, že jeho agent Budd akoby bol prípravou na agenta 007 – Budd bojuje s teroristami a chráni svoju kráľovnú, v tomto prípade šarmantnú ministerku vnútra.

Mínusy: Nie je na 007 predsa len príliš mladý? Richard tento rok oslávi tridsaťtri, znamenalo by to prisúdiť Bondovi Kristove roky, a tým ho vrátiť na samý začiatok – Sean Connery mal presne toľko, keď nakrútil svoju prvú bondovku. Potom s výnimkou krásavca Georgea Lazenbyho nastúpili zrelí plus mínus štyridsiatnici a priznajme si, Craigovmu Bondovi už občas zapraská v kostiach, napokon v Skyfall ani nezložil testy fyzickej spôsobilosti…

 

Rodí sa príbeh úspechu

Predpokladajme, že rovnako ako Sean Connery bude aj on vyzerať v kiltovej sukni pekelne sexi. Lebo Richard Madden je Škót ako poleno! A škótsky pôvod má aj James Bond, veď ani jeden z rodičov tejto britskej ikony nie je Angličan: otec Andrew pochádzal zo Škótska a mama Monique Delacroix bola Švajčiarka! Ale späť k Richardovi. Narodil sa v dedinke Elderslie, zopár kilometrov od Glasgowa. Otec bol hasič a mama pracovala v škole, ale skôr ako príslušníkov pracujúcej triedy Richard svojich rodičov popisuje ako starých hipíkov. Nikto v rodine nepričuchol k divadlu či umeniu všeobecne a aj Rich sa dal na herectvo, respektíve mama ho v jedenástich zapísala do dramatického krúžku len preto, aby chlapčisko prekonalo hanblivosť. Richard bol tučko, ľavý na športové hry, decká v škole si z neho robili posmech – v jednom rozhovore sa posťažoval, že ako malý bol vystavovaný „konštantnému ponižovaniu.“ Jeho škola nemala dramatický krúžok, a tak musel s ďalšími tromi spolužiakmi dochádzať na inú školu. Ale obete prinášané na oltár umenia sa začali vyplácať, zavalitý tínedžer dostal niekoľko úloh v televízií, to už prišiel herectvu na chuť a podal si prihlášku na Škótsku kráľovskú divadelnú a filmovú akadémiu. Prvý úspech sa dostavil, keď ešte ako študent dostal ponuku z londýnskeho divadla The Globe zahrať Rómea v Shakespearovej klasike. Niekoľko mesiacov hosťoval aj v Royal Shakespeare Company či National Theatre of Scotland a keď trochu predbehneme čas, mladého Monteka si strihol ešte raz, roku 2016 v londýnskom West Ende pod taktovkou Kennetha Branagha.

 

Hercova cesta

Ten, čo hral Robba Starka – tak ho pozná každý fanúšik veľkolepej fantasy Hra o tróny, hoci možno nie každý pozná meno herca v tejto úlohe. Robb totiž na rozdiel od ostatných filmových súrodencov, ktorí to s Trónmi ťahajú už deviaty rok, na konci tretej série zomrie – aj navzdory tomu, že patrí ku kľúčovým hrdinom príbehu. Scenáristi mali evidentne na háku odveké hollywoodske klišé, že hlavné postavy sa nehlušia v polovici deja a spisovateľ R. R. Martin  pred zdrvenými fanúšikmi vysvetľoval, že príbeh je takto menej predvídateľný. Žiadne vzkriesenie (aj keď po internete kolovali rôzne konšpiračné teórie) sa nekonalo a Mladý vlk, udatný syn svojho otca, vládca Severu a pán Zimohradu po masakri na Červenej svadbe vydýchol naposledy. A Richard sa musel poohliadnuť po ďalších filmových príležitostiach…

