Divadlo október 2018

 

Rasputin

Tajuplný život „sibírskeho černokňažníka“ s mystickou iskrou v očiach dodnes budí mnohé otázniky. Kontroverzným správaním vzbudzoval strach, u cára Mikuláša II. si však získal rešpekt a úctu, ako jediný totiž vyliečil cároviča Alexeja z hemofílie. Liečiteľské schopnosti mu vydláždili cestu k politickej moci, čo sa mu stalo osudným. Fragmenty dramatickej existencie mnícha, mystika, otca početnej rodiny, ale i veľkého pôžitkára alkoholu a žien zachytáva pôvodný slovenský muzikál Rasputin z dielne Jána Ďurovčíka: „Náš muzikál nie je historickým dokumentom, skôr freskou o pocitoch z jeho príbehu.“ Bratislavská Nová scéna nedávno úspešne premiérovala muzikál v zostave D. Koči, P. Vyskočil, K. Hasprová, M. Partlová a ďalší. Režíruje Ján Ďurovčík.

 

 

Krotká

Utrápil som ju, tak je to! – spovedá sa štyridsaťročný skrachovaný dôstojník, ktorý postupne rozvíja vretienko svojho žiaľu. On má štyridsať, je prísny a vlastní záložňu, ona ledva šestnásťročná, opustená sirota, ktorú spoločné manželstvo vykúpilo z biedy. Túžila po nehe, láske, no z neho sálal dôstojný chlad. Prečo? Veď ju miloval, no jeho sebecká túžba vlastniť  vyhrala. Skočila. Inscenácia na námet psychologickej novely velikána F. M. Dostojevského skúma nerovný vzťah muža a ženy a formou retrospektívneho monológu hľadá vinníka ich tragického konca. Autor čerpal príbeh zo skutočnej udalosti, keď v roku 1876 vyskočila mladá žena z okna s ikonou v ruke. Presvedčivé výkony R. Stankeho, D. Kavaschovej a ďalších režíruje Eduard Kudláč na doskách Činohry SND v Bratislave.

 

 

Mechanický pomaranč

Keď Anthony Burgess v 60. rokoch písal svoj antiutopický román, netušil, že sa stane nielen kultovým, ale i zaradeným medzi „top 100 literárnej klasiky 20. storočia“. Mechanický pomaranč vykresľuje život takmer pätnásťročných chlapcov, ktorí sa po škole mihnutím prútika menia na besných grázlov. Alkohol, drogy a násilie im ponúka široké možnosti zábavy, až kým nedôjde k nešťastiu. Zavraždia ženu a vodca skupiny Alex ide sedieť. Vykúpi ho však experiment založený na „brainwashingu“, ktorý ho zbaví akýchkoľvek násilných pohnútok. „Očistený“ sa opäť zaraďuje do spoločnosti. Možno však prežiť vo svete strachu a hrôzy bez štipky zla? A vôbec, možno naprogramovať ľudskú bytosť? Nitrianske DAB uvádza slovenskú premiéru novej divadelnej adaptácie v hereckej zostave B. Andrešičová, J. Ďuriš, R. Poláčik, A. Sabová a ďalších v réžii Juraja Augustína.

 

 

Zuzana Dvorská

foto Braňo Konečný, René Miko, Petr Chodura