Jerry Hall – Zlatovlasá siréna

 

Pred tromi mesiacmi sa bývalá supermodelka Jerry Hall vydala. Tí, čo ju poznajú ako niekdajšiu manželku Micka Jaggera, by povedali „znovu“, v skutočnosti sa Jerry krátko pred svojimi 60. narodeninami vydávala po prvý raz. Manželstvo s rockovou superstar totiž právnici označili za neplatné, to však zďaleka nebol jediný podraz, ktorý jej uštedril sir Mick. Raz o ňom povedala, že svoju závislosť od drog premenil na závislosť od sexu. Jeho nevery boli čosi ako diagnóza. Ale aj Jerry mala jednu diagnózu: závislosť od Micka.

     

 

JERRY HALL

Otec, vodič kamiónu, prevážal nebezpečné chemikálie, mama robila v zdravotnej kartotéke v nemocnici. Jerry vyrastala na predmestí Dallasu v texaskej diere menom Mesquite so siedmimi tisíckami obyvateľov a ako raz vyhlásila v jednom rozhovore, bolo to „middle of nowhere“ (v strede ničoho). Všade samé kaktusy a široko-ďaleko iba rovina… Má sestru dvojča, pričom mužské mená Terry a Jerry dal dcéram ich otec z trucu, sklamaný, že nemá žiadnych chlapcov. Terry a Jerry boli totiž štvrtý (a posledný) neúspešný pokus manželov Hallovcov priviesť na svet mužské potomstvo. Prvé tri deti boli tiež dcéry, otec si mohol vlasy z hlavy šklbať…

Bývalý seržant americkej armády John Hall trpel posttraumatickým syndrómom. Bojoval v druhej svetovej vojne a keď sa vrátil domov, z mysle mu neschádzali desivé obrazy ľudskej skazy a prenasledovali ho ako nočné mory. Stal sa z neho alkoholik, narkoman, gambler a domáci tyran. Na dcéry štekal vojenské rozkazy a tĺkol ich tak, že občas museli vynechať školu, aby skryli modriny. Sem-tam prišlo aj na zlomené kosti. Terry raz dokonca otcovi pohrozila, že ho spakruky zabije, ak ich neprestane mlátiť. Jerry sa však ani po rokoch necíti ako obeť domáceho násilia, vraj to bolo v ich meste normálne. Na margo jej rodokmeňa – miešajú sa v ňom anglicko-holandsko-dánske gény, okorenené štipkou indiánskej krvi. Ktovie, po ktorých predkoch získala impozantnú výšku 180 cm, v dvanástich už bola najvyššia v celej škole. Spolužiaci sa jej vysmievali a volali ju „Jerry Tall Hall“. A na rozdiel jej vyvinutých spolužiačok o ňu žiadni chlapci nejavili záujem, bola skaderuka-skadenoha a prsia? V nedohľadne.

V Mesquite dávali líšky dobrú noc, jedine súťaže v rodeu dokázali miestnym obyvateľom zdvihnúť tlak v žilách. Rodeo, kone, býky a babičkina kuracia farma – to bol svet malej Jerry a jej sestier. Prázdninovali u babičky, kúpavali sa a potápali v kovových kadiach, odkiaľ kravy pili vodu. Jerry sa naučila viac než slušne jazdiť na koni, často sledovala kovbojov pri práci s býkmi a snívala, že sa raz vydá za milionára a bude popíjať šampanské. Napodiv, mama ju v tom podporovala a nahovárala si, že raz bude mať z dcéry slávnu modelku. V texaskej modelingovej agentúre však Jerry vypoklonkovali, tvrdiac, že je na ich mesto príliš vysoká a príliš exotická. Keď dostala odškodné 800 dolárov za automobilovú nehodu (nič vážne sa jej nestalo), vsadila všetko na jednu kartu. Kúpila si jednosmernú letenku do Európy a pár týždňov pred svojimi 17. narodeninami pristála na Azúrovom pobreží. Výber destinácie bol výplodom fantázie jej mamy, ktorá milovala európske filmy – veď kde inde ako na Francúzskej riviére môže mladá chudobná krásavica stretnúť milionára?

