Divadlo máj 2018

 

Poľská krv

Opera SND v Bratislave si uctila pamiatku českého muzikanta, skladateľa a dirigenta Oskara Nedbala, ktorý stál na čele SND v jej prvopočiatkoch. Nedbalova najznámejšia opereta Poľská krv svojím ľahkým a vtipným libretom na motívy Puškinovej poviedky ponúka publiku nenútenú zábavu, plnú tanečných rytmov z čias, kedy grácia a cinkot pohárov šampanského boli na dennom poriadku. Poľský gróf a bonviván Bolo Baranski plnými dúškami užíva hýrivý svet gala večierkov, čo riadne prevetrá i jeho vrecká. Od bankrotu ho môže zachrániť jedine sobáš s temperamentnou grófkou Helenou Zarembovou, ktorú však hrdo odmieta skôr, než sa spoznajú. Do krvi urazená Helena prichádza na Bolove panstvo inkognito ako gazdiná, ktorá poriadne „vyupratuje“ zadlžené hospodárstvo i grófovo srdce. V hlavných úlohách sa predstavia K. Juhásová, G. Beláček, E. Hornyáková, T. Juhás, J. Babjak a mnohí ďalší v réžii Mariána Chudovského. Presvedčivé výkony sprevádza Orchester SND pod taktovkou Mariána Vacha.

 

 

Pred západom slnka

Som odhodlaný odrezať lano, ktoré ma viaže na moju starú loď a udržiava ju na svojom starom kurze. Môžem žiť len tak, alebo vôbec – uvažuje v duchu Mathias Clausen, sedemdesiatročný vdovec, otec a dedko, ktorému osud na sklonku života doprial nemožné, ešte raz prežívať lásku s mladučkou Inken… až kým na scénu nevstúpia „ukrivdené“ deti z predošlého manželstva. Rodinná dráma Pred západom slnka z dielne Gerhardta Hauptmanna, najvýznamnejšieho predstaviteľa nemeckého naturalizmu na prelome 19. a 20. storočia, zachytáva úpadok buržoáznej rodiny, ktorá nedokáže prekonať spoločenské predsudky a túžbu po mamone. Žiarlivosť a nároky na dedičstvo rozpútajú intrigy, ktoré prekazia otcove šťastie… Hereckú zostavu M. Huba, E. Vašáryová, E. Horváth, T. Pauhofová, A. Bárta, J. Vajda, T. Maštalír, D. Mórová a mnohí ďalší režíruje Michal Vajdička na pôde Činohry SND v Bratislave.

 

 

Otec Goriot

Otec Goriot mal šťastné manželstvo, slušné živobytie a dve milé dcéry Nasie a Delphine, ktorým zabezpečil úctyhodné postavenie v spoločenskom rebríčku, jednej ako manželke grófa, druhej ako manželke bankára. Z dcér sa však vykľujú neochotné potvory a jeho slepá otcovská láska sa vďaky nedočká… Svetová klasika z pera francúzskeho romantika Honorého de Balzaca výstižne rozoberá všetky zvyky spoločenských vrstiev 19. storočia, kde len úspešní jedinci boli považovaní za ľudí. Inscenáciu interpretujú herci nitrianskeho DAB v zostave I. B. Vojtek, E. Pavlíková, M. Nahálka, R. Poláčik, A. Rakovská, A. Sabová a ďalší v peknom autentickom šate napoleonskej éry. Režíruje Roman Polák.

 

 

Kati

Pofidérna zafajčená putika, hrôzostrašné „mäsiarstvo“ či fajnový lokál? Čo možno očakávať od krčmy, ktorú si otvoril posledný vyslúžilý kat vo Veľkej Británii? Vo víre napínavých i vtipných udalostí v spoločnosti známych i neznámych štamgastov berie „londýnsky Cháron“ spravodlivosť do vlastných rúk… Nevšednú inscenáciu Martina McDonagha, popredného írskeho dramatika, režiséra a scenáristu, držiteľa Oscara i Zlatého glóbusu, nedávno premiérovalo prešovské DJZ v zostave F. Lenárth, I. Kasala, P. Krivý, V. Fürješová, G. Očkajová a ďalší. Režíruje Michal Náhlík.

 

 

Zuzana Bosá

foto Collavino, René Miko, Anton Sládek