Kino október 2018

 

Serenity: Ticho pred búrkou

Thriller plný zvratov a vášní s Matthewom McConaugheym a Anne Hathaway má šancu sa stať jedným z diváckych zážitkov roka. Ticho exotického ostrova v Karibiku, kde si Baker lieči životné rany, zmení príchod jeho bývalej ženy Karen v búrku udalostí a odhalených tajomstiev. Tá ho požiada, aby zabil jej násilníckeho manžela. Baker sa živí ako rybársky sprievodca, má loď Serenity a v dedine domček aj milenku (Diana Lane). A nepeknú minulosť zapíja deň čo deň v miestnom bare. Požiadavka Karen ho vykoľají. Lenže žiadosť v mene ich spoločného syna a jedného milióna dolárov za odmenu ho zlomí. Vymyslí plán: zoberie manžela svojej ex na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodí žralokom…

 

 

Prvý človek

Cesta prvého človeka na Mesiac sa zaradila k najväčším dobrodružstvám v dejinách ľudstva. Dramatický príbeh letu Neila Armstronga mapuje oscarový režisér Damien Chazelle, ktorý na obežnú dráhu vyslal herca Ryana Goslinga. Pred päťdesiatimi rokmi sa pol miliarda ľudí tlačila pri televízoroch, aby sledovala pristátie posádky Apolla 11 na Mesiaci. A potom Armstrong vyslovil slávnu vetu: „Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo“. Rovnako fascinujúci je však aj životný príbeh človeka, ktorý dostal to privilégium urobiť na Mesiaci prvý „ľudský“ krok. Príbeh začína v roku 1962, keď Armstrong začína pracovať ako pilot pre NASA a keď sa musí vyrovnať so smrťou dvojročnej dcéry. Jeho základným charakterovým rysom je pokoj. V protiváhe pôsobí stres jeho ženy (Claire Foy) a jej vnútorná dráma, s akou prežíva manželove úspechy a možnosť, že sa už nikdy nevráti.

 

 

3 dni v Quiberone

Čierno-biela intímna snímka režisérky Emily Atef zachytáva trojdňový pobyt slávnej herečky v rehabilitačnom centre v Quiberone, kde dáva svoje posledné interview pre renomovaný  nemecký magazín Stern. Počas týchto dní, sprevádzaná najbližšou priateľkou, odhaľuje pred novinárom a fotografom svoju dušu a – neuvedomujúc si celkom následky tejto spontánnej úprimnosti – otvára svoju trinástu komnatu. Jedna línia filmu rozpráva príbeh slávnej herečky, ktorá sa napriek úspešnej kariére dostala do ťažkej životnej situácie, v druhom pláne dominuje téma bezohľadnosti médií, ktoré cynicky parazitujú na jej utrpení. K fascinujúcim zážitkom filmu patrí okrem iného aj presvedčivý výkon hlavnej protagonistky, nemeckej herečky Marie Bäumer v úlohe Romy Schneider.

 

 

Tajomstvo domu s hodinami

Keď sa desaťročný Lewis (Owen Vaccaro) dozvie, že sa musí presťahovať ku strýkovi, ešte netuší, aké nezabudnuteľné magické dobrodružstvo ho čaká. Jeho novým domovom sa totiž stane rozľahlé starodávne sídlo, v ktorom, ako čoskoro zistí, sa dejú záhadné veci. Strýko (Jack Black) a jeho susedka (Cate Blanchett) sú totiž čarodejníci a už dlho sa snažia rozlúštiť tajomstvo strašidelných hodín, tikajúcich v stenách domu…

 

 

Králi zlodejov

V roku 2015 sa v Londýne odohrala jedna z najväčších lúpeží v britskej histórii. Mal ju na svedomí gang dôchodcov a vyslúžilých podvodníkov. Brian Reader (Michael Caine) je 77-ročný dôchodca a v mladšom veku bol „preslávený“ zlodej. Ani na staré kolená sa mu však nechce zaháľať. Dá dokopy skupinku postarších pánov z rovnakej branže. Plánovanie lúpeže im trvalo tri roky a schádzali sa pravidelne v pivárni v severnom Londýne. Počas veľkonočného víkendu 2015 sa potom vlámali do sejfu v budove trezorovej spoločnosti Hatton Garden Safety Deposit. Hoci na prvý pokus sa im trezor nepodaril vylomiť, vrátili sa a na druhy deň vykradli 73 z 999 trezorových schránok. Podarilo sa im ulúpiť šperky, zlato, diamanty a finančnú hotovosť v hodnote 14 miliónov libier. Kriminálnu drámu inšpirovanú pravdivým príbehom nakrútil s typicky britským humorom oscarový James March.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto CinemArt, Film Europe, Forum film, Bontonfilm, Magic Box