Londýn

 

 

Atraktívna divočina

Ak chcete zažiť pestrosť vôní, chutí, ľudí, zážitkov i možností, určite sa vyberte do štvrti Camden Town alebo do Camden Lock. Metrom, busom, po kanáli loďkou či v kanojke – možnosti sú neobmedzené a táto bezhraničnosť pokračuje aj uprostred trhov, kde nájdete všetko, po čom vaše srdce zapiští: dobré jedlo, ezoteriku, kávu či osviežujúce pivo, umelecké predmety, handry a ak vojdete do vchodu obchodu, ktorý strážia dve obrovské sochy a svieti nad ním nápis cyberdog, objavíte svet, ktorý sa podobá na ten mimozemský, ba priam z iných galaxií (pripravte sa na svietiace sukne a tričká, predavačky ako éterické „alienky“, sex shop v suteréne a ešte oveľa viac). V dave sa nechajte unášať celým trhoviskom a zastavte sa až pri soche Amy Winehouse, ktorá k tejto bláznivej londýnskej štvrti neodmysliteľne patrila. Socha meria sotva 160 cm, preto ju môžete ľahko minúť, stretávajú sa však pri nej mladí, ktorí si na počesť milovanej Amy štrngajú fľaštičkami alkoholu priamo o bronzové telo sochy. Umiestnili ju tu 14. septembra 2014, v deň jej nedožitých 31. narodenín, v prítomnosti jej rodičov a priateľov (predtým stála na menej frekventovanom námestíčku). Autor sochy Scott Eaton je presvedčený, že Amy patrila ku Camdenu a Camden ju miloval, takže si speváčku s týmto miestom budú ľudia spájať už naveky.

 

 

Na film do histórie

Kto by nepoznal romantický film Notting Hill s Juliou Roberts alias krásnou hereckou hviezdou a Hughom Grantom, ktorý si zahral predajcu kníh v malebnej londýnskej štvrti? Prejdite sa v sobotu dopoludnia dlhočiznou Portobello Road, narážajte do ľudí, ktorí tak ako vy budú chcieť vidieť všetko, čo na miestnom vychytenom trhu Portobello Market ponúkajú predajcovia. A že je toho požehnane! Nezabudnite sa postaviť ku slávnym modrým dverám č. 280, ktoré zažili svoje chvíle slávy aj vo filme (vraj to v skutočnosti vôbec nie je pravda, domáci tvrdia, že pôvodné filmové dvere boli cez ulicu, kde je dnes útulná kaviareň a dnes už neexistujú, ale možno je to len ich tradičný suchý britský humor, ktovie), celkom určite však vyhľadajte kino nenápadne ukryté za stánkami trhu, ktoré sa tak trochu tvári ako celkom obyčajný dom. Volá sa Electric Cinema, zvonka je natreté na bielo a keď vojdete dnu, budete mať pocit, že ste sa ocitli v histórii. Pred predstavením (v niektorých dňoch hrajú už o 9:30) si zakúpite cukríky na váhu alebo neskutočne chutný koláč, šampanské, víno alebo pivo, posadíte sa v malej, útulnej sále do niektorého zo 60 kresiel potiahnutých červenou kožou, s opierkami na ruky a podložkami na nohy, alebo využijete ponuku schúliť sa na gauči pre dvoch či mieste na ležanie. Prikryjete sa kašmírovou dekou, zhasnete dobovú lampu na príručnom stolíku a predstavenie pre dospelých (premietajú aj pre deti) môže začať. Povráva sa, že toto kino patrí k najkrajším v meste, celkom určite k dobrému pocitu prispieva aj ochotný personál, vďaka ktorému rýchlo zabudnete, že ste za vstupné zaplatili o čosi viac, ako je bežné.

 

 

Krčma umelcov

Ak hľadáte čosi staré, ale nie zostarnuté, ak túžite po niečom mestskom, ale mimo uponáhľaného ruchu, ak máte chuť na niečo výnimočné a nehľadáte dve pažítky prekrížené cez list špenátu, ste na tom najlepšom mieste! Navyše, v The Spaniards Inn, ležiacej blízko parku v štvrti Hamstead, nájdete aj čosi, čomu sa vraví duch miesta a minulosti. Postavili ju ešte v roku 1585, patrí k najstarším podnikom v Londýne a inšpiráciu na laviciach opretých o jej krivé steny hľadali mnohí básnici a spisovatelia, vrátane Charlesa Dickensa. Vlastne, všetko je tu drevené, tak trochu krivé a nedokonalé, stoly, steny i podlaha, ale tomuto miestu to vôbec neuberá na kráse a príťažlivosti. Obed alebo večeru si naplánujte v predstihu a nezabudnite na rezerváciu, pretože pre obľúbenosť skvelých jedál v atmosfére, ktorá sama píše zaujímavé príbehy, sa vám nemusí ujsť miesto pri stole. No ak si už za niektorý celkom obyčajne prestretý zasadnete, určite ochutnajte ručne robené škótske vajcia s teplým chlebíkom ako predjedlo, tradičné hovädzie s yorkšírskym pudingom a omáčkou, zeleninou a opekanými zemiakmi ako hlavný chod a ako dezert odporúčame lemon tart alebo čokoládový brownie s vanilkovou zmrzlinou, o akom sa vám nesnívalo. Ak sa vedľa vás zloží celá rodina v čižmách, na ktorých ešte drží blato alebo seno od koní a so sebou dovedú aj psíka, nečudujte sa, tento kus Londýna sa podobá skôr na vidiek ako na veľkomesto.

 

 

Z metropoly Veľkej Británie

Gabina Weissová