Ako prvý ho oslovil režisér Kenneth Branagh a z Mladého vlka vykresal pohľadného princa vo výpravnej rozprávke Popoluška. Nasledovala hlavná úloha Cosima Mediciho v taliansko-britskej televíznej dráme Mediciovci: Vládcovia Florencie. V tomto období šiel z jedného historického kostýmu do druhého: kožušinové plášte, tuniky, vysoké jazdecké čižmy, renesančný účes, šerm, jazda na koni a tak dokola… Našťastie prišiel Deň dobytia Bastily, v ktorom ako pouličný vreckový zlodej, ktorý sa omylom zapletie do bombového útoku, sekunduje Idrisovi Elbovi v úlohe agenta CIA. V nasledujúcom období sa upísal televízii, odkiaľ v roku 2018 prišla ponuka na hlavnú úlohu v krimi seriáli BBC Bodyguard. Áno, ten názov trošku mätie, bodyguardom už navždy bude Kevin Costner, ale ani seržant David Budd nie je na zahodenie. Vojnový veterán z Afganistanu, ktorý trpí posttraumatickou poruchou i rozpadom manželstva, po návrate domov dostane za úlohu strážiť ministerku vnútra Juliu Montague. Tá vďaka Buddovi prvý raz z atentátu vyviazne len so škrabancami, no druhýkrát sa mu ju už nepodarí zachrániť. A to iba pár hodín predtým prežili spoločnú noc… Úspech Bodyguarda prekročil hranice Británie, keď ho do svojej ponuky zaradil Netflix a z Richarda sa razom stal „najhorúcejší mladý herecký talent v biznise“. Na tohoročných Zlatých glóbusoch získal ocenenie „najlepší herec v kategórii televízna dráma“. Len pre zaujímavosť, Bodyguard sa stal jedným z najsledovanejších britských seriálov v histórii.

Úspech seriálu herca teší, ale zároveň vyjadril obavy, aby sa zo škatuľky romantického princa teraz zasa neprehupol len do kolónky sexi svalovec. Možno aj preto sa s odvahou vrhol do nakrúcania muzikálu Rocketman (svetová premiéra je plánovaná na budúci mesiac) o začiatkoch kariéry Eltona Johna, v ktorom stvárnil Eltonovho manažéra a milenca Johna Reida, s účesom v štýle sedemdesiatok. Či príde aj na sexi scény s Taronom alias Eltonom Egertonom, to sa nechajte prekvapiť alebo si vyhľadajte Taronove bonmoty na túto tému – je ich plný internet…

 

 

Tom Hiddleston (38)

Plusy: Ak má James Bond zosobňovať pojem „britský gentleman“, nech ho hrá Tom Hiddleston! Lebo tento chlapík je Englishman ako vyšitý! Nosí iba dokonale padnúce, na mieru šité obleky (väčšinou od Gucciho, keďže bol tvárou tejto značky), na červenom koberci sa vyníma ako symbol dokonalej elegancie a boduje v rôznych rebríčkoch najsexi či najlepšie oblečených mužov sveta.

Mínusy: Nie je to až príliš? Príliš slušný, príliš zdvorilý, príliš ako zo škatuľky? Tak to vníma aj Barbara Brocolli – že v Tomovi je príliš málo z tvrdého a občas i krutého Jamesa Bonda.

 

Rodí sa cesta úspechu

Thomas William Hiddleston je dieťa z privilegovanej rodiny­, narodil sa v privilegovanej londýnskej štvrti Westminster, od malička navštevoval privilegované školy, mal privilegovaných spolužiakov, napríklad princa Williama, ktorý v rovnakom čase ako Tom študoval na privilegovanej Eton College. Keď Tomov otec, chemický inžinier a kapacita vo svojom obore, dostal lukratívnu ponuku šéfovať veľkej farmaceutickej spoločnosti, presťahoval rodinu do Oxfordu. Mama Diana, vášnivá milovníčka umenia, sa realizovala ako strážkyňa rodinného kozuba a svoj zápal pre divadlo preniesla aj na syna. Po elitnom Etone pokračoval na univerzite v Cambridge a štúdiá zavŕšil na Kráľovskej akadémii dramatických umení. Pani Diana bola v siedmom nebi, že má zo syna herca a on sa jej vie aj náležite odvďačiť. V rozhovoroch nenadáva a nefuckuje, pred fotografmi nešibrinkuje obscénnymi gestami, nenasáva v baroch, lebo nechce, aby jeho nevhodné správanie „matku mrzelo“.

