Kino september 2017

 

Ktorý je ten pravý?

Večná otázka… Možno odpoveď na ňu prinesie producentka a režisérka Hallie Meyers-Shyer vo svojej romantickej komédii. Hlavná hrdinka príbehu, štyridsaťročná Alice (Reese Witherspoon) sa ocitne v obkľúčení mladých mužov i ex-manžela a bude sa pýtať sama seba: „Ktorý je ten pravý?“ Po rozchode s manželom chce začať odznova a podarí sa jej to na jednotku. Vďaka neviazanej narodeninovej oslave s kamarátkami sa jej život obráti naruby a skončí sa to vo chvíli, keď sa doma ocitne zrazu so svojimi dvoma deťmi, mladým milencom, jeho kamarátmi i bývalým manželom, ktorý sa k nej chce vrátiť. S návratom do bežného života to ale nebude jednoduché – jej život nabral nečakaný smer. Má dať šancu novej láske, alebo uveriť v možnosť oživenia tej starej?

 

 

Nina

Dráma slovenského režiséra Juraja Lehotského diváka zavedie do drsnej reality života. Dvanásťročnej Nine sa rozvádzajú rodičia a celý svet sa jej rozpadá pred očami. Otec a mama tvrdia, že chcú pre ňu len to najlepšie, no akoby mysleli len na seba. Nina im nerozumie, cíti sa opustená a oklamaná. Jedinou istotou v jej svete je plávanie – dáva jej pocit pokoja a opory a nahrádza všetko, čo jej doma chýba. Keď je ohrozená jej účasť na plaveckých pretekoch, rozhodne sa pre radikálny krok. „Najkrajšie sú naše deti, keď rastú, keď sa nás pýtajú, keď nás volajú. Keď nás potrebujú. Keď s nimi napĺňame ich malé sny. Chcel som plávať životom dieťaťa, pochopiť ho a prežiť jeho pocity v neľahkom období rozchodu vlastných rodičov. Téma rozpadu rodiny vo mne vytvára veľa otázok a zamyslení. Túžbou bolo nakrútiť citlivý ponor do detského myslenia, konfrontovaný so svetom nás dospelých. Chcel som rozprávať o pocitoch dieťaťa, ktoré túži milovať oboch rodičov, no nemôže,“ vysvetľuje režisér.

 

 

Víno nás spája

Francúzsky režisér Cédric Klapisch vo svojej dráme poukazuje na dôležitosť vzťahov v rámci rodiny, a to prostredníctvom príbehu Jeana (Pio Marmai). Ten pretrhol všetky putá, ktoré ho spájali s rodinou žijúcou v Burgundsku a desať rokov cestuje po svete. Keď jeho otec vážne ochorie, vracia sa po rokoch domov. Je koniec leta, blíži sa vinobranie a po otcovej smrti sa musí spolu so súrodencami Juliettou a Jeremym dohodnúť, čo bude s vinohradom a domom. Otec im nehnuteľnosti odkázal s podmienkou, že bez súhlasu oboch súrodencov žiadny z nich nesmie voľne nakladať so svojím podielom a každý má predkupné právo na podiely ostatných. Taktiež musia zaplatiť vysokú daň z dedičstva, čo ich postaví pred dilemu: majú vinohrady, dom aj vinárstvo udržať, alebo predať? Najprv však musia doriešiť vinobranie. Súrodenci tak dostanú šancu upevniť vzťah k vinohradu i vzťahy medzi sebou.

 

 

Hráči so smrťou

Ako vyzerá život po smrti? Odpoveď hľadajú (už tisícročia) nielen filozofi, veriaci a najnovšie aj hrdinovia mysteriózneho thrilleru pod režisérskou taktovkou dánskeho režiséra Nielsa Ardena Opleva (Muži, ktorí nenávidia ženy). Snímka nadväzuje na rovnomennú snímku z 90. rokov s Juliou Roberts a Kieferom Sutherlandom. Aj tentokrát sa pätica študentov medicíny snaží pomocou experimentov zistiť, čo nás čaká po smrti. Keďže najdôveryhodnejším zdrojom informácií o „druhej strane“ sú pacienti, ktorých po klinickej smrti oživili lekári, naši hrdinovia sa snažia túto skúsenosť zažiť na vlastnej koži. Už z prvého zverejneného traileru je však jasné, že ich odvážny aj nebezpečný experiment nedopadne podľa ich predstáv…

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Magic Box, Bontonfilm, Film Europe, CinemArt, Continental film