Harvey Weinstein a Ronan Farrow

 

Zloduch a jeho kat

Ja tiež. Aj ja. #MeToo. Škandál, aký nemal v dejinách Hollywoodu obdobu. Škandál, ktorý otriasol ženami na celom svete. A na jeho počiatku: dvaja muži. Ten, ktorý to všetko spískal a ten, ktorý ho odhalil. Harvey Weinstein a Ronan Farrow .

 

Písal sa 5. október 2017, keď v denníku The New York Times vyšiel prvý článok o tom, ako sa jeden z najúspešnejších hollywoodskych producentov Harvey Weinstein opakovane dopúšťal sexuálneho obťažovania a zneužívania žien. Možno by skončil pod kobercom ako mnohé iné obvinenia, tento sa však týkal skutočne vplyvných osobností. Weinsteina obvinilo z nevhodného správania vyše 70 žien, medzi nimi aj známe herečky Ashley Judd, Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie či Uma Thurman. Producenta vyhodili z vedenia firmy Weinstein Company, opustila ho manželka a vylúčili ho z viacerých filmových organizácií, vrátane Akadémie filmového umenia a vied, ktorá udeľuje ocenenie Oscar. Čo bolo však ešte významnejšie – odhalenie jeho zvráteností naštartovalo sériu mnohých ďalších obvinení. Obete obťažovania odrazu videli, že ich hlas má silu a bude vypočutý aj po mnohých rokoch. A tak ich prst ukázal na Kevina Spaceyho, Dustina Hoffmana aj Woodyho Allena. Toho Allena, ktorého syn na počiatku odhalenia všetkých tých špinavostí stál.

 

 

Ronan Farrow (31)

A možno napokon ani to nie je tak celkom pravda. Satchel Ronan O’Sullivan Farrow sa síce oficiálne narodil herečke Mii Farrow a jej životnému partnerovi, režisérovi Woodymu Allenovi, veľa sa však hovorilo o tom, že jeho skutočným biologickým otcom má byť Frank Sinatra. Keď však malý Ronan uzrel 19. decembra 1987 svetlo sveta, jeho matka bola so 72-ročným spevákom už takmer 20 rokov rozvedená. Narodil sa do pomerne neobvyklej rodinky. Mama a oficiálny otec sa nikdy nezosobášili a udržiavali si samostatné bývanie kúsok od seba. Okrem Ronana (ktorý sa vtedy ešte volal Satchel) spoločne vychovávali dve adoptívne deti, o dva roky staršiu Dylan a o sedem rokov staršieho Mosesa. Do rodiny patrili aj ďalšie Miine adoptívne deti, vrátane Soon-Yi, ktorá mala v čase Ronanovho narodenia 17 rokov. Práve ona prispela k tomu, že sa v roku 1992 jeho svet rozpadol na kúsky. V januári toho roku totiž vyšlo najavo, že Allen so Soon-Yi udržuje pomer, ba mieni s ňou žiť. A v lete toho istého roku nastalo ešte väčšie peklo. Ronanova sestra Dylan sa matke zverila, že ju otec v podkroví pohlavne zneužil. Nastal kolobeh vyšetrovaní, návštev u lekárov a napokon aj boj o opatrovníctvo Ronana, Dylan a Mosesa. To všetko sa hlboko vrylo do citlivej duše malého chlapca, ktorý mal v tom období iba päť rokov.

 

Zázračné dieťa

Ronan Farrow má napriek tomu dobré spomienky na detstvo, najmä v súvislosti s jeho desiatimi adoptívnymi súrodencami, z ktorých väčšina pochádzala zo zaostalých krajín a zvádzala ťažký boj o svoje miesto v západnej civilizácii. On sám bol pre svoju obetavú matku akoby za odmenu. Bol výnimočne šikovné dieťa, čo však malo za následok, že ho vyučovanie veľmi nudilo. Na základnej škole vo Washingtone preskočil zopár ročníkov a navštevoval Centrum pre talentovanú mládež. Ani so spolužiakmi si veľmi nerozumel – kým oni pobehovali cez prestávku po chodbách, on si radšej vytiahol z aktovky tofu a rozprával sa s učiteľom v kabinete. Najviac ho zaujímala príroda: „Veľmi rád som odhaľoval vnútorné fungovanie vecí života, či už šlo o slimáka alebo jaštericu,“ spomína. „Mal som aj akváriá so skokanmi a mlokmi. A moja úbohá mama musela znášať napríklad aj to, že som v izbe ohrieval vajcia, aby sa z nich vyliahli kuriatka!“ Keď mal Ronan 11 rokov, zapísal sa na Bard College, kde o päť rokov neskôr ako najmladší absolvent v histórii získal titul bakalára filozofie. Po ukončení štúdia sa stal internistom u diplomata Richarda Holbrooka a pomáhal mu pri prezidentskej kampani Johna Kerryho. Mal len šestnásť rokov.

