Letná dovolenka na vlastnú päsť

 

S nízkonákladovými letenkami s odletom z okolia Slovenska sa za posledné roky roztrhlo vrece. Priame lety na Maltu, Sardíniu, Sicíliu, Korfu či do Barcelony, Albánska a Portugalska doslova lákajú kúpiť si letenku a ubytovanie na vlastnú päsť a takýmto spôsobom aj čo-to ušetriť.

 

Avšak pozor! Je cestovanie na vlastnú päsť počas hlavnej sezóny ozaj také výhodné? Ja sama som zástancom cestovania na vlastnú päsť. Nielen kvôli cene, ale hlavne kvôli flexibilite a možnosti vytvoriť si vlastný plán cesty a nepreležať celú dovolenku na rovnakom ležadle pri tom istom hotelovom bazéne. Leto je však špeciálne. Letecké spoločnosti vedia, že ľudia chcú cestovať, a tak nemajú dôvod na leto znižovať ceny leteniek do plážových destinácií. To isté vedia aj hotely či domáci, ktorí prenajímajú svoje byty a domy cez Airbnb.

 

Moje odporúčania

Ak vás láka dovolenka v štýle „ležím pri mori na ležadle sedem dní“ a mám stopercentný oddych a pokoj, toto treba zvážiť. Porovnajte ceny, ktoré ponúkajú cestovky s tým, čo si viete poskladať na vlastnú päsť. Tu záleží na destinácii a čase, kedy kupujete letenku a ubytovanie.

 

Letenky na leto

Letenky na leto (myslím tým čas od 15.06. do 15.09.) kupujte 2 – 4 mesiace vopred, váš čas teda už beží. To isté platí aj pre ubytovanie: čím skôr, tým lepšie. Nečakajte, že nájdete lacnú letenku na Korfu na júl, keď ju začnete hľadať s prvými náznakmi horúčav v júni. A takisto nečakajte, že nájdete cenovo výhodné a voľné ubytovanie.

 

Kam na vlastnú päsť

Darmo začnete plánovať dostatočne skoro, keď chcete ísť do destinácie, kam sa nelieta lacno. Dokonalý príklad ponúka grécky ostrov Santorini, kde sa nedajú kúpiť zo Slovenska a okolia žiadne cenovo výhodné lacné lety (cena spiatočného letu začína na 250 € / osoba). Najlacnejšie často vychádza Neapol, z ktorého sa viete dostať na amalfské pobrežie, či mesto Pisa. Nasleduje Bari, Nice, Tirana, Barcelona. Priame lety máme aj na Korfu, Malorku či Sardíniu, no treba rátať s cenami nad 100 € v tom najlepšom prípade.

Kam sa dá letieť lacno, možno si overiť cez Azair – zvoľte si možnosť priamych letov z letísk vo vašom okolí a vyhľadajte lety počas leta smer kamkoľvek. Návod, ako Azair používať, nájdete aj u mňa na Travelhacker.blog.

 

Ak plánujete

cestovať, objavovať a chcete slobodu, vtedy je lepšie ísť na vlastnú päsť, aj keď sa musíte pripraviť na vyššie ceny za letenky či ubytovanie. Alternatívou je cestovanie presunúť mimo hlavnej sezóny: pred 15. jún, prípadne na koniec septembra. To už ale závisí od vás.

 

3 prípady

kedy neradím cestovať na vlastnú päsť na letnú dovolenku

* Keď môžete kupovať letenky a rezervovať ubytovanie najskôr v júni

* Keď chcete ísť na miesta, kde nelietajú nízkonákladovky, prípadne kde bývajú lety extrémne drahé

* Keď očakávate 100 % oddychovú dovolenku, na ktorej za vás všetko zariadi niekto iný – pre na tento účel si treba vybrať renomovanú cestovku. Akonáhle cestujete na vlastnú päsť, zodpovednosť za všetko je vo vašich rukách.

 

Kde hľadať lacné last-minute?

Toto je asi najčastejšia otázka, s ktorou sa stretávam. Zatiaľ čo slovenské last-minute určite máte zmapované, odporúčam zvážiť aj ponuky zahraničných cestoviek či sledovať v lete tipy lovcov leteniek. Zo zahraničných webov na last minute odporúčam klikať na: expedia.de, tui.pl, tuifly.de, ltur.de; z lovcov leteniek: slovenské kadetade.com.

 

 

Janka Schweighoferová

foto archív

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v aprílovom čísle MIAU (2018)