 

 

Siréna so zlatými vlasmi

Jerry ho stretla. Nie však milionára, ale lovca modeliek. Za hriešne drahé peniaze si kúpila miniatúrne ružové háčkované plavky a tie zabrali – hneď v prvý deň, ako svoje nohaté telo vystavila slnku na obdiv, ju oslovil skaut modelingovej agentúry. Podišiel k nej a položil otázku, ktorú jedinú túžila počuť: „Slečna, chceli by ste byť modelkou?“ O pár dní si už vykračovala po Paríži, bývajúc v apartmáne s herečkou Jessicou Lange a čiernou speváčkou Grace Jones – obe Američanky v tom čase pracovali ako modelky.

jerry hall1

Ako prvý si ju na fotenie vybral Helmut Newton. Navliekol ju do kože, do ruky jej dal bičík a rozplakal tak dievča, ktoré si myslelo, že idú fotiť porno. Koncom roku 1974 sa Jerry ujala Eileen Ford, šéfka renomovanej agentúry Ford Models. Jej kariéra nabrala prudké tempo, na obálke Vogue sa ocitla ešte v tom istom roku. („Bola som tam skôr, ako som si to vôbec uvedomila.“) Práve vďaka Vogue padla do oka britskému spevákovi Bryanovi Ferrymu, ktorý ju požiadal, aby pózovala na obal platne Roxy Music ako zlatovlasá siréna lákajúca moreplavcov do svojich sietí.

Bryan bol na vrchole svojej glam rockovej kariéry, a presne tak aj vyzeral, akoby rovno vypadol zo štýlového pánskeho žurnálu. Nosil najlepšie anglické obleky šité na mieru, škrobené biele košele a ešte škrobenejší mal prejav. Jeho spôsoby Jerry sprvu oslnili. Navyše božsky spieval! Ona mala 18, on 29, keď sa dali dokopy. („Obaja sme cítili, že sme našli, čo sme hľadali.“) Strávili spolu Vianoce, dovolenku v Karibiku… a Jerry dostala od Bryana zásnubný diamantový prsteň. „Svet nás videl ako dokonalý pár, ale ja som cítila nepokoj.“ Presne to, čo ju sprvu ohromovalo, jej začínalo na ňom vadiť – hral sa na elegána a gentlemana (v skutočnosti pochádzal z robotníckej rodiny), a to isté vyžadoval od svojej snúbenice. Tvíd, perly a usrkávať poobedňajší čaj, zosumarizovala svoje vyhliadky na manželstvo s jeho lordstvom. Keď si napríklad vyšli spolu na večeru, Bryan jej nedovolil prehovoriť. Žiarlil, snoril jej v kabelke a keď našiel nejaké telefónne čísla, vypočúval ju, kto za tým je a čo má s dotyčným spoločné. Jerry sa však chcela baviť, mala devätnásť, okolo nej víril svet. Ako modelka brala na tie časy neslýchané honoráre (tisíc dolárov za deň!), mohla si dovoliť čokoľvek, len nie sedieť doma a hrať puťku domácu! Áno, bola trochu ako „neriadená strela”, ale vôbec sa necítila na to, aby sa usadila…

 

 

Mick na bielom koni

Stalo sa to takto: britské turné Rolling Stones vrcholilo v júli 1976 v londýnskej aréne Earls Court. Ku kolegom, ktorí prišli Micka pozdraviť do šatne, sa pridružil aj Bryan Ferry, v závese so svojou snúbenicou. Jerry akurát ten mesiac dovŕšila dvadsať rokov. Mick zavetril zlatovlasú sirénu a hneď aj rozhodil siete – pozval Bryana s Jerry na večeru v trojke. Ferry sa cítil polichotený, netušiac, že frontman Rološov má jeho maličkosť na háku. Keď sa po večeri presunuli k Bryanovi domov, konečne mu došlo, že Mick balí jeho snúbenicu a hoci sa ten večer nič nestalo, Bryan na ňu zlostne vybehol, že už sa s Jaggerom viac nestretnú, lebo aj tak „ťa chce len očumovať“. Navyše, Mick bol predsa v tom čase ženatý, aj keď jeho manželstvo s nikaragujskou modelkou Biancou Pérezuž viselo na tenkom vlásku…

Jerry sa s Mickom stretla opäť po roku. Bryan ťahal koncertnú šnúru v Austrálii a ona zostala doma sama. Teda až do chvíle, keď ju na istom večierku posadili medzi Micka a Warrena Beattyho. Obaja po nej okamžite vyštartovali. Beatty, v tom čase vyhlásený playboy, však nemal šancu… V porovnaní s upätým Bryanom bol Mick ako svieži vánok. Vôbec mu nevadil jej bujarý rehot a obaja sa skvele zabávali, keď mu predvádzala, aká dobrá je v leg wrestlingu. Dohodli sa, že si strihnú malú aférku, avšak pod podmienkou, že všetko musí skončiť, keď sa Bryan vráti z turné. Tak aj bolo, aj keď len na chvíľku… Jerry ešte pár týždňov s Ferrym spôsobne usrkávala čaj o piatej, potom jej však Mick po komsi potajme poslal telefónne číslo a zlatovláska v momente zabrala. Dali si rande v Paríži, Jerry tam práve predvádzala na módnych prehliadkach. Z Paríža spolu utiekli do Maroka, obľúbenej skrýše Rolling Stones. Pikantné správy priamo z Marrákeša na seba nenechali dlho čakať. Hoci neverná snúbenica spočiatku zahmlievala ako o život, obaja už vedeli, že to bude všetko, len nie happy end. Traduje sa, že Jerry od svojho snúbenca odišla iba v tom, čo mala na sebe, urazený Ferry jej nedovolil ani sa pobaliť.