 

Medzi najvplyvnejšími

Všetko však také jednoduché nebolo. Keď v tom istom roku Dylan spolu s mamou Miou (vyslankyňou dobrej vôle pre UNICEF) odcestovali do sudánskeho Dárfúru, diagnostikovali mu osteomyelitídu, chronický zápal kostnej drene v nohe. Ďalšie štyri roky tak strávil väčšinu času v invalidnom kresle a o barlách a absolvoval viacero náročných operácií. Ani to ho však neodradilo od plného nasadenia a v roku 2005 sa ako 18-ročný zapísal na právo na Yale. „Niekoľko rokov som si nemohol obliecť nohavice, lebo som mal tie obrovské kovové skruže, ktoré mi držali kosti pokope. Tak som nosil široké elastické gate ako MC Hammer. V kongrese som mal príhovor v hammerovkách a aj prvú prednášku na Yale som absolvoval v hammerovkách. Nie je to veľmi príjemné, keď sa pokúšate žiť svoj život, chodiť na rande a byť normálnym človekom.“ Popri štúdiu sa dokázal intenzívne angažovať aj v oblasti ochrany ľudských práv. Osem rokov pôsobil ako hovorca organizácie UNICEF pre mládež, obhajoval deti a ženy postihnuté krízou v Sudáne a spolupracoval tiež pri získavaní finančných prostriedkov. Pripojil sa aj k neziskovej organizácii Genocide Intervention Network, ktorej cieľom je zastaviť genocídu a zabrániť jej ďalšiemu vzniku. A počas štúdia na Yale sa stihol stať aj členom tímu generálneho prokurátora Výboru Spojených štátov pre zahraničné veci so zameraním na medzinárodné ľudské práva. V roku 2009 sa pridal k Obamovej administratíve a ako špeciálny poradca pre humanitárne a neziskové organizácie bol ďalšie dva roky zodpovedný za „dohľad nad vzťahmi USA s civilným obyvateľstvom a mimovládnymi organizáciami“ v Afganistane a Pakistane. V roku 2011 sa 24-ročný Farrow stal členom tímu Hillary Clintonovej ako jej špeciálny poradca pre záležitosti svetovej mládeže s cieľom zabezpečiť, aby sa mladí viac zapájali do ekonomického aj civilného života. Nie div, že ho po tom všetkom postavil magazín Forbes na čelo sekcie „Právo a politika“ v rebríčku Najvplyvnejších ľudí sveta do 30 rokov.

 

Hranice morálky

V roku 2013 však svetové médiá o ňom písali v inej súvislosti. V rozhovore pre Vanity Fair jeho matka uviedla, že chlapec by mohol byť biologickým dieťaťom Franka Sinatru. Ako 21-ročná sa za 50-ročného speváka vydala 19. júla 1966. O dva roky nasledoval rozvod, no podľa jej slov sa „nikdy skutočne nerozišli“. Spevákova dcéra Nancy tieto dohady rázne poprela, samotný Allen ale neskôr vyhlásil, že Ronan by mohol byť Sinatrovým synom. „Podľa môjho názoru je mojím dieťaťom… Myslím si, že je, ale nevsadil by som na to život. Po celé detstvo som naň platil a myslím si, že to nie je fér, ak nie je môj,“ povedal. Fyzická podoba napokon tiež hovorí skôr v prospech slávneho speváka. Podľa zverejnených informácií napriek týmto pochybnostiam nikdy neboli vykonané DNA testy otcovstva. „Pozrite, vyrastal som v rodine s desiatimi adoptovanými súrodencami, takže by som to považoval za ich urážku, ak by som sa príliš zaoberal otázkou genetického pôvodu,“ vysvetlil svoj postoj Ronan. Autor Sinatrovej biografie tvrdí, že približne v čase Ronanovho počatia bol spevák impotentný a kvôli operácii žalúdka aj bezvládny. Na mrazivom vzťahu Farrowa a Allena však toto konštatovanie nič nezmenilo. V decembri 1997 si Allen vzal Soon-Yi za ženu a dnes spolu vychovávajú dve adoptívne dcéry. „Môj otec je ženatý s mojou sestrou. To zo mňa robí jeho syna aj švagra. To je obrovské prekročenie morálky,“ uvažuje Ronan trpko.

