Divadlo október 2017

 

Španielska hodinka vs Dafnis a Chloé

Bratislavská Opera SND a Balet SND sa úspešne podujali realizovať operno-baletný projekt, v ktorom v rámci jedného večera odznejú dve diela francúzskeho velikána hudobného impresionizmu Mauricea Ravela. Jednoaktovka „Španielska hodinka“ sa nesie v duchu frivolnej komédie o nevernej hodinárovej manželke a jej milostných avantúrach s nápadníkmi, ktorí netrpezlivo prešľapujú v útrobách hodín. Ravelova zberateľská vášeň pre staré hodiny sa odzrkadľuje vo famóznej hudobnej inštrumentácii s dômyselne použitým tikotom hodín a zvukmi kukučky. Na groteskne ladenej scéne spievajú G. Beláček, T. Kružliaková, M. Fabianová, P. Remenár a ďalší pod taktovkou Viniciusa Kattaha. Na milostnú tematiku následne nadväzuje balet v troch dejstvách „Dafnis a Chloé“, inšpirovaný starovekým príbehom, ktorý autorka a choreografka Reona Sato poňala v súčasnom duchu. Malebná hudba so známou predohrou „Východ slnka“ pošteklí nejedno uško i baletné špičky sólistov J. M. Reutera, J. Žilinčára, V. Staškovej, E. Korsakova, K. Kaanovej a ďalších v hudobnom naštudovaní Mariána Lejavu. Obe predstavenia sprevádza Orchester SND.

 

 

Trón milosrdenstva

Prešovské Divadlo Jonáša Záborského nedávno nadviazalo na Projekt Dvaja, zameraný na netradičné inscenácie pre herecké „duetá“, a to premiérou drámy Trón milosrdenstva. Americký dramatik, režisér, scenárista a herec Neil LaBute vo svojej hre analyzuje konanie človeka vo vyhranenej situácii. V momente ohrozenia sa rozhodujeme okamžite, tak prečo veci komplikujeme vtedy, keď sa cítime v bezpečí? Ben Harcourt pracuje pre newyorskú firmu v známej budove Dvojičky. V osudný 11. september 2001 však namiesto kancelárie uprednostní nemanželský pomer s Abby, ktorý mu nečakane otvoril priestor pre životnú zmenu – čo tak nezdvihnúť telefón vystrašenej manželke a pod rúškom nezvestného začať odznova a bez rodinných záväzkov? Herecké výkony v zostave B. Srník a Ľ. Dutková dopĺňa hĺbavá hudba Kamila Mikulčíka. Režíruje Jakub Nvota.

 

 

Elity

Kto tvorí elitu našej politickej scény? Prečo a ako sa dostali k moci práve oni? Šikovnosť, vzdelanie, informovanosť či schopnosť vyťažiť z pádu komunizmu čo najviac – toto všetko predstavuje len zlomok prostriedkov, akými možno ovládnuť krajinu. Odpovede a zároveň výpovede ľudí, ktorých ženie neutíchajúca túžba po moci, odkrýva inscenácia „Elity – kriminálny príbeh s politickým pozadím“ z dielne českého režiséra Jiřího Havelku. V hlavných úlohách sa predstavia E. Horváth, E. Vašáryová, T. Pauhofová, R. Stanke, A. Bárta, D. Heriban a ďalší na doskách bratislavskej Činohry SND. Na diele hudobne spolupracuje skladateľ Vladislav „Slnko“ Šarišský. Režíruje Jiří Havelka.

 

 

Zuzana Bosá

foto Archív DJZ, Vladimír Kiva Novotný, Peter Brenkus