 

 

jerry hall4Podväzky a iné hračky

Čerství milenci sa uchýlili do Paríža a boli tam z pekla šťastní. Jerry spomína: „Milovali sme sa štyrikrát denne, trhali zo seba oblečenie, ani na okamžik sme sa nenudili a nemali sme žiadne spory.“ Jerry sa vôbec vyznačovala vzácne vyrovnanou, nekomplikovanou a prirodzene veselou povahou, čo Mickovi po rokoch strávených s náladovou a popudlivou Biankou úžasne konvenovalo. Bez problémov zapadla aj do kapely, skamarátila sa s Keithovou novou priateľkou, modelkou Patti Hansen a tiež so Shirley, manželkou Charlieho Wattsa. Na milosť ju dokonca vzali aj finanční poradcovia Stounov, oceňujúc fakt, že Mickova nová frajerka je, čo sa peňazí týka, nezávislá a sama dostatočne bohatá, aby nechcela ich prominentného klienta zodrať z kože, ak by náhodou tento vzťah postúpil na vyšší level. Večne usmievavá Jerry sa tiež stala miláčikom tlače. Médiám sa páčil jej výstredný južanský prízvuk i fakt, že nemala problémy so smiechom opisovať novinárom, ako si to užíva s Mickom v posteli. „Robím všetko možné, aby som to v spálni oživila. Poznáte to… podväzky a tieto veci,“ prezradila napríklad jednému bulvárnemu plátku.

Hneď od prvých dní spoločného života, v dobrej viere, že to má zmysel, začala s Mickovou prevýchovou: najskôr jej musel sľúbiť, že skončí s heroínom a potom, že tak urobí aj so – ženami. Prvá časť misie prebehla úspešne (Jagger údajne viac na drogu nesiahol), ale čo sa nežného pohlavia týkalo… Ako mohol Mick odolať, keď mu ženy bez ohľadu na vek, vzdelanie, farbu pleti či národnosť samé skákali do postele, lepili sa naň ako známky na obálku, podkladali sa mu ako rohožky, žobrali o jedinú noc… Ktorý chlap by odolal a popravde, divokému rockerovi to ani vo sne nenapadlo. Jerryina slnečná myseľ však optimisticky verila, že svojho milého má a bude mať navždy iba pre seba…

V máji roku 1978 Bianca Jagger po siedmich rokoch spolužitia s Mickom požiadala o rozvod. Keď sa aféra jej manžela s texaskou modelkou ťahala už vyše roka, k „neprekonateľným rozporom“ pridala ako dôvod aj neveru. Vtedy prvý a vari jediný raz sa Jerry ocitla v pozícii milenky, nie klamanej manželky. Potom to už malo byť vždy len naopak.

 

 

Manželstvo za neveru

Mick jej bol neverný od okamihu, ako s ňou začal chodiť. Samozrejme, sprvu nič netušila. A keď naďabila na stopy, ktoré neverník nestihol zamiesť pod koberec, zaslepená láskou nič nevidela. Navyše, Mick zatĺkal, ako keď para tlačí. „Popieral všetko, do posledného okamihu,“ vysvetľovala Jerry neskôr. Prstene, náušnice, sponky, stopy make-upu, rozmazaný rúž… To už nemohla prehliadnuť. Alebo ktosi vytrvalo telefonoval k nim domov a keď sa ozvala, zložil. Fanúšičky Mickovi bežne strkali do ruky svoje telefónne čísla, šepkali mu do ucha neslušné návrhy a vôbec im nevadilo, že jeho priateľka to všetko vidí a počuje.

