Kabelky Made in Slovakia

 

Môžu aj kabelky Made in Slovakia vyzerať k svetu? Stojí za to po nich mrieť a túžiť ako po klasických kúskoch svetových mien? Celkom bez problémov a takmer na jeden šup sme našli šesť slovenských dizajnérok dámskych tašiek a kabeliek a výber ponúkajú vskutku pestrý: od exkluzívnych či extravagantných kúskov cez kabelôčky ako pre princezné na bále, jedinečné originály pre hravé mileniálky, kabelky-tašky-ikony pre sofistikované biznismenky, až po tie bežne nosené, do práce, na nákupy, do fitka či na cestovanie. Za každou značkou nájdete príbeh a každý príbeh má svoju hrdinku…  

 

 

 Katarína Feix

Stojí za značkou: Unikate. Jej predchodcom bola značka Katie’s bag, ktorú založila v roku 2011.

 

Kabelkové začiatky: Boli atypicky úplne nekabelkové. Študovala som právo a dlhé roky som v tejto oblasti aj aktívne pracovala. Pre zmenu smerovania v mojom živote som sa rozhodla kvôli deťom – chcela som tráviť čas s nimi, nie v kancelárii. Vyrastala som v umeleckej rodine, a tak som vždy inklinovala k tvorivosti. Po narodení druhého dieťaťa som sa rozhodla pre radikálnu zmenu. A prečo kabelky? Lebo uniformita, ktorá vládne v tomto segmente, mi príde ubíjajúca. Takže priznávam, nemám oficiálne vzdelanie na to, čo v živote robím, mám „len” doktorát z práva, pre moju súčasnú prácu absolútne nepoužiteľný. Ale kompenzujem to obrovskou chuťou priniesť na trh niečo nové a krásne. Ako na to, som sa učila za jazdy, precestovala som množstvo veľtrhov, aby som sa dokázala zorientovať v materiáloch a jednotlivých komponentoch, trvalo mi zhruba dva roky, kým som sa odvážila prísť s vlastnou značkou Katie’s bag.

Moje silné zbrane: Jedinečnosť. Ako hovorí naše logo UNIKATE like you, u nás je každý kus originál. Spracovaný s láskou, zmyslom pre jedinečnosť, s nápadom a iskrou. Dve rovnaké kabelky z našej dielne nenájdete. Máme široký záber, od malých spoločenských cez kabelky na denné nosenie až po pracovné kufríky. Plus veľké množstvo doplnkov. Našou hlavnou zásadou je použitie kvalitných, často nekonvenčných materiálov a vzorov. Snažíme sa vždy ponúknuť klientkám to, čo nevidia v bežnej ponuke iných značiek. Pre nás je žena ženou, krásna a hlavne ženská. Tento aspekt v modernej dobe ustupuje do úzadia, žiaľ… ale my chceme proti nemu bojovať.

Made in Slovakia: Naše kabelky sa hrdo hlásia k označeniu Made in Slovakia. Nielenže sú originály, ale aj ručne vyrobené kusovky tu, na Slovensku. Som hrdá, že označenie Made in Slovakia môže mať aj iný rozmer, ako len tradičné figúrky zo šúpolia alebo z dreva vystrúhané fujary. I keď, samozrejme, klobúk dolu pred týmito tradičnými remeslami.

 

 

Nikoleta Rajnakova

Stojí za značkou: Letta. Založila ju v roku 2012 v Bratislave.

 

Kabelkové začiatky: Vo svete módy som pracovala ako modelingový agent, neskôr ako spolumajiteľka modelingovo-produkčného domu. V každej práci i dávno predtým, než som začala tvoriť kabelky, som sa venovala aj stylingu. Tvorenie outfitov a imidžu žien ma baví dodnes. Kabelka (crossbody) Tsarina s kožušinou z líšky vznikla počas meditácie. Jednoducho mi vošla do hlavy. Bola ružová, väčšia so zipsom a jednoduchého tvaru. Keď sme vyrobili prvý kus, absolútne dotvoril stylingy, ktoré som vtedy robila. Vznikli iné farebné možnosti a Tsarina začala žiť svojím životom. Najprv som ju nosila len ja, potom moje kamarátky a potom klientky. Učila som sa za pochodu, počas pracovného procesu a je to tak dodnes. Vyskúšala som tri rôzne slovenské výrobné firmy, s tou poslednou máme skvelý pracovný vzťah plný rešpektu. Aby som robila s tými najkvalitnejšími materiálmi, prešla som od slovenských dodávateľov kožušiny do Škandinávie. Kože, skoby, zipsy objednávam z Talianska. Učím sa dodnes, mať fashion brand je ako vlastniť veľkú komodu plnú rôznych zásuviek… Vyrobiť skvelú kabelku nestačí, treba dať svetu o sebe vedieť, komunikovať, zaujať, osloviť obchody, byť kvalitný, precízny, iný a najmä spoľahlivý partner pre každého, či už ide o zahraničný showroom, obchod alebo konkrétneho klienta.

