Divadlo máj 2017

 

 

Židovka

Bratislavská Opera SND zaradila do svojho repertoáru premiéru opery od francúzskeho skladateľa Jacquesa Fromentala Halévyho. Príbeh utajovaného mileneckého vzťahu židovského dievčaťa Ráchel a kresťana Leopolda naberá spád v momente, keď na povrch vypláva Leopoldova pravá identita princa, navyše ženatého. Pomer milencov rozličnej viery musí byť nemilosrdne potrestaný podľa regule kardinála de Brogni, pričom ten až príliš neskoro zisťuje, že Ráchel je v skutočnosti jeho stratená dcéra. Opera o piatich dejstvách zožala veľký úspech už v 19. storočí, no libreto sa svojou politicko-náboženskou tematikou stáva aktuálnym i dnes. Bohatá inštrumentácia, výpravné scény či vášnivé spevácke výkony so známou Eléazarovou áriou „Rachel, quand du Seigneur“ dotvára netradičná scéna v réžii Petra Konwitschneho. V hlavných úlohách sa predstaví K. Flórová, L. Slepneva, Z. Zurabishvili, J. Benci, P. Remenár, J. Bernáthová, Ľ. Vargicová a ďalší v spolupráci s orchestrom SND pod taktovkou Roberta Jindru.

 

 

Veronikina izba

Divadelná hra z pera amerického spisovateľa Iru Levina, majstra thrillerov, zamrazí až pod kožu. Študenti Susan a Larry sa zoznámia s manželmi Mackeyovými, ktorí spravujú honosné sídlo, kam pozvú i nových priateľov. No nie tak celkom náhodou. A Susan, ktorá sa takmer identicky ponáša na nebohú dcéru majiteľov, prijme nečakanú ponuku. Nevinná hra postupne prerastá v nebezpečné bláznovstvo. Levinove príbehy poznáme ako filmové klasiky a mnohí ho považujú za Hitchcockovho pokračovateľa. MDPOH v Bratislave predstavilo divákom slovenskú premiéru v hereckej zostave D. Kavaschová, D. Fischer, H. Mickovičová a P. Šimun v réžii Michala Vajdičku.

 

 

 

 

Letné osy, ktoré nás štípu ešte aj v novembri

U koho strávil Mark minulý pondelok? U Sáry? Donalda? A vôbec, koho tu nejaký Mark zaujíma? Príjemné stretnutie Róberta, Sáry a Donalda sa zvrhne na slovný súboj vlastných právd a klamstiev, ktorými sa štípu jedna radosť. Namiesto informácie, kde ten Mark, dopekla, bol, sa divák dozvedá množstvo odpovedí o láske, samote, viere a životnej filozofii, ktoré odhaľujú skutočné trápenia protagonistov. Trpkú komédiu ruského dramatika, scenáristu, herca a režiséra Ivana Vyrypajeva premiéruje trnavské Divadlo Jána Palárika po prvýkrát na Slovensku. V hlavných úlohách sa predstavia K. Šafaříková, J. Bujdák a M. Križan v réžii Michaela Vyskočániho.

 

 

Audiencia

Povýšenie za cenu vlastného udávania. Zdá sa vám to málo absurdné? Václav Havel svojou autobiografickou hrou Audiencia dokonale vykreslil nezmyselnosť komunistickej spoločnosti. Spisovateľ a intelektuál Ferdinand Vaněk padol do nemilosti režimu, ktorý ho označil za disidenta. Za trest pracuje v pivovare ako váľač sudov a jeho nadriadený Sládek spĺňa všetky atribúty nevzdelaného burana, ktorý na Vaňka donáša eštebákom, no písanie a formulácia udaní mu robí očividne problémy. Jednoaktovka vyšla v roku 1975 na audio nahrávke samizdatom a jej premiéru nedávno zinscenovalo prešovské Divadlo Jonáša Záborského. Hlavné postavy stvárnili I. Kasala a M. Novodomský v réžii Mareka Zákosteleckého. Z originálu preložil Milan Lasica.

 

 

Zuzana Bosá

foto Pavol Breier, René Miko