Kino apríl 2018

 

Deň čo deň

Romantický film z dielne režiséra Michaela Sucsyho, nakrútený podľa úspešného bestselleru Davida Levithana, rozpráva príbeh šestnásťročného dievčaťa Rhiannon, ktoré sa zamiluje do niekoho, kto deň čo deň zažíva nezvyčajnú vec. Prebúdza sa totiž každý deň v inom tele a každý deň žije život niekoho iného. S pocitom, že sú si súdení, sa deň čo deň snažia nájsť jeden druhého, bez toho, aby vedeli, čo alebo koho im prinesie budúci deň. Čím viac sa milujú, tým viac je ťažšie zmieriť sa so skutočnosťou, že jeden z nich je každých 24 hodín niekým iným. A teraz musia čeliť najťažšiemu rozhodnutiu, aké kedy museli urobiť…

 

 

Prísľub úsvitu

Od ťažkého detstva v Poľsku cez mladosť pod slnkom vo francúzskom Nice až po kariéru letca v Afrike počas 2. svetovej vojny… Romain Gary prežil výnimočný život. Za túto húževnatosť, ktorá ho viedla k tomu, aby prežil tisíc životov, aby sa stal veľkým človekom a slávnym spisovateľom, však vďačí svojej matke Nine. Práve šialená láska tejto zaujímavej a excentrickej matky z neho urobí jedného z najvýznamnejších románopiscov 20. storočia, ktorého život bude plný nečakaných zvratov, vášní a tajomstiev. Táto bezhraničná materinská láska však bude aj jeho doživotným bremenom. Prečo, to už zistíte čoskoro vďaka francúzskej biografickej dráme z dielne filmára Erica Barbiera.

 

 

Apoštol Pavol

Pod taktovkou talentovaného filmára a scenáristu Andrewa Hyatta prichádza do kín dramatický historický príbeh o jednej z najväčších osobností kresťanstva. Počas prenasledovania kresťanov na začiatku nášho letopočtu Rimanmi je apoštol Pavol (James Faulkner) uväznený rímskym cisárom Nerom. V tmavej chladnej cele bojuje nielen s hladom a samotou, ale aj s výčitkami svedomia z vlastnej farizejskej minulosti. Jeho jediným verným spoločníkom ostal Lukáš, ktorý počas svojich návštev v Pavlovej cele spisuje zážitky a učenie muža, ktorý sa stal neskôr známym ako Apoštol národov.

 

 

Struny času

Vizionárska režisérka Ava Duvernay nakrútila dobrodružstvo podľa románovej klasiky od spisovateľky Madeleine L’Engle. Príbeh je rozprávaný očami hrdinky Meg Murryovej, ktorá bojuje s nízkym sebavedomím a túži zapadnúť medzi spolužiakov. Je dcérou svetoznámeho fyzika, je inteligentná a talentovaná ako jej brat Charles Wallace. Ich situáciu skomplikuje zmiznutie otca, ktoré má drvivý dopad na celú rodina a ich matke to zlomí srdce. Charles, Meg a spolužiak Calvin sa následne dozvedia o existencii tzv. božských bytostí, ktoré prišli na Zem, aby našli Murryho. Spoločne sa vydávajú na cestu, pomocou skladania časopriestoru sú prenášaní za hranice fantázie, kde musia bojovať so silami zla. Na zem sa môžu vrátiť iba vtedy, keď nájdu silu poraziť temnotu, ktorá sa rýchlo šíri celým vesmírom.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Forum Film, Film Europe, ITA film, Saturn Entertainment