Chcela sa mu pomstiť, a tak si začala románik s dostihovým magnátom Robertom Sangsterom, mužom raz tak starším, ako ona. Dúfala, že s vášňou pre kone, ktoré milovala od detstva, vzplanie v jej hrudi aj láska k zámožnému biznismenovi. Márne, oheň v jej srdci horel len pre Micka. Po palcových titulkoch, ktoré v britských tabloidoch hlásali, že Jerry dala veľkému Stounovi kopačky, spozornel aj neverník (alebo sa cítil len ponížený?) a údajne svoju milú s rozochveným hlasom prehováral, aby sa k nemu vrátila. Jerry súhlasila, ale vymohla si sľub: vezmú sa a budú mať spolu deti. Nič viac si nepriala, ako v kruhu svojej šťastnej rodinky, s perlami okolo krku spôsobne usrkávať čaj o piatej…

 

 

Georgia May JaggerNa svadbu vždy pripravená

Vlastne už nebola žiadna tínedžerka, keď v marci 1984 priviedla na svet dcéru Elizabeth. Mala 28 rokov, Mick 41. Pre neho to bola tretia dcéra s treťou ženou, Elizabeth predchádzala Jade, ktorú mal s manželkou Biankou a ešte predtým (v časoch, keď chodil s Marianne Faithfull) mu černošská speváčka Marsha Hunt porodila dcéru Karis (jej otcovstvo Jagger dlhé roky odmietal).

Jerry deväť mesiacov po pôrode malej Liz zistila, že je opäť tehotná – čakala dvojičky. Jedno dieťa po komplikovanom tehotenstve v piatom mesiaci zomrelo, prežil chlapec, ktorý dostal meno James. Na dotieravé otázky novinárov, či po dvoch deťoch Mick neurobí z ich matky novú pani Jaggerovú, spevák odpovedal jednou vetou. Ženiť sa  nehodlá. Jerry na tom bola presne opačne, ale ako poznamenala v istom rozhovore, „neotravujem ho s tým (ale snažím sa)“.

Odvtedy sa túžba Jerry po svadbe s Mickom stala v Británii takpovediac celonárodnou záležitosťou. Klebetilo sa, že zakaždým, keď ju Mick pozval na karibský ostrov Mustique, trpezlivá čakateľka na sobáš si so sebou brala svadobné šaty. Pre každý prípad. Jerry hľadala podporu aj u Mickovej matky, ktorá by veselú Texasanku rada prijala za svoju nevestu. Mama Jaggerová však ctila múdre pravidlo nepliesť sa do synových vecí (a tobôž žien!), takže na Jerryinu ľútosť mlčala ako ryba…

Síce už dvojnásobná matka, ale stále jedna z najžiadanejších modeliek, pokračovala vo svojej kariére: stala sa múzou Vivienne Westwood, navrhla vlastnú líniu plaviek, objavila sa v sexi reklame na populárny mäsový koncentrát Bovril, strihla si malú rolu v Batmanovi (po boku Jacka Nicholsona) a v londýnskom West Ende debutovala na doskách, ktoré znamenajú svet – v komédii Autobusová zástavka hrala sladučkú Chérie (vo filmovej verzii ju stvárnila Marilyn Monroe).

 

 

Hrozba menom Carla

V roku 1989 Stouni vyrazili na celosvetové turné Steel Wheels a patálie  so spoločníčkami na jednu či viac nocí začali znovu. Tentokrát však z Mickových bočákov vyryžovala pre seba hotový poklad. Svadbu! Nemožné sa stalo skutočným, tí dvaja sa vzali. Po trinástich rokoch spolužitia v dobrom i v zlom, 21. novembra 1990 mali na pláži na ostrove Bali súkromný svadobný obrad, ktorý celebroval hinduistický mních. Jerry bola šťastím bez seba, Mick však jednej zo svojich mileniek vzápätí prezradil, že je ženatý len tak naoko…