 

Hercova cesta

Ešte počas štúdií si so spolužiakom Eddiem Redmayneom zahral v niekoľkých školských predstaveniach, prím viedli klasici – Čechov, Sofokles či Shakespeare a práve za Shakespearovho Cymbelína získal mladý Tom cenu Laurencea Oliviera ako najlepší nováčik na divadelnej scéne. K prvej spolupráci s Kennethom Branaghom došlo tiež na divadelných doskách, keď ho známy herec a režisér obsadil do Čechovovej hry Ivanov. Tí dvaja si klikli hneď na prvý raz, o generáciu starší Branagh sa ujal roly mentora mladého herca, a ten o ňom spieva chvály ako o človeku, ktorý mal „zásadný vplyv“ na jeho život. („Bez Kennetha by som určite nebol tam, kde dnes.“) Priatelia sa stretli pri nakrúcaní britskej kriminálky Wallander, kde hral Branagh hlavnú rolu a Tom sa mu v niekoľkých dieloch obšmietal za chrbtom. A potom to prišlo. Tomova „iniciačná“ filmová úloha! Kenneth si ho raz zavolal na obed a zahorúca mu prezradil, že dostal ponuku režírovať film o Thorovi, komiksovom superhrdinovi, ktorý v mene mieru a dobra na zemi pučí nepriateľov gigantickým kladivom. Hiddleston mal o sebe predstavu, že by bol skvelý Thor. Lenže keď si potom nalistoval komiks s obrázkami príslušného hrdinu, zistil, že korunný princ Asgardu je muž-hora-plná-svalov. Začal teda cvičiť ako besný, s profesionálnym trénerom do úmoru pracovali na muskulatúre hodnej severského boha, ale… Ale potom sa na kastingu zjavil austrálsky krásavec Chris Hemsworth s telom ako hora-plná-svalov a… Tom hodil flintu do žita, na plavovlasého surfera by jednoducho nemal do smrti! Zasiahol však veľký brat Kenneth a svojmu chránencovi priklepol postavu Thorovho brata Lokiho. A nemohol urobiť lepšie! Loki z Toma spravil superstar, po premiére filmu vypukla „lokimánia“, lebo hoci je Loki zradca a podliak, kto by nesympatizoval s mladíkom, ktorého rodičia odvrhli, a aj keď si ho adoptoval sám Ódin, stále je ten druhý, menej podarený, večne sa plížiaci v tieni svojho dokonalého brata?! Tom si zloducha Lokiho v snímkach o Thorovi strihol ešte dvakrát a vzápätí aj v troch Avengeroch. Medzitým sa mihol vo Vojnovom koňovi Stevena Spielberga, Woody Allen vraj špeciálne pre neho napísal postavu Francisa S. Fitzgeralda a napriek faktu, že šlo len o epizódnu úlohu, list od Woodyho, v ktorom ho pozýva na nakrúcanie Polnoci v Paríži, si nechal zarámovať a visí u neho doma na stene. V roku 2016 BBC opäť zahviezdila a do britských domácností vyslala televízny seriál The Night Manager (u nás Recepčný) v hlavných úlohách s Tomom Hiddlestonom a Hugom Lauriem, milovaným doktorom Houseom. Tomov Jonatan Pine pracuje ako nočný recepčný, zahrabaný v snehu kdesi vo švajčiarskych Alpách a vedie asketický, no záhadný život. Keď však odhalí nekalé kšefty miliardára a obchodníka so zbraňami Ropera, stáva sa tým, kým bol v minulosti… Z ďalších filmových projektov za zmienku stojí i Tomova spolupráca s kráľom amerického art filmu Jimom Jarmuschom. Film Prežijú len milenci ponúka uhrančivý príbeh dvoch nesmrteľných upírov, melancholického muzikanta Adama a jeho družky Evy, milovníčky života, poézie a intelektuálnych hovorov. Aj keď sa milujú, manželia žijú oddelene, každý v inom kúte zemegule, ale len do chvíle, keď sa Adam, zhnusený ľuďmi, ktorých nazýva zombies, rozhodne spáchať samovraždu…

