Kino máj 2018

 

Polnočná láska

Vedeli ste o tom, že sny sa plnia v noci? Najnovší romantický film Scotta Speera rozpráva príbeh sedemnásťročnej Katie, ktorá od detstva bojuje so zriedkavou chorobou – aj ten najmenší záblesk slnečného svetla jej môže ublížiť. Preto celé dni trávi doma a von chodí až po západe slnka. Jej najobľúbenejším miestom je vlaková stanica, kde hrá na gitare náhodným okoloidúcim. Jedného večera zasiahne osud a ona spoznáva Charlieho, športovú hviezdu miestnej strednej školy, ktorého roky tajne obdivuje. Nepovie mu o svojom ochorení, aby si obaja mohli naplno užiť nádhernú romancu počas jedného takmer dokonalého leta.

 

 

Dámsky klub

Príbeh debutového filmu režiséra Billa Holdermana sa odvíja v slnečnej Kalifornii. Štyri priateľky – vášnivé čitateľky kníh sa pravidelne každý mesiac stretávajú v knižnom klube, kde diskutujú, samozrejme, nielen o literatúre. Jedného dňa sa rozhodnú prečítať si „druhotriednu“ knihu Päťdesiat odtieňov sivej. Hoci voči knihe majú obrovské výhrady, v ich životoch sa začnú diať veľké zmeny. Kniha stimuluje ich sexuálnu fantáziu, a tá ich katapultuje do série neštandardných životných rozhodnutí a situácií. Každá z nich začne meniť svoj život, ktorý tak získava skutočne iné „odtiene“… a nielen sivé. V hlavných úlohách komédie sa predstavia zrelé hviezdy Hollywoodu: Diana Keaton, Jane Fonda, Candice Bergen a Mary Steenburgen.

 

 

Kým prišla búrka

Dobrodružná snímka podľa skutočných udalostí z dielne islandského režiséra Baltasara Kormákura ponúka fascinujúci príbeh o nezdolnosti ľudského ducha a ohromnej sile lásky. Dobrodružné povahy – Tami Oldham (Shailene Woodley) a Richard Sharp (Sam Claflin) – sa stretli vďaka náhode, zamilovali sa a užívajú si jeden druhého. Keďže obaja milujú plavbu po mori, vydajú sa raz spolu na dlhú nebezpečnú cestu krížom cez oceán. Netušia, že sa blíži jeden z najsilnejších hurikánov v histórii ľudstva. Keď sa divoká búrka napokon upokojí, Tami sa preberie a zistí, že Richard je ťažko zranený a ich loď sa nachádza v troskách. V beznádejne zúfalej situácii musí pozbierať všetky sily, aby zachránila seba i jediného muža, ktorého kedy milovala.

 

 

Vezmi si ma, kamoš

Človek v núdzi pozná pravého priateľa. Bláznivá komédia Tareka Boudaliho rozvíja príbeh Yassina, na ktorého štúdium architektúry v Paríži sa zložila celá dedina. Je šikovný, má talent a otvára sa pred ním skvelá budúcnosť. Avšak len dovtedy, kým nevybuchne na skúške a spolu s ňou stráca i študentské vízum. Aby mohol zostať v krajine, musí sa rýchlo s niekým oženiť. Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenie a Yassin si vezme najlepšieho kamaráta. No svadba iba zdanlivo ponúka elegantné riešenie. Všetko totiž zamotá úradník odhodlaný dokázať, že ide o podvod. Chlapci preto musia začať žiť spolu ako pár. Do toho sa zapletie tradične založená mama, navyše, jeden z kamošov má snúbenicu a druhý sa zamiluje. Aby toho nebolo málo začne im dvoriť nebezpečný gauner, skutočný gay. Pre každého z nich vymýšľajú iný príbeh, a keď už prežívate toľko rôznych životov naraz, začínajú sa nabaľovať katastrofy.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, Bontonfilm, Forum Film