Divadlo september 2018

 

Vojna a mier

Činohra SND v Bratislave nedávno premiérovala divadelnú adaptáciu svetoznámej románovej epopeje Vojna a mier z pera popredného ruského spisovateľa a mysliteľa Leva Nikolajeviča Tolstoja. Dielo približuje nielen epochu napoleonských vojen, ale i život ruskej spoločnosti v období mieru i vojny. V dramatických osudoch ruskej šlachty – Nataše Rostovovej, Andreja Bolkonského či Pierra Bezuchova – nechýbajú peripetie lásky s jej nekonečnými premenami, ktorá vzdoruje intrigám, sklamaniu aj smrti. Hľadanie osobného šťastia a jeho „pokojného prístavu“ na historicko-filozofickom pozadí presvedčivo interpretujú J. Koleník, M. Ondrík, M. Potokárová, D. Kavaschová, R. Rott, R. Stanke a mnohí ďalší. Režíruje Marián Amsler.

 

 

Perníková dáma

Najúspešnejší americký dramatik a scenárista Neil Simon takmer pred 50 rokmi napísal nevšednú komédiu Perníková dáma a že sa mu trochu pripiekla vôbec nevadí, svoj špecifický čierny humor rád obhajuje tvrdením: „Každá komická situácia v sebe skrýva čosi bolestné.“ Inscenácia inšpirovaná dramatickým osudom americkej hviezdy Judy Garland a jej dcéry Lisy Minelli nahliadne do životov nenormálne slávnych ľudí, ktorí sa pokúšajú viesť obyčajný život tých ostatných. Hlavná hrdinka – kabaretná speváčka Evelyn Meara sa vracia z liečebne pre závislých a doma ju privíta hŕstka priateľov. Pod sladkou polevou humoru sa však skrýva trpký smútok zo straty spoločenskej prestíže. Na scéne bratislavského Mestského divadla P. O. Hviezdoslava sa predstavia Z. Fialová, J. Bárdos, D. Mórová, P. Kadlečík a ďalší v réžii Valérie Schulczovej.

 

 

Veselé panie z Windsoru

„Napíšte ešte ďalšiu hru s Falstaffom – takú, v ktorej bude zaľúbený,“ zapýtala si kráľovná Alžbeta a ostrieľanému Williamovi Shakespearovi neostávalo iné, len nabrúsiť brko a do dvoch týždňov stvoriť bravúrnu komédiu o dvoch windsorských paničkách. Pani Pageová a Fordová rozhodne nepatria medzi hlúpučké naivky, naopak, sú veľmi veselé, so zdravým sedliackym rozumom a zmyslom pre humor. Preto i plán rytiera Falstaffa, „neúnavného ctiteľa“ a nekontrolovateľného labužníka s deravými vreckami, ihneď prekuknú a ich túžba po odplate sa premení v zábavné šibalstvá. Evergreen v divadelnom šate nedávno uviedlo prešovské Divadlo Jonáša Záborského v hereckej zostave I. Kasala, J. Evelley, V. Fürješová, P. Krivý a ďalší v hudobnej úprave Kamila Mikulčíka. Režíruje Mariana Luteránová.

 

 

Zuzana Bosá

foto René Miko, Ľ. Kotlár, MDPOH