 

 

Tom Hardy (41)

Plusy: Vraj v jednej debate na tému budúcnosti Jamesa Bonda poznamenal: „Ako sa traduje medzi nami hercami: ak o danej postave hovoríte, znamená to, že ste z kola von. Takže to naozaj nemôžem komentovať!“

Mínusy: Väčšinou stvárňuje záporákov. Je to pre Bonda výhoda, alebo nevýhoda? Isté však je, že slobodomyseľný herec si vyberá osobité filmové projekty, takže postava agenta 007 mu môže pripadať príliš komerčná, príliš mainstreamová. A ešte niečo: Hardy je abstinujúci alkoholik. Takže ako bude v jeho podaní znieť okrídlená Bondova hláška? Vodu, pretrepať, ale nemiešať?

 

Rodí sa príbeh úspechu

Thomas Hardy je rovnako ako Idris Elba jedináčik. Ale na rozdiel od svojho staršieho kolegu, jeho rodičia sú intelektuáli, otec spisovateľ a mama výtvarníčka. Sprvu sa zdalo, že jablko spadlo od stromu na míle ďaleko, svojich rodičov drzý tínedžer riadne potrápil – v jedenástich začal s čímsi podobným nášmu toluénu, v šestnástich prekladal kokaín s alkoholom, chodil poza školu a na drogy si zarábal drobnými krádežami. Ako dvadsaťročný vyhral televíznu súťaž Find Me a Supermodel (odporúčame pozrieť video na youtube), modeling však Toma omrzel skôr, ako s ním stihol spraviť dieru do sveta. Seba videl skôr ako drsného rapera, ale dosť rýchlo sebakriticky zistil, že na to nemá. Na rozdiel od herectva. Začal teda študovať na Drama Centre London, ale v škole zotrval len do chvíle, kým nedostal dve lákavé herecké ponuky.

 