 

 

Harvey Weinstein (66)

Osobnosť Harveyho Weinsteina najväčšmi formovali traja ľudia: otec, matka a strýko. Max Weinstein pochádzal z rodiny židovského prisťahovalca z Poľska a pracoval ako brusič diamantov. Bol to tichý, rezervovaný človek, frustrovaný životom, ktorý trávil iba zarábaním peňazí na živobytie celej rodiny. Chcel mať svoj osud pevnejšie v rukách, no jeho pokusy o podnikanie vždy skončili krachom. Jeho synovia Harvey (1952) a Bob (1954) však k nemu aj tak vzhliadali s úctou – práve on ich každé sobotné popoludnie brával do kina, práve on im tiež neustále zdôrazňoval, aby vždy držali pri sebe. Čo sa však týka obchodovania, oveľa viac ich naučil strýko Shimmy. Vlastnil predajňu s bielou technikou a poznal množstvo trikov, ako dobre zarobiť. Malý Harvey ho zbožňoval a všetko, čo videl u strýka, neváhal využiť aj sám. A tak napríklad v jedno leto predal v preoblečení za skauta stovky škatúľ so sušienkami za dvojnásobok ceny a zarobil 800 dolárov. V živote chlapcov mala, samozrejme, významné miesto aj matka, sekretárka Miriam. Večne jačiaca a mimoriadne panovačná osoba, ktorá chcela všetko kontrolovať. A ľudia sa jej báli. Dvojizbovú domácnosť v Queense však udržiavala v poriadku a chlapci prežívali v podstate radostné detstvo. Práve poddajnosť otca a dominancia matky spolu s nepekným zovňajškom sa zrejme najväčšmi podpísali na formovaní Weinsteinovej zvrátenej osobnosti.

 

Modus operandi

Jedno mu však uprieť nemožno: odjakživa mal filipa. Keď vďaka svojej inteligencii preskočil ôsmy ročník základnej školy, začal študovať na John Browne High School históriu a spoločenské vedy (1967). Medzi tisíckou študentov sa nestratil – začal pracovať v školských novinách, sedel v študentskom parlamente a pôsobil aj v rozhlase. Spolužiakov ohromoval bezodnými vedomosťami o kinematografii, údajne vedel vymenovať každého člena štábu každého filmu. Takéto veci mu šli vynikajúco, v súkromí to však chlapec s nadváhou a ťažkým akné na tvári mal už horšie. V komunikácii bežne využíval sarkazmus a humor, no ani ten mu nezabezpečil čo len jedinú frajerku. Po ukončení strednej školy sa zapísal na mediálnu komunikáciu na univerzite v Buffale a v meste už zostal. Spolu s kamarátom Corkym Burgerom založil promočnú spoločnosť Harvey and Corky a organizoval koncerty umelcov, akých mesto dovtedy nezažilo. The Police, The Cars či The Rolling Stones postupne aj z neho spravili miestnu celebritu, ktorej meno spomínali v rádiách. To už začal konečne aj randiť a až do svadby s prvou manželkou Chilton v roku 1987 mal niekoľko pomerne vážnych vzťahov. V jeho živote sa všetko zmenilo a zmenil sa aj on. Brutálne. Začal byť hrubý, arogantný, násilnícky voči kolegom, dávnym priateľom, ale najmä voči ženám. Už okolo roku 1975, keď mal 23 rokov, údajne obťažoval istú ženu, ktorú vylákal do svojej izby a tam od nej požadoval umytie chrbta a orálny sex. Ani s jedným neuspel, tento modus operandi však potom opakoval čoraz častejšie.

 

Medzi Spielbergom a Bohom

Jeho sebavedomie rástlo ruka v ruke s obchodnými úspechmi. Partneri Harvey and Corky rozšírili svoje aktivity, keď odkúpili miestne Century Theater z 20. rokov minulého storočia. Spočiatku v sále s 3.000 sedadlami organizovali koncerty, neskôr tu začali premietať filmy. Pridal sa aj Harveyho brat Bob, ten sa staral o financie, kým starší súrodenec mal na starosti umeleckú stránku biznisu. Čoskoro však premietanie cudzích diel prestalo Harveymu stačiť a rozhodol sa vytvoriť niečo vlastné. No horor Rockový hotel (Playing for Keeps, 1986), ktorý napísal a režíroval spolu s bratom, však bol absolútny prepadák. A tak sa Harvey a Bob rozhodli, že sa radšej sústredia na distribúciu a produkciu filmov a založili štúdio Miramax (pomenované podľa rodičov Miriam a Maxa). Hoci sa chceli podľa prvotných plánov venovať nezávislým filmom, čoskoro sa Miramax zaradil k hlavným hráčom na trhu. Najmä preto, že vytiahli alternatívne snímky z nočných klubov a uzavretých festivalov a ponúkli ich po boku drahých filmov veľkých spoločností v bežných kinách. Tento koncept sa ukázal ako skvelý nápad, ľudia sa hrnuli a peniažky sypali. Hoci v roku 1993 Miramax odkúpila spoločnosť Walt Disney Company, Weinstein naďalej dozeral na množstvo mega úspešných filmov, ktoré získali vyše tristo nominácií na Oscara a počas slávnostných udeľovaní bol Harvey Weinstein ten, koho v ďakovnej reči spomenulo najviac umelcov. Jeho meno skončilo podľa zaujímavej štatistiky na druhom mieste hneď za Stevenom Spielbergom a pred Bohom…

