Kino február 2018

 

Ja, Tonya

Čierno-čierna komédia filmára Craiga Gillespieho prináša divoký príbeh. Vzostup z ničoho až na vrchol, túžbu, vášeň, pád na samotné dno a jeden z najväčších škandálov športovej histórii. Tonya Harding patrila medzi najlepšie krasokorčuliarky sveta, všetci si ju však pamätajú v spojení s útokom na súperku Nancy Kerrigan. V hlavnej úlohe provokatívnej, výbušnej a konfliktnej Tonyi exceluje Margot Robbie. Film sprevádza mnoho filmových cien a nominácií, vrátane tej na Zlatý Glóbus za Najlepší film v žánri komédia alebo muzikál, za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe (Allison Janney), ktorá nomináciu aj premenila na úspech a odniesla si Zlatý glóbus a Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe (Margot Robbie).

 

 

Obyčajná tvár

Medzinárodný knižný bestseller spisovateľky R. J. Palacio, ktorý chytil čitateľov za srdcia po celom svete, sa pod taktovkou režiséra Stephena Chboskyho dočkal filmového spracovania. Dojímavý príbeh o tom, aké ťažké je pre malého chlapca zapadnúť medzi rovesníkov v škole, ktorí sú úplne iní… úplne obyčajní. August (Auggie) Pullman má desať rokov a práve nastúpil prvýkrát do školy. Keď prišiel na svet, lekári predpovedali, že sa nedožije rána. V detstve podstúpil toľko operácií, čo iní nezakúsia za celý život. Pre vrodenú poruchu má zdeformovanú tvár. A predsa chce žiť normálny život. Preto teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých: ide do školy medzi „normálne“ deti. Musí sa pripraviť na zdesené pohľady spolužiakov aj posmech neprajníkov…

 

 

Päťdesiat odtieňov slobody

Fenomén Päťdesiat odtieňov vstupuje do tretej, záverečnej fázy. Anastasia Steele (Dakota Johnson) a Christian Grey (Jamie Dornan) sa zriekli slobody a pred svadobnými svedkami si povedali „Áno“. Žiť šťastne až do smrti im ale dopriate nebude. Režisér James Foley okorenil pikantnú erotickú romancu poriadnou dávkou thrilleru. Vynaliezavosť a fantázie novomanželov nepoznajú medze, zvlášť keď ich vďaka Christianovmu bohatstvu nemusí nič limitovať. Anastasia sa však nechce stať manželkou uväznenou v zlatej klietke a chce pokračovať v kariére knižnej redaktorky. To však Christianovi nie je po chuti, ba čo horšie – z minulosti sa vynorí bývalý Anin kolega Jack Hyde, ktorý má s oboma nevybavené účty a pre pomstu dokáže urobiť čokoľvek. Anastasia však už nie je rozklepaná študentka, ale sebavedomá pani Greyová.

 

 

Jo Nesbø: Časovaňa doktora Proktora

Máte chuť pozrieť si niečo príjemné? Príbeh zamilovaného Doktora Proktora, ktorý v túžbe zmeniť minulosť cestuje späť v čase, je pre vás ako stvorený. Hlavný hrdina snímky z dielne režiséra Arilda Fröhlicha chce prekaziť svadbu medzi jeho milovanou Julliette a hrozným Claudeom Clichém, avšak zostáva uväznený v čase. Lisa a Nilly, Proktorove malé spoločníčky a susedky musia znovu zakročiť. Časovaňou cestujú späť v čase, aby mu pomohli. Všetko sa zmení na búrlivé dobrodružstvo naprieč časom, v ktorom sa stretávajú s Napoleonom, unikajúcom spod gilotíny počas Francúzskej revolúcie, a taktiež s Johankou z Arku, ktorá bola upálená na hranici za čarodejníctvo. Alebo že by nebola?

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Bontonfilm, ITA Film, Film Europe, Magic Box, Forum Film