Londýn

 

Sir John Soane’s Museum
Hoci múzeum Sira Johna Soana sa oficiálne prezentuje ako múzeum architektúry, pôvodný dom tohto excentrického architekta je zároveň aj domovom obrovskej kolekcie kuriozít. Nachádza sa v centrálnom Londýne na Lincoln’s Inn Fields a viaže sa k nemu mnoho tajomstiev a zaujímavých historiek. Múzeum vystavuje 40.000 objektov – knihy, sochy, maľby a rôzne kuriozity, ako dve mumifikované mačky s potkanom, ľudská lebku či zub slona. Nechýbajú artefakty zo starovekého Egypta, antiky, stredoveku i renesancie. Sir John Soan bol nielen fenomenálny architekt, ale aj divotvorný zberateľ, v roku 1825 kúpil od Britského múzea sarkofág egyptského kráľa Setiho I. a pri príležitosti jeho odhalenia zorganizoval trojdňovú párty pre priateľov. Pred smrťou v roku 1837 sa starostlivo ubezpečil, aby jeho dom zostal zachovaný pre budúcnosť a podarilo sa mu v parlamente presadiť legislatívu, na základe ktorej mal istotu, že sa v jeho kolekcii ničím nepohne. Dom Sira Soana mal už v tej dobe celkom nevídané a hypermoderné zariadenie: fungujúcu kanalizáciu a splachujúce záchody. Sir John Soan bol veľmi zábavný chlapík a jeho posledný vtip ho prežil o 59 rokov. Soan totiž zmluvne ustanovil, aby veko na jeho vani zostalo zapečatené až do roku 1896. Keď ho potom počas pompéznej ceremónie otvorili, našli v ňom veľké množstvo smetí, vrátane hlúpostí ako rôzne papiere či falošné zuby.

 

 

Highgate Cemetery
Nájdete ho v severnom Londýne a hoci je turisticky atraktívny, atmosféra tohto miesta zostáva turizmom nepoškvrnená. Tisícky hrobov v gotickom štýle, tak obľúbených za éry kráľovnej Viktórie, obrastených zeleňou, sú miestom odpočinku mnohých známych i neznámych, relevantných i dávno zabudnutých osobností. K najznámejším „obyvateľom“ trochu hororového cintorína patria spisovateľ Douglas Adams, Sir Colin St. John Wilson, architekt Britskej knižnice, Henry Gray, anatóm a autor slávnej Gray’s Anatomy, sovietsky spisovateľ Anatolij Kuznecov, jeden z rozhnevaných mladých mužov Alan Sillitoe a taktiež filozof a ekonóm Karl Marx. Za zmienku stojí aj takzvaný Highgate Vampire, ktorý vyvolal mediálnu senzáciu v 70. rokoch minulého storočia a je považovaný za modernú legendu. V marci 1970 sa na cintoríne dokonca odohral lov na upíra, ktorý vysielala televízia. Mystická atmosféra, brečtanové hrobky a lokácia mimo známych turistickým trás robí z Highgate Cemetery dokonalé miesto na prechádzku. Je rozdelený na dve časti, západnú a východnú – v západnej časti si treba počkať na sprievodcu, východnú si môžete prebehnúť aj sami, len za symbolický poplatok.

 

 

Sekáčový boom
Či už ide o sekáče alebo vintage shopy ponúkajúce oblečenie, aké nosili ešte naše babičky, Londýn je mekkou sekáčovej kultúry. Na jednej strane ekologická voľba, na druhej raj pre fashionistov a módnych blogerov. Vintage shopy sa v Londýne delia do rôznych kategórií, každý ma iný zámer a inú klientelu. Chcete sa hodiny a hodiny hrabať v hŕbach výstredného oblečenia a zároveň nedať za šaty celú výplatu? Potom navštívte Beyond Retro vo východnom Londýne. Nájdete v ňom kúsky od výmyslu sveta a zo všetkých módnych období 20. storočia. Alebo ste fanúšik filmov ako Pomáda či štýlu Jamesa Deana? V tom prípade neopustite britskú metropolu pred návštevou obchodu Wow Retro v centrálnej Covent Garden. A keď už tam budete, zatúlajte sa aj do Blackout II., sekáča, ktorý funguje viac ako 30 rokov. Vedľa nešliapnu ani náročnejší zákazníci so záľubou v dizajnovom oblečení. K stálym zákazníčkam Wiliam Vintage v Marylebone patrí aj Victoria Beckham, Amal Clooney či Tilda Swinton. V Modes & More v Pimlico nájdete aj kúsky od značiek Galliano, Louis Vuitton či Gucci. Pre milovníkov vintage odporúčame aj štvrť Dalston v severnom Londýne so sekáčmi od maličkých so starostlivo povyberanými kúskami až po obrovské, na ktoré budete potrebovať hodiny. Za zmienku stojí Mero Retro, domov vintage aj ručnej šitej módy – špecializuje sa na orientálne kúsky.

 

 

Z hlavného mesta Veľkej Británie

Denisa Dobrovodská