Kino november 2018

 

Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny

Vitajte vo svete čarodejníkov, mágov, fantastických zvierat a strašidelných bytostí. V druhej časti z čarodejníckej série od známej spisovateľky a scenáristky J. K. Rowlingovej, ktorú sfilmoval režisér David Yates, sa Grindelwaldove vyhrážky naplnia. Podarí sa mu z väzenia uniknúť a začne zhromažďovať svojich nasledovníkov, ktorí však nič netušia o jeho pláne, a to získať čistokrvných čarodejníkov, aby ovládli všetkých nomágov. V snahe zabrániť Grindelwaldovym plánom, Albus Dumbledore (Jude Law) povolá svojho bývalého študenta M.L.O.K.-a Scamandera (Eddie Redmayne). Ten prisľúbi pomoc, hoci netuší, aké nebezpečenstvá na neho čakajú.

 

 

Dilili v Paríži

Fascinujúci animovaný výlet do Paríža v období Belle Epoque pre celú rodinu je ďalším filmárskym počinom Michela Ocelota. Prostredníctvom dobrodružstva malého dievčatka divákom priblíži obdobie „krásnych čias“ v dejinách Francúzska. Odvážna Dilili spolu s kamarátom Orelom sa vydajú po stopách spolku, ktorý stojí za únosmi dievčat v Paríži. Mladí hrdinovia stretnú počas „vyšetrovania“ významné osobnosti tej doby – od Marie Curie až po Marcela Prousta. Každá z nich im poskytne pomocnú ruku či indíciu. Dostanú sa na pozoruhodné miesta, do tajomného prípadu sa prelína mágia a na jeho konci sa tradične stretne dobro so silami temna.

 

 

Súmrak

Režijný debut „Saulov syn“ maďarského filmára Lászlóa Nemesa bol senzáciou: snímka, ktorá získala Veľkú cenu poroty v Cannes i Oscara za najlepší cudzojazyčný film, vyjadrovala potrebu mladšej filmárskej generácie vyhraniť sa voči vyprázdnenému melodramatickému zobrazovaniu holokaustu a nájsť pre túto tému dynamický a objavný filmový jazyk. Po tomto triumfe prichádza Nemes so snímkou Súmrak, ktorá sa odohráva v Budapešti na začiatku 20. storočia. Dráma sleduje dvadsaťročnú Irisz Leiter, ktorá prichádza do hlavného mesta po tom, ako dospievala v sirotinci a náhle je konfrontovaná s vlastnou minulosťou a temným tajomstvom, čo obostiera jej rodinu. V snímke si zahrala aj slovenská herečka maďarského pôvodu Judit Bárdos.

 

 

Úsmevy smutných mužov

Do kín prichádza film natočený podľa rovnomenného knižného bestselleru Jozefa Formánka. Vtipný aj smutný. Svoju tragikomédiu „o chľaste, vôli a vesmíre“ rozpráva úspešný spisovateľ, ktorý k práci aj k rozhovorom s ľuďmi potrebuje najskôr len pohárik a neskôr celú fľašu. V liečebni sa stretáva s ďalšími osudmi tých, ktorí sú (či donedávna boli) v pití alkoholu majstrami. Napríklad Honzu, bývalého reprezentanta v triatlone alebo úradníka a geniálneho matematika Milana, ktorý verí, že je vyslancom z vesmíru… Niekoho zradila žena, niekto hral v nemeckom gay porne a svoj príbeh má aj Tomáš, ktorý zašiel vo vzťahu so svojou nevlastnou dcérou až príliš ďaleko. V liečebni vznikajú priateľstva a situácie, ktoré v obyčajnom živote ani nie sú možné. Film režiséra Daniela Svátka priblíži príbehy úspešných chlapov, ktorí sa cez dno fľaše dostali na samotné dno života. Na dno, odkiaľ vedie už len cesta nahor…

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, Bontonfilm, Film Europe, Continental film