Burlington

Zo Spojených štátov amerických

Katarína Lifková Khosravi

 

burlington4

 

Milovníci psov a bicyklov

Vo Vermonte, v jednom z najmenších štátov USA, nájdete nádherné hory a v zime či v lete sú veľkým lákadlom pre turistov z okolitých štátov, hlavne z New Yorku. Svoju krásnu prírodu si miestni obyvatelia úzkostlivo chránia, čo dokazuje aj skutočnosť, že vo Vermonte počas jazdy diaľnicou nenájdete žiadne billboardy. Slovo Vermont pochádza z francúzštiny (vert – zelený, mont – hora) a štát aj v angličtine nosí prezývku Green Mountain State (štát zelených hôr). A hôr vo Vermonte nájdete vskutku neúrekom. Hory Adirondack a Mainsfield tu obklopujú každé mesto. Vermont je zároveň jediný štát v USA, ktorý sa dá prebicyklovať od severu až na juh – cesty v každom meste aj za jeho hranicami sú upravené špeciálne pre cyklistov. Cyklistov tak vidieť všade, dokonca aj autobusy verejnej dopravy sú špeciálne vybavené na prevoz bicyklov. A ešte jeden štatistický údaj: 85% obyvateľov Vermontu vlastní psa.

 

Zmrzlina Ben a Jerry

Príbeh Bena a Jerryho predstavuje typický americký príbeh. Dvaja mladí muži, ktorých nebavila vysoká škola, rozmýšľali, čo s načatým životom. A tak sa jedného dňa rozhodli, že to skúsia s výrobou a predajom zmrzliny. Prihlásili sa do korešpondenčného kurzu za 5 dolárov, aby sa naučili, ako sa zmrzlina vyrába a jedno leto začali predávať vlastnoručne vyrobenú zmrzlinu z prenajatého priestoru na benzínovej pumpe v Burlingtone. Keďže leto bolo veľmi horúce a ľudia sa túžili trochu ochladiť, výroba nestíhala nasýtiť dopyt. Písal sa rok 1978, a to bol začiatok ich slávy. Neostali však len pri výrobe zmrzliny, ale zapojili sa (a dodnes zapájajú) aj do charitatívnej činnosti. Usporadúvajú koncerty a premietanie filmov v parku, mlieko pre výrobu zmrzliny odoberajú zásadne od farmárov z okolia a odmietajú GMO. Raz do roka ako prejav vďaky všetkým zákazníkom Ben a Jerry organizujú Free Cone Day, deň kedy si verejnosť môže pochutiť na ich úžasnej zmrzline celkom zdarma. Zmrzlina Ben & Jerry’sje dnes rozšírená v 34 krajinách celého sveta.

ben&jerry1

Rodina Von Trapp

Kto by nepoznal muzikál Sound of Music, nakrútený na podklade pravdivého príbehu rodiny Von Trappovcov z Rakúska? V roku 1938, tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny, barón a barónka Von Trapp opustili celý svoj ​​majetok v blízkosti Salzburgu, s deviatimi deťmi (a jedným na ceste) utiekli z Rakúska a dostali azyl v USA. Prišli so štyrmi dolármi vo vačku a usadili sa vo Philadelphii. Mali radi hudbu – preslávili sa hlavne (dovtedy v USA neslýchaným) jódlovaním – a tento rodinný koníček napokon prerástol do založenia hudobnej skupiny Singers Trapp Family. Po úspešnom štarte v novej krajine si rodina mohla kúpiť malý statok vo Vermonte, kde im okolitá krajina pripomínala domov. Matka Mária napísala autobiografiu, a tá inšpirovala hru, muzikál a neskôr film The Sound of Music. Príbeh sa stal americkou legendou. V roku 1965 film získal Oscara v piatich kategóriách. Čo bolo kedysi skromnou ​​farmou rodiny Von Trappovcov, to rozkvitlo do rozmerov svetoznámeho strediska, v zime na lyžovanie a v lete na turistiku. Na stredisko dnes dohliada najmladší syn Johannes Von Trapp.

 

Jazero Champlain

Jazero Champlain je šiestym najväčším jazerom v USA, hneď po známych Great Lakes (súbor piatich jazier, ktoré spájajú osem amerických štátov s kanadskou provinciou Ontario). Meno nesie po francúzskom cestovateľovi Samuelovi de Champlainovi (objavil ho v roku 1609) a po celej jeho dĺžke spája štát Vermont so štátom New York a kanadskou provinciou Quebec. Keďže je prepojené s riekou svätého Vavrinca, obyvatelia  Montrealu, ktorí vlastnia lode a jachty, sa môžu pohodlne preplaviť až do jeho vôd v USA a tu v prostredí okolitých hôr Adirondack vychutnávať prekrásnu idylu, ktorá očarí všetkých milovníkov vody a turistiky. 11. septembra 1814 jazero Champlain vstúpilo histórie významnou vojenskou bitkou medzi USA a Veľkou Britániou, pri ktorej išlo o (neúspešnú) snahu pripojiť Kanadu k USA.

Lake Champlain