Čo Jerry čakalo ako vydatú pani? Za sebou mala roky, kedy ju Mick podvádzal a pred sebou roky, kedy ju Mick – bude podvádzať. Jedna z najväčších hrozieb prihrmela v podobe modelky Carly Bruni, ktorú Jagger prebral Ericovi Claptonovi. Budúca „pani prezidentová“ bola o desať rokov mladšia a pochádzala zo zámožnej (na to si Jagger vždy potrpel) talianskej rodiny. Jerry zúrila a keď sa s Carlou raz stretla v zákulisí módnej prehliadky, podľa očitých svedkov na ňu jačala, nech nechá jej manžela na pokoji. Carla sa však nedala a vrátila jej to aj s úrokmi: „Tak mu povedz, nech za mnou nelezie!“ Mick všetko poprel, Jerry uchlácholil a výsledkom bolo: tretie tehotenstvo. To sa už celá rodina presťahovala do nového veľkého domu, lebo na rozdiel od manželstva, na deti si veľký Rolling Stone vždy potrpel. Svedomitý otec rozhodol, že malé jaggerčatá dostanú britské školy a v londýnskej štvrti Richmond kúpil 26-izbový gregoriánsky dom s krásnym výhľadom na park. Jaggerovci sa teda usadili vo veľkom štýle, Jerry si tretie tehotenstvo náramne užívala, veď každú noc v posteli s manželom cítila „toľko šťastia a pokoja“. Ráno jej manžel uvaril šálku čaju a priniesol až do postele. Aj obávaný prízrak Carly Bruni pomaly slabol, najmä keď sa v novinách objavili správy, že „Don Juan v sukni“ (ako ju prezývala tlač)vystrkuje pazúriky na amerického miliardára Donalda Trumpa. V skutočnosti však Carle nová známosť v ďalšom randení s Mickom vôbec neprekážala. Vraj s ním bola noc predtým, ako sa ženil i noc po tom, ako Jerry v januári 1992 porodila dcéru Georgiu May. Jerry bola bez seba od zúrivosti, pred médiami sa však ľúbezne usmievala a v rozhovoroch trúsila reči, že sex je pre jej figúru najlepší a že hoci manžel býva často preč, po návrate si všetko (veď viete čo) vrchovato vynahradia. A že sa s Mickom teší sa sex aj v deväťdesiatke! V jeho prípade o tom nik nepochyboval – sexuálny apetít starnúceho rockera očividne ani po päťdesiatke nijako neklesal. Jerry ho stále milovala, ale akosi ju všetky tie ženy v Mickovom živote začínali zdolávať. V jednom rozhovore z tých čias utrúsila: „Nič nie je ponižujúcejšie, ako ho milovať tak veľmi, že mu odpúšťate aj nevery. Vždy som si myslela, že sa to už viac nestane a že z tých vecí raz konečne vyrastie…“ Márna lásky snaha, akoby povedal klasik…

 

 

Rupert Murdoch and Jerry Hall wedding

Tučná, nemotorná múza

Potom médiá zasa raz priniesli správu, že sa Jaggerovci rozišli. Aj keď to vyzeralo vážne, Mick to znova nejako uhral, prišiel za Jerry, ktorá sa uchýlila do svojho dallaského domu a ona mu opäť uverila… Potom noviny vyfotili českú modelku Janu Rajlichovú, ako opatrne vykukuje z Mickovho apartmánu v Beverly Hills, po nej nasledovala americká herečka Uma Thruman, vzápätí na to britská modelka Nicole Kruk, ktorú vyhodila zo sedla Angelina Jolie. Keď sa 22-ročná začínajúca herečka s chlapčenským účesom objavila na nakrúcaní klipu Anybody Seen My Babe, Mickovi padla sánka. Angelina vraj 54-ročného rockera úplne opantala, hrala sa s ním ako mačka s myšou, či skôr, citujúc spisovateľa Andrewa Mortona, zaobchádzala s ním „ako s kusom handry.“ Ich vzťah trval asi dva roky, v čase, keď bola Jerry tehotná so svojím štvrtým potomkom. Samotu si krátila tým, že v ôsmom mesiaci pózovala pre excentrického 74-ročného britského homosexuálneho maliara Luciana Freuda.

Na toto pózovanie spomína s láskou a vďačnosťou – bola už takmer pred pôrodom, „tučná a nemotorná“ – ale vďaka Freudovi sa cítila krásna a príťažlivá. „Bol to najväčší dar, aký som kedy dostala,“ vyznala sa neskôr. (Freud nebol prvým maliarom, ktorému pózovala, predtým ju portrétoval Andy Warhol, s ktorým začiatkom 80. rokov vymetala newyorské kluby. Zo šiestich Warholových portrétov má jeden vo svojej súkromnej zbierke aj ruský podnikateľ Roman Abramovič).

Mick bol na turné Bridges to Babylon, keď porodila ich druhého syna Gabriela. Angelina ho na šnúre odmietla sprevádzať, a tak si za ňu našiel náhradu, brazílsku modelku Lucianu Gimenez Morado. Niekoľkomesačná aférka však nezostala bez následkov a lete roku 1998 Luciana verejne oznámila, že čaká s Jaggerom dieťa. Krvné testy, ktoré si vyžiadali Mickovi právnici, to potvrdili a siedmy potomok rockovej hviezdy Lucas Maurice dostal priezvisko po svojom otcovi.

 

Simonetta Zalová

foto Sita, archív firiem

 

Celý článok si prečítate v letnom dvojčísle MIAU (2016)