Hercova cesta

Obe prišli v roku 2001, mal vtedy 24 rokov. Tú prvú mu prihrala televízia HBO a naverbovala ho do (dnes už kritikmi velebenej) vojenskej mini série Bratstvo neohrozených. Tá druhá, opäť s vojnovou tematikou, prišla od tvorcov filmu Čierny jastrab zostrelený a hoci sa tam jeho postava ráta viac-menej do počtu, bol to jeho filmový debut, ktorý absolvoval pod režisérskym dohľadom uznávaného Ridleyho Scotta. Avšak až s postavou Šinzona, podlého klona kapitána Picarda v seriáli Star Trek, sa mu podarilo otvoriť dvere Hollywoodu dokorán. No potom raz, po nejakom výživnom drogovom záťahu, našiel sa ležať na ulici v Soho, v kaluži zvratkov a vlastnej krvi. Vtedy konečne pochopil, že tadiaľto cesta nevedie. „Bol som ako odtrhnutý z reťaze a mal som obrovské šťastie, že sa mi nepritrafila nejaká hrozná nehoda alebo že som neskončil vo väzení či mŕtvy, pretože práve tam som smeroval…“ Tomove opletačky s drogami sa odrazili aj na jeho kariére, režiséri si nad problematickým hercom umývali ruky a on prežíval na malých úlohách v televízii. Po odvykacej kúre od drog a alkoholu dostal (aký to paradox!) hlavnú úlohu vo filme Stuart: Život pospiatky, komornom príbehu o drogovo závislom alkoholikovi a bezdomovcovi. Stuarta Shortera (chlapíka, čo skutočne existoval) zahral s takou dojímavou ľahkosťou, až divákom pri sledovaní životných kotrmelcov dobráckeho houmlesáka pukalo srdca. Podobne famózny bol jeho výkon vo filme Bronson, o „najagresívnejšom britskom väzňovi“ Charlesovi Bronsonovi, tiež nakrútený podľa skutočných udalostí. Ďalšieho gangstra (a teploša zároveň) s veselým menom Fešák Bob stvárnil v akčnej komédii RocknRolla od režiséra Guya Richieho. Keď pokriveného a na jednu nohu napádajúceho Stuarta Shortera porovnáte so svalovcami, ktorých Tom vykresal vo filmoch ako Bojovník: Brat proti bratovi (o zápasníkovi, ktorého trénuje násilnícky otec alkoholik), Návrat temného rytiera (v záverečnom diele trilógie o Batmanovi hrá maskovaného teroristu Banea) či Šialený Max: Zbesilá cesta, v ktorom prebral štafetu po Melovi Gibsonovi, možno vám ujde: What a fuck! Kde ten chlap nabral také svaly?! A skutočne, Tom sa v istej etape svojej kariéry zmenil na sexi svalovca a môže za to nielen jeho obdiv k bojovým umeniam, ale aj k vojakom elitných útvarov britskej polície, medzi ktorými má zopár kamošov. K Batmanovi ešte jedna poznámka: Tom si vo filme vychutnal prítomnosť herca Garyho Oldmana, ktorého uznáva za svoj najväčší vzor. („Je to najlepší herec, aký kedy žil.“) Mať svoje meno napísané v titulkoch spolu s Oldmanovým, tomu sa snáď vyrovná, iba ak zažijete to isté s Leonardom DiCapriom. Herci sa stretli počas nakrúcania filmu Počiatok, skamarátili sa a tak sa stalo, že rolu záporáka v oscarovom filme Revenant: Zmŕtvychvstanie vraj Tomovi prihral sám DiCaprio. „Práve som začal s prípravami na film Splinter Cell,“ spomína herec, „keď mi Leo zavolal a rozhovoril sa o Revenantovi, aký to bude bombastický film. A ja na to, v Splinterovi budem skákať z helikoptéry, kámo, ja chcem hrať vojaka! Ale Leo bol neodbytný, choď si prečítať scenár, ty kretén!, reval na mňa do telefónu…“

Po Revenantovi sa pustil do projektu, na ktorom mu mimoriadne záležalo. V januári 2017 na stanici BBC odštartoval osemdielny televízny seriál Taboo (môžete ho vidieť na HBO GO) a jeho srdcovkou sa stal nielen preto, že v ňom hrá hlavnú úlohu, ale podieľal sa aj na produkcii. A čo je ešte zaujímavejšie, spolu so svojím otcom je autorom námetu, ktorý Hardy starší rozpracoval aj do podoby scenára. O čo v tomto rodinnom kunststücku ide? O rok 1844 v špinavom viktoriánskom Londýne. O záhadného potetovaného chlapa, ktorý sa po desiatich rokoch vracia domov, keď ho už všetci považujú za mŕtveho. O dedičstvo po otcovi v podobe bezvýznamnej škvarky zeme, ostrova Nootka na západnom pobreží USA. Ako sa ukáže hneď na začiatku filmu, ostrov má strategickú polohu a bijú sa oň Briti aj Američania. James Delaney musí čeliť obom a ešte bojovať s vlastnými traumami, temnou minulosťou a zvrátenou láskou k sestre Zilphe (Oona Chaplin). Taboo sa stretlo s veľkým diváckym úspechom a po dlhšej odmlke Hardy potvrdil, že nakrúcanie druhej série je na spadnutie. Rovnako tak sa pripravuje i dvojka sci-fi snímky Venom, o novinárovi Eddiem Brockovi, do ktorého sa nasťahuje mimozemský parazit, živí sa telom svojho hostiteľa, pričom ten z neho čerpá nadľudskú silu. V spolunažívaní tých dvoch vidí Tom metaforu závislosti. „Takže som to mohol kurevsky užiť.“

 

 

Simonetta Zalová

foto Sita, HBO

 

Celý článok si prečítate v aprílovom čísle MIAU (2019)