 

Hrozné spôsoby

Weinstein mal dobré oko na scenáre, režisérov aj hercov, no jeho spôsoby boli hrozné. Zamestnanci museli neraz čeliť ponižovaniu či urážkam. „Bolo to ako slúžiť kráľovi,“ spomína jeden z nich. Už od počiatku sa o ňom hovorilo ako sexuálnom predátorovi a násilníkovi. Často sa predvádzal nahý a pred ženami masturboval. Proti ich vôli ich obchytkával a viaceré znásilnil. Dokonca sa ujal pojem „Weinsteinov kastingový gauč“. Všetko však zostávalo v rovine povestí a producenta tridsať rokov z ničoho oficiálne neobvinili. Máloktoré obete sa odvážili kontaktovať políciu a tie, čo tak spravili, tento krok trpko oľutovali. Jedného večera začiatkom 80. rokov sa napríklad Rosanna Arquette mala stretnúť s Weinsteinom na večeri v istom hoteli, aby si od neho vyzdvihla scenár k novému filmu. Keď tam dorazila, povedali jej, aby vyšla hore schodmi do jeho izby. Keď vstúpila, producent jej otvoril dvere iba v bielom župane so slovami, že ma stŕpnutý krk a potrebuje masáž. Arquette odpovedala, že mu môže odporučiť dobrého maséra. Weinstein jej ale chytil ruku, položil si ju na krk a keď sa odtiahla, dotlačil ju na svoj penis. „To nikdy neurobím,“ povedala herečka Weinsteinovi, ktorý jej odvetil, že robí obrovskú chybu a spomenul herečku a modelku, ktorá jeho ponuku prijala a jej kariéra dobre napredovala. Arquette verí, že ju Weinstein kvôli odmietnutiu stiahol z projektov a ostatným prikázal, aby ju neangažovali. Nešlo mu pritom ani tak o sex, ako dokázanie moci. Bývalá Weinsteinova asistentka Zelda herečkine slová potvrdzuje. Počas práce pre producenta údajne čelila neustálemu sexuálnemu obťažovaniu. „Od prvej chvíle, keď som zostala sama s Harveym, som musela strpieť, že bol len v spodkoch alebo úplne nahý.“ Takisto musela preň kupovať prezervatívy a upratovať po jeho radovánkach hotelové izby. Iná asistentka Sandeep spomína aj nákup tabletiek na zlepšenie erekcie a neskôr čistenie gauča v kancelárii po jeho „radovánkach“. Sekretárky mu museli privádzať dievčatá, vlákať ich do kancelárie a potom zmiznúť. Neraz najímali renomovaných právnikov, aby so zneužitými ženami uzavreli mimosúdnu dohodu. S prehováraním veľa práce nemali: „Jednoducho povedali – Disney ťa zničí. Miramax ťa zničí. Povláčia teba, tvoju rodinu, priateľov aj domácich miláčikov v blate a ukážu, že si nespoľahlivá, šialená. Čokoľvek, čo bude treba, aby ťa umlčali.“ Každá napokon súhlasila. A netýkalo sa to len menej známych dievčat, túžiacich po kariére v továrni na sny. S Weinsteinom si vytrpeli svoje aj najväčšie hviezdy Hollywoodu. Už v roku 1998 Gwyneth Paltrow sa v istej televíznej show zmienila, že producent sa jej snažil dotýkať a navrhol, aby šli do spálne na masáž, čím si od jej vtedajšieho priateľa Brada Pitta vyslúžil „pritlačenie ku stene“. V roku 2005 v istom rozhovore zasa Courtney Love poradila mladým herečkám: „Ak vás Harvey Weinstein pozve na súkromnú párty, nechoďte!“ O nepríjemných zážitkoch s producentom dnes hovorí aj Cate Blanchett, Cara Delevingne, Salma Hayek, Uma Thurman či Angelina Jolie. Ba v roku 2013 počas vyhlasovania nominácií na Cenu akadémie v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe zaznelo pred celým svetom: „Gratulujem, vy, dámy, už viac nemusíte predstierať, že vás priťahuje Harvey Weinstein“.

 

 

Alexandra Kochová

foto SITA

 

Celý článok si prečítate vo februárovom čísle MIAU (2019)