Divadlo november 2018

 

Don Carlos

Bratislavská Opera SND úspešne odpremiérovala najobsiahlejšie dielo talianskeho majstra Giuseppeho Verdiho. Opera o piatich dejstvách v sebe skrýva nespočetné hodiny rozsiahlej kompozičnej práce, a tá napokon vykryštalizovala do siedmich verzií. Dramatický príbeh na literárny námet Friedricha Schillera rozohráva niekoľko milostných trojuholníkov. Nešťastnú lásku španielskeho infanta Dona Carlosa k nevlastnej matke Alžbete (dcére francúzskeho kráľa) sprevádza zlosť jeho otca Filipa II. (španielskeho kráľa) aj intrigy Veľkého inkvizítora, ktorý ovláda španielsku politiku v prospech cirkvis. Krásna dojemná hudba v podaní orchestra Opery SND sa stáva rovnocenným partnerom ku známej basovej árii „Ella giammai m’amo“ i podmanivým sólam v podaní operných skvelých sólistov (Štefan Kocán, Dalibor Jenis, Gustáv Beláček, Andrea Danková…) pod taktovkou Martina Leginusa. Režíruje Diego de Brea.

 

 

Neprebudený

„Nech je taký, aký je. Je to naše dieťa!“ bráni matka svojho jediného syna Ondreja Machuľu. No a čo, že zaostáva, nemôže za to. Ondrej dospeje v mládenca, pastiera husiara a celá dedina sa baví z jeho mentálneho hendikepu. Stane sa terčom krutého žartu peknej Zuzky Bežanovie, ktorá sa mu naoko sľúbi. Úsmev na tvárach dedinčanov však zamrzne, keď si Ondro svoju lásku vykúpi vlastným životom. Jednu z najtragickejších poviedok nášho velikána Martina Kukučína predstavilo v dramatizácii Petra Palika trnavské Divadlo Jána Palárika na počesť 90. výročia spisovateľovej smrti. Herecká zostava Michal Jánoš, Silvia Soldanová, Mária Jedľovská, Tomáš Vravník a ďalší sľubuje silný zážitok v sprievode hudby Martina Geišberga a Daniela Špinera. Režíruje Peter Palik.

 

 

Vysoká škola diváckeho umenia

Talentovaný maďarský dramatik, režisér a scenárista István Tasnádi má na konte viacero prestížnych ocenení a jeho originálne myšlienky môžeme tentokrát sledovať v inscenácii Vysoká škola diváckeho umenia. Samozrejme, nejde o žiadnu prednášku či divadelný kurz, ale o predstavenie, v ktorom autor rozvíja myšlienku o „publiku budúcnosti“. Píše sa rok 2035, divadelná opona nadobro padla pred niekoľkými rokmi a javiská zívajú prázdnotou. O ich znovuotvorenie sa môžu pričiniť divákov, najprv však musia absolvovať odborné divadelné školenie. Kabaretná hra pre troch hercov v zostave Alexander Bárta, Daniel Fischer a Robert Roth rozvíja zaujímavý experiment študovaného publika. Či bude úspešný, to si možno odsledovať na doskách bratislavskej Činohry SND v réžii Józsefa Czajlika.

 

 

Ružové kráľovstvo

Štátna opera v Banskej Bystrici nedávno uviedla svetovú premiéru hudobnej rozprávky Ružové kráľovstvo vo dvoch dejstvách z pera slovenských autorov Vladislava Šarišského a Jozefa Slováka. Námet inšpirovaný príbehom o Šípkovej Ruženke prispôsobili dnešným deťom i rodičom. A niet pochýb, že aj v tejto rozprávke láska víťazí nad zlom, napriek sprievodu strapatých čertov či iných divotvorných bytostí (hovoriaci Papagáj, úlisná Mačka…). Pestrosť čarovnej hudby v spolupráci s opernými sólistami v zostave Martin Popovič, Patrícia Solotruková, Miriam Trembáčová, Dušan Šimo a ďalší dopĺňa lákavá scéna s veselými kostýmami pod taktovkou dirigenta Jána Procházku. Režíruje Peter Oravec.

 

 

Zuzana Dvorská

foto Pavol Breier, Jozef Lomnický, Robert Tappert