Divadlo apríl 2018

 

Lásky jednej plavovlásky

Divadlo Astorka Korzo 90´ nedávno uviedlo sľubnú inscenáciu v spolupráci s českým režisérskym duom SKUTR v zostave Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Autori sa inšpirovali scenárom filmovej predlohy Lásky jedné plavovlásky a ich komédia v progresívnom šate nás prenesie do uvoľnenej atmosféry 60. rokov, kedy strapatý rock´n´roll poplietol hlávku nejednej blondínke. Láskou neskúsená Andula sa po útrpnom večeri v spoločnosti obstarožných záložníkov náhodne zoznámi  s muzikantom Mildom a spoločne strávia krásny večer. Zamilovaná až po korienky zlatých vlasov navštívi Mildovu rodinu. Užasnutí rodičia Andulu na noc prichýlia a vo víre nervozity čakajú na príchod svojho synáčika a jeho verziu lásky, lásky čo všetko sľúbi… V hlavných úlohách sa predstavia D. Morávková, J. Kemka, Z. Krónerová, P. Šimun, M. Noga, A. Šišková, Z. Furková, M. Sládečková a mnohí ďalší.

 

 

Vláda tmy

Divadelné hry ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja síce nepatria medzi najpopulárnejšie, no hĺbkou rozhodne nezaostávajú. Dlho cenzurovaná tragédia Vláda tmy, vychádzajúca zo skutočnej udalosti, pre svoj odvážny obsah zožala búrlivé kritiky. Dielo nelichotivo vykresľuje drsný život na ruskom vidieku koncom 19. storočia, kedy pud sebazáchovy a boj o prežitie zvádzal ľudí k morálnej zvrátenosti. Anisja, žena zámožného sedliaka Piotra, zavraždí manžela s vyhliadkou na dedenie majetku i záletného paholka Nikitu. Ten ju však svojimi ohavnými zločinmi ďaleko prevyšuje. Napriek tomu, že nejde o idylickú selanku, v Nikitovi zapiští svedomie, lebo ako píše Tolstoj, zlý človek je šťastný len dovtedy, pokým nedozrie zlo, ktoré spáchal. Inscenáciu premiérovalo trnavské Divadlo Jána Palárika v hereckej zostave T. Vravník, S. Holečková, N. Dékány, M. Kochan a ďalší v réžii Matúša Bachynca.

 

 

Esmeralda

Komu by nepočaroval tanec pôvabnej Esmeraldy i keď bez cvičenej kozičky, za to však vo fantastickom podaní sólistov Baletu SND? Baletná inscenácia s choreografiou velikána Mariusa Petipu ponúka doslova pastvu pre oči – od baletných figúr cez rozprávkovú scénu až po jagavé kostýmy z dielne renomovaných  ruských výtvarníčok. Slávnostná hudba z pera Cesara Pugniho v interpretácii Orchestra Opery SND sprevádza svetoznámy príbeh na námet románu Victora Huga – Chrám Matky Božej v Paríži o krásnej Cigánke Esmeralde, ktorá rozpáli srdce hrbáča Quasimoda, zákerného kňaza Frolla i driečneho vojaka Phoebusa. Kto ju nakoniec zachráni pred blčiacou hranicou, to sa dozviete v interpretácii skvelých baletných majstrov: O. Chelpanova, E. Akatsuka, A. Pyzhov, V. Kruť, A. Szelle, A. Szabo, K. Korotkov a mnohí ďalší pod vedením Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča na javisku bratislavského SND.

 

 

Zuzana Bosá

foto Ctibor Bachratý, René Miko, archív SND