Kde a ako bývať vo svete

 

Kto ešte v tejto dobe platí za ubytovanie plnú cenu, prerába veľa peňazí. Dnešná doba je totiž plná zľavových kupónov a špeciálnych zliav. Stačí len vedieť, kde hľadať…

 

Časy, kedy sa dalo bývať iba v hoteloch, sú zdá sa, nenávratne preč. Čoraz viac cestovateľov objavilo čaro kontaktu s domácimi ľuďmi, čo sťažilo situáciu hotelom. Práve preto vieme v dnešnej dobe bývať oveľa lacnejšie, ako kedykoľvek predtým. Keď vieme, ako na to. Existuje veľa druhov ubytovania. Od hotelov cez hostely až po ubytovanie u domácich ľudí. Každé má svoje plusy aj mínusy.

 

Ubytovanie v hoteloch

Ak preferujete súkromie, recepciu 24/7 a starú dobrú klasiku, hotely pre vás budú to pravé. Najväčší výber nájdete na Booking, Expedia či Agoda. Práve cez Booking sú dlhodobo dostupné zľavové vouchery v rôznych hodnotách – zľava 20 eur pri rezervácií ubytovania nad 40 eur, ale aj zľavy 40 či 75 eur pri vyšších cenách rezervácií. Môžete tu ušetriť až 50 % z ceny ubytovania, čo vôbec nie je zanedbateľné. Dostupné vouchery sa neustále menia a tie aktuálne nájdete na mojom travelhacker.blog v sekcii zľavy.

Okrem zliav na Booking sa často objavujú aj ďalšie – napríklad zľava 25 % na ubytovanie cez Expediu či Venere. Tieto nájdete na stránke Flyertalk. Stránka je v angličtine, no stačí, keď do vyhľadávača zadáte jej názov a slová General list of Codes a zľavy máte ako na tanieri.

Na cene ubytovania môžete ušetriť aj tak, že napíšete priamo do hotela. Je šanca, že vám ponúknu cenu o 10 až 30 % nižšiu ako na internete alebo extra služby zdarma.

 

Ubytovanie v hosteloch

Ak cestujete sami a chcete spoznať nových ľudí, prípadne vás cestuje viac a hľadáte lacné ubytovanie, hostely sú výborná možnosť. Nájdete v nich komunitu cestovateľov, ale aj rôzne benefity ako napríklad kuchynku na varenie. Najväčšia stránka na rezerváciu ubytovania v hosteloch sa volá Hostelworld, no veľa hostelov nájdete aj cez Booking. Nižšiu cenu vám môžu ponúknuť aj priamo v hosteli, nebojte sa im napísať email.

 

Ubytovanie u domácich ľudí

Dnes je ubytovanie u lokálnych ľudí veľmi populárne. Izby, byty či domy ponúkané na prenájom priamo domácimi sú autentickejšie, ako hotelové izby a poteší aj kontakt a lokálne tipy, ktoré vám hostiteľ poskytne. Najväčšou stránkou, cez ktorú sa dá rezervovať ubytovanie u domácich ľudí, je Airbnb. Veľa ľudí si myslí, že ide iba o lacné ubytovanie v zdieľaných izbách, no nie je tomu tak. Na Airbnb nájdete všehochuť, od lacného ubytovania až po vily s bazénmi či luxusným bytom. Výhodou Airbnb je kreditový systém, vďaka ktorému možno získať výrazné zľavy. Prvou zľavou je 35-eurový kupón na akékoľvek ubytovanie vo svete nad 60 eur, no ním to nekončí – k dispozícii ich máte oveľa viac. Aj tieto zľavy a návod, ako ich využiť, nájdete u mňa na travelhacker.blog v sekcii zľavy.

 

 

Janka Schweighoferová

foto archív

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v novembrovom čísle MIAU (2017)