Moje silné zbrane: Myslím, že som bola jedna z prvých, kto pred šiestimi rokmi začal navrhovať kolekcie kabeliek výhradne z líšky – v takej netradičnej forme a v takých farbách. Tvary našich kabeliek sú klasické a veľmi funkčné. Každú novú kabelku najprv testujem ja a moje priateľky. Vychytávame muchy, pár mesiacov pred tým, ako model sfinalizujem a uvediem na svetlo sveta – do showroomu, obchodu či na výstavisko v New Yorku alebo Paríži. Každá kabelka či taška má namiesto loga našité na vnútornej strane emailové oči, a tak je vlastne „parťákom“ svojej majiteľke. V tom je originalita Letta brandu. Vždy mi záležalo, odkiaľ materiál, ktorý nakupujem, pochádza, takže trvalo pracujem s hashtagom #ethical a #sustainable. V máji minulého roka ma oslovil SAGA Furs, najväčší aukčný dom kožušín na svete, ktorý spolupracuje so značkami ako Dior či Chanel. Podpísala som s nimi dvojročný kontrakt na kabelky a kožuchy z norky a líšky. Je to špeciálna spolupráca a veľmi premium, okrem mojej značky tento kontrakt získal obchodný dom Harrods a slávny filipínsky bloger Bryan Boy. Takže sa zo spolupráce veľmi teším, novú kolekciu oficiálne uvediem v marci 2019 počas parížskeho fashion weeku.

Made in Slovakia: K Made in Slovakia sa hlásim dodnes. Tašky na Slovensku vyrábame, kožuchy však nie. Stále hľadáme tie najlepšie možnosti výroby s dôrazom na porovnanie cena – kvalita a dostupnosť materiálov. Taktiež je pre nás dôležitá rýchlosť výroby, keďže moja klientela má rada „unique“ modely. Musíme pracovať rýchlo a kreatívne, fabriky v zahraničí sú na takýto expresný chod práce viac zvyknuté ako tie na Slovensku.

 

 

Veronika Boisanfray

Stojí za značkou: Verbua. Založila ju s manželom Bastienom v roku 2013 v Bratislave.

 

Kabelkové začiatky: V októbri uplynlo päť rokov, čo ateliér Verbua začal oficiálne fungovať. Keď ma Bastien (dnes už môj manžel) priviedol prvýkrát k sebe domov do Normandie, vedela som, že jeho otec je brašnár a sedlár, no keď som videla jeho prácu na vlastné oči, hneď som sa do tohto remesla zaľúbila. Už počas tej dovolenky som skúšala vyrábať drobné veci. Vtedy som ešte netušila, že sa tým raz budem živiť. To sa udialo pred deviatimi rokmi. Neskôr prišla ponuka od manželovho otca, či nemáme záujem prebrať jeho ateliér, lebo chcel odísť na dôchodok. Rozhodli sme sa celkom rýchlo, no poprosili ho, aby ešte počkal rok, nech máme dostatok času všetko si naplánovať s presunom na Slovensko. Súčasťou plánu bolo aj rozhodnutie, že na pol roka odídeme do Francúzska do učenia priamo k nemu. Začínala som s jednoduchými vecami a robila veľa opráv. Aj vďaka tomu som pochopila, ako je kabelka vyrobená a čo všetko v sebe ukrýva. Postupne som prechádzala k výrobe väčších produktov, každý krok musel byť vysvetlený a odkonzultovaný s mojím majstrom.

Naše silné zbrane: Sme druhá generácia brašnárov a naša značka je založená na kvalite a v určitom zmysle na hľadaní dokonalosti. Na jednej strane, je to výber materiálov – kože, kovania, nite, zipsy si kupujeme priamo od európskych výrobcov, ktorí ich dodávajú aj najexkluzívnejším francúzskym značkám. Na druhej strane, pracujeme podľa tradičných výrobných postupov, ktoré sme sa učili od môjho svokra a každý deň ich ovládame presnejšie. Naše produkty rozpoznáte podľa elegantného nadčasového dizajnu, no najmä podľa čistého štýlu spracovania. A nedajú sa kúpiť v obchode ani cez e-shop. Prečo? Lebo ich väčšinou vyrábame na objednávku alebo na mieru. Zákazníci oceňujú vysokú úroveň personalizácie, ktorú ponúkame, preto uprednostňujeme osobné stretnutie v našom ateliéri. Môžu si vybrať typ a farbu kože a kovania, prispôsobíme dĺžku rúčok aj vnútorné vybavenie podľa potreby. Ak si to klient žiada, navrhneme mu úplne nový model. Vtedy musíme dobre rozumieť jeho predstave a je to pre nás vždy príjemná výzva. Rešpekt majú u mňa najmä muži, ktorí sami navrhnú kabelku partnerke ako darček.

