Divadlo leto 2018

 

 

Sára Salkházi

Košické SDKE si uctilo pamiatku Sáry Salkházi nielen kvôli jej spätosti s rodným mestom Košice, ale i kvôli obetavosti a zásluhám, spätým s udalosťami druhej svetovej vojny. Biografická inscenácia reflektuje život a myšlienky dcéry hoteliera, ktorá okrem učiteľského povolania viedla bohémsky život novinárky. Život však nakoniec zasvätila Spoločnosti sociálnych sestier so slovami: „Keď treba obetu, tu som!“ Počas vojny vybavovala falošné doklady prenasledovaným Židom, ktorí sa následne ukrývali v domoch Spoločnosti. Keď prišla hliadka, nastal hromadný zatykač sestier. Sára sa dobrovoľne vzdala, i keď mala príležitosť úniku. Zachránila stovky životov a za hrdinstvo jej izraelská vláda udelila vyznamenanie In memoriam a vysadila strom v záhrade JAD WASHEM. Slovenskú premiéru inscenácie režíruje Kamil Žiška v hereckej zostave T. Poláková, K. Horňáková, B. Drotárová, Ľ. Záhon a ďalší.

 

 

Malý veľký muž

Učíme sa o ňom, odlietame a prilietame v jeho mene či obdivujeme Mohylu pod Bradlom, no mnohí ani netušia, koľko pre našu krajinu znamenal a aký neuveriteľný osud postihol Milana Rastislava Štefánika. Muzikálový príbeh z pera jedinečného Stanislava Štepku približuje pútavú cestu životom rodáka z Košarísk – od detstva v početnej rodine evanjelického farára cez vedeckú dráhu astronóma a s ňou späté potulky Európou, Afrikou či Tichomorím až po kariéru vojenského letca a diplomata, ktorá mu vyslúžila hodnosť francúzskeho generála. Akousi bodkou sa stala jeho nenahraditeľná účasť pri vzniku Československa, po ktorej nasledoval záhadný pád lietadla, opradený mýtami a nejasnými dohadmi o atentáte. Na pohľad nenápadný malý muž oplýval veľkým šarmom, ktorý mu otváral dvere do politických i dámskych salónov. Počas nedávnej premiéry sa v hlavných úlohách predstavili S. Štepka, O. Hraška, M. Nedomová, C. Kassai, S. Miháliková a ďalší v réžii Ondreja Spišáka. Kapitoly Štefánikovho „románu“ sprevádza hudba Juraja Haška a Stanislava Palúcha v hudobno-tanečnej spolupráci so SĽUK-om.

 

 

Tosca

Operný klenot z truhlice talianskeho velikána Giacoma Pucciniho nedávno zažiaril na javisku bratislavského SND. Opera o troch dejstvách patrí medzi najhranejšie na svetových pódiách, jej čaro tkvie v dojímavej hudbe dýchajúcej emóciami až do poslednej noty. Fenomenálne árie Vissi d´arte či E lucevan le stelle sú povestnou „čerešničkou“, ktorá pôsobí na city diváka po hudobnej i dramatickej stránke. Láska opernej divy Toscy a sochára Caravadossiho sa odvíja na pozadí napätej politickej situácie, keď Rím ovláda krutý barón Scarpia. Pátrajúc po politickom väzňovi zatkne Caravadossiho a odsúdi ho na smrť. Jeho život môže vykúpiť len Tosca, po ktorej Scarpia túži. Tá však svoju vernosť obháji zločinom. Ako končí dráma nešťastnej lásky sa dozvieme v podaní operných sólistov M. Haidelingovej, J. Fogašovej, B. Lászlóa, A. Krasnova a ďalších v spolupráci s orchestrom SND pod taktovkou Rastislava Štúra.

 

 

Na druhom brehu

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden most, ktorý spájal nielen dve dediny, ale i život muža a ženy. Ľúbostný vzťah dvoch mladých ľudí, žijúcich na opačnom brehu, sa odvíja na pozadí prírodnej katastrofy. Most zaplavilo a voda pripravila ťažké chvíle i jednej z dedín, živelná pohroma totiž drancuje iba jednu z nich. O tom, či mosty skutočne spájajú, alebo oddeľujú, pojednáva inscenácia z pera súčasného nemeckého dramatika Oskara Schimmelpfenniga. Na scéne trnavského Divadla Jána Palárika sa v hlavných úlohách predstavia K. Mikulčík, V. Jedľovský, T. Vokoun, T. Vravník, P. Blesáková a ďalší v spolupráci s folklórnym súborom Trnafčan. Režíruje Viktor Kollár.

 

 

Zuzana Bosá

foto Henrich Mišovič, Pavol Breier, Ctibor Bachratý, Ján Štovka