Kino október 2016

 

Dievča vo vlaku

V živote nás môže stretnúť všeličo a ani nemusíme nič dopredu plánovať. Ba môže sa stať, že udalosť, ktorej sme náhodou svedkami, nás „dokáže“ aj zabiť. Vedela by o tom veľa rozprávať hrdinka napínavého thrilleru filmára Tatea Taylora, ktorý vznikol na motívy románu Pauly Hawkinsovej. Rachel (Emily Blunt) každé ráno cestuje rovnakým vlakom do Londýna, aby nik z jej okolia neprišiel na to, že prišla o prácu. V skutočnosti je na dne – jej manželstvo sa rozpadlo a musela sa presťahovať do lacného podnájmu. V jednom z domov pri železničnej trati pozoruje nejaký čas šťastný, na prvý pohľad dokonalý pár. Samozrejme, celkom im ich „šťastie“ závidí. Jedného dňa však v tom dome zazrie niečo veľmi zvláštne. Od toho okamihu sa začne odvíjať šokujúci príbeh, ktorý obráti jej život naruby.

 

 

kino2

Neon Demon

Môže krása zabíjať? Farboslepý dánsky režisérsky vizionár Nicolas Winding Refn je presvedčený, že áno. A hneď ponúka dôkaz v podobe hororovej drámy, ktorej dej sa odohráva v opojnom prostredí luxusných klubov, ateliérov a víl v Los Angeles. Jesse (Elle Fanning) je krásna, má onú tajomnú esenciu, ktorá ju vyčleňuje zo zástupu dokonalých krások, uchádzajúcich sa o svojich pár rokov slávy na módnych mólach. Neónový pulz večierkov a sektárska atmosféra fotografických seáns začínajú mladé dievča natoľko pohlcovať, že prehliada varovné signály – prostredie plné odleskov a luxusného pozlátka totiž ukrýva zlo, ktoré sprevádza kult krásy odpradávna. Pre naivnú Jesse v ríši divov však už môže byť neskoro. Zatiaľ čo prežíva svoj neónový sen, v diaľke sa prebúdzajú prízraky vrážd, nekrofílie a kanibalizmu. Vítajte v pestrofarebnom prázdne, ktoré požiera pôvab a nevinnosť.

 

 

_MG_6971.CR2 Photo Credit: Takashi Seida © 2016 EuropaCorp.

Deväť životov pána Fúzika

Zábavná rodinná komédia s magicky bláznivými kúzlami z dielne Barryho Sonnenfelda očarí tak deti, ako aj ich rodičov. V stredobode pozornosti tvorcu sa ocitol Tom Brand (Kevin Spacey), závratne úspešný a bohatý hlupák. V túžbe postaviť najvyšší mrakodrap je tento samoľúby miliardár ochotný obetovať čokoľvek. Aj lásku svojej rodiny. Neváži si oddanú manželku Laru (Jennifer Garner), zanedbáva dospelého syna Davida a ignoruje prosby dcéry Rebeccy o jeho pozornosť. Tá má k jedenástym narodeninám iba jedno prianie: mačku. Keď sa Tom náhodne ocitne v obchode so zvieratami čudáka Felixa Perkinsa (Christopher Walken), svojrázny majiteľ vie, čo zaneprázdnený otec potrebuje: veľkého kocúra menom pán Fúzik. Cestou na dcérinu párty má však Tom nehodu a po prebudení zisťuje, že zatiaľ čo jeho telo leží v kóme v nemocnici, jeho myseľ sa ocitá v tele kocúra. Pán Perkins mu dáva ultimátum: má týždeň na to, aby rodine dokázal, že ju miluje a záleží mu na nej. Inak navždy zostane chlpatým kocúrom…

 

 

kino3

Pirko

Filmárska dvojica Lucia a Petr Klein Svoboda prináša na strieborné plátno dramatický príbeh o veciach, ktoré sú v našej spoločnosti tabu. Všetko sa točí okolo Martiny alias Shakiry (Dominika Zeleníková), ktorá vyrástla v detskom domove. Svojich biologických rodičov nikdy nepoznala, predstavy o svete tam „vonku“ nasávala z televíznych seriálov. A potom nadišiel deň jej osemnástych narodenín. Vyslobodenie a vstupenka do vysnívaného života… S hlavou plnou naivných predstáv vyrazila do sveta, predovšetkým za Romanom, láskou z detského domova. Život však nabral rýchly spád… a prišiel pád. Roman ju zatiahol do partičky bezdomovcov a zlodejov, nakoniec ju predal pasákom. Blonďatý anjel sa stal ich perspektívnym zdrojom príjmov. Podľa toho sa s Martinou aj zaobchádzalo. Hrubé násilie, brutálne zneužívanie, drogy, bezmocnosť. Martina však urputne bojuje o svoju šancu na šťastie, ktoré nájde tam, kde by to asi málokto čakal.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Forum Film, Magic Box, Film Europe, Bontonfilm