Divadlo zima 2017

 

Richard III.

Nelichotivý vzhľad, škaredý hrb či zlostný výraz ani zďaleka nepredčia jeho ohavné zločiny. Svojimi hriešnymi skutkami klesá až na morálne dno a slepá sebaistota neohrozeného vládcu ho pomaličky ženie do záhuby. Postava Richarda III. mnohí považujú za jednu z najprepracovanejších v kategórii zloduchov v repertoári Williama Shakespeara. Súčasnú interpretáciu historickej tragédie v podaní T. Maštalíra, S. Popoviča, T. Stopu, D. Kavaschovej, Z. Fialovej, T. Pauhofovej, D. Heribana a ďalších nedávno premiérovala bratislavská Činohra SND v réžii Martina Čičváka.

 

 

Nikola Šuhaj

Juro Jánošík je možno najznámejší, no nie jediný legendami opradený zbojník na našom území. Podkarpatský zbojník Nikola Šuhaj z Koločavy, o ktorom sa dodnes rozprávajú tajuplné historky, počas svojho krátkeho, no intenzívneho života stihol zaplniť štvorstranový zoznam priestupkov, nevynechajúc krádeže, prepadnutia ani vraždy. Počas prvej svetovej vojny dezertoval kvôli milej a so svojou zbojníckou tlupou viedol divoký život v horách. Legendu o jeho nepolapiteľnosti rozvíja pôvodný slovenský muzikál na pôde prešovského Divadla Jonáša Záborského. Herecké výkony M. Lacka, L. Šeptáka, V. Husovskej, G. Očkajovej a ďalších dopĺňa živá hudba a bohatá scéna v réžii Michala Náhlíka.

 

 

Ujo Váňa

V ruskom vidieckom sídle žije schudobnený statkár Ivan Petrovič Vojnickij, prezývaný ujo Váňa. Z obdivu ku švagrovi – váženému profesorovi Serebriakovovi sa stará o statok prakticky zadarmo. V momente príchodu egoistického švagra s krásnou Jelenou vzplanie Váňa láskou, ale i hnevom nad svojím premárneným životom. Diela popredného ruského dramatika a spisovateľa Antona Pavloviča Čechova dokonale detailne vykresľujú medziľudské vzťahy, a to najmä prostredníctvom vnútorného prežívania postáv. Premiéru hry Ujo Váňa uviedla na scéne košického SDKE sľubná herecká zostava S. Pitoňák, J. Stražan, A. Ďuránová, T. Poláková a ďalší v réžii Lukáša Brutovského.

 

 

Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci

Balet SND sa v Bratislave dotkol tanečného Olympu novembrovou premiérou „Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci“. V spolupráci s originálnym ruským choreografom a zakladateľom svetoznámeho súboru Eifman Ballet vzniklo fantastické predstavenie svetového kalibru prezentujúce „psychologický balet“ s prvkami moderného tanca i klasiky. Námet z pera Fjodora Michajloviča Dostojevského, vychádzajúci zo vzťahu despotického otca a jeho troch synov, odkrýva široké spektrum ľudských vášní a hriechov od ušľachtilých po tie najtemnejšie.  Strhujúcu interpretáciu mladých talentov – A. Szelle, P. Dedinský, A. Szabo, S. Najdená – režíroval samotný Boris Eifman. Úchvatný zážitok umocňujú hudobné citácie z diel R. Wagnera, M. P. Musorgského a S. Rachmaninova v podaní Orchestra SND či majstrovská svetelná technika. Hudobne naštudoval Branislav Kostka.

 

 

Zuzana Bosá

foto Vladimír Kiva Novotný, Peter Brenkus, René Miko, Ján Štovka