Made in Slovakia: Naše tašky sú vyrobené na Slovensku s francúzskym know-how. Vytvorili ich naše dva páry rúk v bratislavskej dielni. Klientela je najmä slovenská a chceme, aby aj taká zostala, aj keď občas prídu zaujímavé objednávky zo zahraničia. V blízkej budúcnosti by sme sa radi prezentovali vo Viedni. Naším snom je získať regionálne renomé, ale určite nie budovať veľkú značku.

 

 

Dajana Rodriguez

Stojí za značkou: Dajana Rodriguez. Založila ju v roku 2012 v Bratislave.

 

Kabelkové začiatky: S kabelkami som začala ako študentka medzi strednou a vysokou školou. Bola som rok doma, potrebovala som kabelku, ktorú nikde nemali, a tak sme ju s maminou jednoducho ušili. Mali sme starú dielňu na výrobu kožených búnd po mojom otcovi, šiť a navrhovať ma vždy bavilo, mamina ma v tom hneď podporila a začali sme. Veľa som sa naučila sama a tiež mi rodičia veľa ukázali. Naše kabelky sa okoliu zapáčili, tak som sa toho chytila a počas štúdia vysokej školy som vybudovala firmu. Robila som to, čo ma bavilo, postupne som sa v tom nachádzala, rodina mi pomáhala, a tak som pri tom už zostala. Po vysokej škole som nemusela riešiť, akým smerom sa môj život bude uberať, on už sa uberal tým kabelkovým (smiech).

Moje silné zbrane: Keď som sa pustila do výroby kabeliek, netušila som, ako budú vyzerať, jednoducho, prichádzali. Postupom času začali ľudia môj štýl spoznávať – najmä cez výšivky. A tiež veľa zákazníčok pozná doslova a do písmena naše modely podľa mien. Trebárs mi povedia, videla som minule na zástavke jednu pani s Ninou, moja pani učiteľka má Bellu atď… Od začiatku som robila všetko tak, ako som cítila. Materiály, dizajn, marketing, komunikáciu, fotky… Sedem rokov je dlhá doba a to, čo je dnes normálne, vtedy nebolo. Na začiatku mi ľudia z branže povedali, že takto ďaleko nezájdem. Facebook, instagram, fotky, videá, že tadiaľ cesta značky kabeliek nevedie. Iba som sa usmiala, lebo som vedela, že inak to robiť nebudem. Ako dvadsaťročná som podľa nich nemala najmenšiu šancu preraziť. No šla som svojou cestou. Neustále som prichádzala s niečím novým, napríklad s výšivkami, folklórom a podobne. A hoci časom tieto námety používali aj iní výrobcovia, naše sú stále naše, boli jedny z prvých a sú rozpoznateľné. Zákazníčky túžia po našich kabelkách, pretože sú kvalitné a stojí za nimi žena, ktorá je jednou z nich. Nekupujú len bezduchý produkt, podporujú kreativitu, Slovákov, Slovensko a slovenský produkt.

Made in Slovakia: Všade propagujem Slovensko aj sa k nemu hlásim. Hoci moje meno znie cudzo, som hrdá Slovenka. Narodila som sa tu, žijem tu, tu tvorím a podnikám. Moje tri pre mňa najhodnotnejšie kolekcie (Srdce Európy, Folk, Princessa) a zároveň aj najpredávanejšie sú inšpirované Slovenskom. Veľmi veľa žien mi hovorí, že si radšej kupujú moje kabelky, než tie „svetové“, pretože vedia, kto ich robí, ako ich robí a koho tým podporujú. Tento trend je úžasný a veľmi sa teším, že Slováci vedia oceniť kvalitný produkt a čoraz častejšie sa preň rozhodujú.

 

 

Mária Škorvanová

Stojí za značkou: Sairam. Založila ju v roku 2017 v Bytči.

 

Kabelkové začiatky: Mala som silnú potrebu sebarealizácie, spojenú s veľkým obdivom všetkého prírodného a trvácneho. Vážila som si a stále si vážim poctivé remeslo a som nadšenec nadčasového dizajnu. Zapáčila sa mi vôňa kože, práca s ňou a čas, ktorý som trávila tvorbou. Koža prepojila moju lásku k maľovaniu a šitiu a obohatila ju svojou vôňou, kvalitou, tvárnosťou a trvácnosťou. Môj prvý výrobok z kože bol kožený zápisník. Išla som na kurz permakultúrneho dizajnu a všetky nové poznatky som si chcela zapísať do výnimočného zápisníka. Samozrejme, absolútne nevyzeral podľa mojich predstáv. Bol z tenkej farbenej kože a bol veľmi chabo prišitý. Prekvapivo, stále drží (smiech). Som samouk a stále sa učím, vymýšľam, objavujem a stále ma to teší. V tomto krásnom remesle som sa síce nevyučila, avšak pomocou kníh a internetu som sa zatiaľ naučila všetko, čo som potrebovala. Nielen o samotnej výrobe, ale aj o spracovaní kože, výbere správneho materiálu či náradia.

Pravdupovediac, hoci za rok a pol som sa veľmi zdokonalila, stále je to len začiatok. Do podnikania som vložila skoro všetky úspory a pomohla som si podnikateľským príspevkom. Rodina ma podporila, hoci možno spočiatku mala pochybnosti. Zrazu mi práca nekončí o určitej hodine. Niekedy pracujem dlho do noci, inokedy mám týždeň voľna. Ako si to zariadim, tak to mám. Skoro všetko je v mojej réžii.

Moje silné zbrane: Minimalizmus, kvalita, ručné spracovanie, dôraz na detail a nádherné farby. V prvom rade starostlivo dbám na výber materiálu i náradia. Kožené kabelky vyrábam z hovädzej hladenice. Konkrétne z krupónu, teda z najkvalitnejšej a najlepšej časti kože, ktorá je prírodne spracovaná. Pochádza zo Slovenskej a Českej republiky a je vedľajším živočíšnym produktom. Všetky kožené výrobky ručne farbím, ošetrujem výhradne prírodnými olejmi, voskami a ručne šijem bavlnenými a ľanovými voskovanými niťami.

Made in Slovakia: Odkedy som v skupine handmade výrobcov, k odkazu Made in Slovakia sa rozhodne staviam inak, ako keď som tam nepatrila. Či už zo strany predajcu alebo zákazníka. Zo strany predajcu sa snažím nakupovať materiál zo Slovenska. Nie všetko, čo využívam, sa na Slovensku vyrába. Zo zahraničia mám napríklad nástroje, zväčša z Nemecka a Japonska a farby z Ameriky. Kožu nakupujem aj z Českej republiky. Zo strany zákazníka sa veľmi teším z toho, koľko je na Slovensku šikovných tvorcov, ktorí nielenže vyrábajú na Slovensku, ale aj materiál majú odtiaľto. Myslím si, že to určite nie je jedno. Musíme sa podporovať navzájom. Malo by nám záležať na tom kto z čoho a za akých podmienok výrobok vyrobil. Na svete je rozhodne niečo v neporiadku, keď je dovezená vec omnoho lacnejšia ako tá, ktorú vyrobíme doma.

 

 

Zuzana Mináriková

Stojí za značkou: Woolewo. Založila ju spolu s manželom Mojmírom v roku 2011 v Oščadnici.

 

Kabelkové začiatky: Boli úplne náhodné. Raz sme spolu s manželom kráčali okolo výkladu a v ňom som zbadala krásnu kabelku. Nevedela som, z akého materiálu je vyrobená, no vtedy som si ju nemohla dovoliť kúpiť. A tak som začala pátrať, z akého dostupného materiálu by som si niečo podobné mohla vyrobiť sama. V tom období sme mali v Žiline obchod s bytovými doplnkami a všakovakými ručne šitými výrobkami. Naštartoval ma moment, keď som svoju prvú vyrobenú kabelku umiestnila do výkladu a o chvíľu prišla zákazníčka a kúpila si ju. Dodnes si pamätám, ako som ostala v šoku, že sa našiel niekto, komu sa páčil môj výtvor! K výrobe z kože sme sa o krátky čas dostali po návšteve Talianska a jednej krásnej predajne šikovných manželov, ktorí v nej mali aj dielňu. Všetko, čo dodnes vyrábame, sme sa naučili sami, sledovaním rôznych tutoriálov a vnímaním všetkého okolo seba, čo sa spájalo s kožou.

Naše silné zbrane: Pridanou hodnotou našej tvorby je fakt, že si každý môže navrhnúť svoju kabelku podľa vlastnej predstavy a ak je to v našich silách, vyrobíme ju. Samozrejme, podstatná je kvalita koží a kovania, ktoré si vyberáme najmä v Taliansku. Ja som „srdiečková“, takže často na našej kabelke nájdete detail malého srdiečka. A páči sa mi, že dnešné ženy, i keď majú peniaze na drahé značkové kabelky, si radšej vyberú nás, pretože chcú mať niečo, čo iná nemá.

Made in Slovakia: Máme toto označenie na našom logu, no až tak veľmi si nezakladáme na skutočnosti, že vyrábame na Slovensku. Vyrábať sa dá všade. Dôležité je, aby naše kabelky a tašky boli kvalitné a robili ľuďom radosť.

 

 

Simonetta Zalová

foto Petra Bošanská

 

Celý článok si prečítate vo februárovom čísle MIAU (2018)