Malaga

 

 

Tapas, víno, flamenco

Hlavné mesto Andalúzie a jedno z najstarších miest sveta leží na pobreží Costa del Sol, pričom patrí medzi najobľúbenejšie španielske destinácie. Pri zrode Malagy stáli asi osemsto rokov pred Kristom Feničania a bohatá minulosť fenického, ale i rímskeho, arabského či kresťanského obdobia tu zanechala svoju viditeľnú stopu. Vyberať sa dá podľa ľubovôle – možno navštívite niektorú z množstva turistických atrakcií, archeologických unikátov, katedrál, kultúrnych pamiatok, galérií a múzeí, alebo sa rozhodnete pre gastronomický výlet a pôjdete sa dobre najesť či ovlažiť si hrdlo v nespočetnom množstve reštaurácií, barov a klubov. Ochutnať musíte známe tapas, pripiť by ste si mali miestnym vínom a ak chcete okúsiť pravé flamenco, príďte do Malagy v auguste, vtedy sa tu každoročne konajú oslavy Feria de Malaga. Neoľutujete!

 

 

 

 Centrum Pompidou

Keď sa jeden z najväčších parížskych domov umenia Centre Pompidou rozrástol, svoju prvú „mimofrancúzsku pobočku“ presťahoval v marci 2015 do Malagy – ľuďom priamo do „rany“. Miestne Centre Pompidou sídli vo veľkej sklenej kocke El Cubo na rohu prístavu a spolu s už dobre zabehnutými Museo Picasso, Museo Carmen Thyssen a Centro de Arte Contemporáneo tvorí v Malage významný umelecký štvoruholník. Pompidou v Malage navštívilo počas prvých troch mesiacov od otvorenia vyše 70.000 zvedavcov a keďže centrum si dalo záväzok usporiadať každých 3 až 6 mesiacov novú výstavu (v minulosti vystavovalo diela Fridy Kahlo, Joana Miróa a iných), stále je čo obzerať. Okrem dočasných výstav sa však do „kocky“ zmestí aj tanec, film, hovorené slovo, workshopy pre deti či videoprojekcie a ak už má turista umenia plné zuby, môže si oddýchnuť menej sofistikovaným spôsobom hneď v okolí. Určite si nájde miesto v niektorej z množstva reštaurácií či barov, alebo sa len tak poprechádza uličkami a nakukne do stánkov s klasickými remeslami na blízkom trhu Mercado de Amarras.

 

 

 

Veľké oko Malagy

Obrovské kolesá v podobe kolotoča sú tradičným „must have“ veľkomiest ako Londýn, Las Vegas či Singapur. Aj keď to v Malage nie je veľkosťou práve prvá liga, jazda na ňom bude patriť určite medzi to najvzrušujúcejšie, čo v perle Andalúzie zažijete. Mega koleso Noria de Málaga „unesie“ 42 klimatizovaných kabínok a v každej 8 osôb, pričom ak do Malagy zavítate počas leta, najlepšie urobíte, keď sa do veľkého oka posadíte v skorý podvečer. Západ slnka nad horami západne od mesta by ste si totiž z najvrchnejšieho bodu vo výške 70 metrov nemali nechať ujsť. Nádherný výhľad sa vám však naskytne aj počas dňa – ak je vhodné počasie, z Noria de Málaga dovidíte do vzdialenosti 30 km. Za cenu vstupného lístka 10 eur pre dospelého si môžete užiť adrenalínovú jazdu nad mestom, ktorá trvá 15 minút a počas ktorej sa koleso otočí trikrát. Spoločnosť, prevádzkujúca veľké ruské kolo v Malage, už plánuje inštaláciu iného, väčšieho kolesa, ktoré bude mať v meste svoje stále miesto. Nikdy sa totiž netajila tým, že atrakcia má byť v prístave iba dočasne, pretože areál miestnych dokov je už dávnejšie vyhradený na výstavbu reštaurácií a obchodov.

 

 

 

Režisérka a jej čiernobiele tváre

Isabel Coixet Castillo je známa ako neúnavná španielska filmová režisérka, ktorá sa na všetkých svojich filmoch podieľala aj ako šikovná kameramanka. Nečudo, má na vec svojský pohľad a jej rukopisom sú nenapodobiteľné vizuálne techniky a scény, z ktorých cítiť inšpiráciu v pestrom svete reklamy. V jej duši sa však ukrýva aj hlboká vášeň pre fotografiu, čo dokonale využila počas nakrúcania, keď hlavných aktérov zachytila na čierno-bielych momentkách. Do 30. júna 2017 môžete fotografie Isabel Coixet obdivovať vo výstavnej sieni centra kultúry La Térmica v Malage (sídli v nádhernej budove, ktorá kedysi slúžila ako vojenská nemocnica a domov pre siroty), kde sa do očí pozriete prominentným hercom a herečkám ako Tim Robbins, Juliette Binoche, Ben Kingsley, Penélope Cruz či Tilda Swinton. Každú z 52 fotografií sprevádza text s osobným kontextom a dátumom vyhotovenia. Jedinou „neslávnou tvárou“ výstavy je portrét režisérkinho otca Juana Coixeta. „Bol ako dieťa Scorseseho filmov. Vždy hovoril: Môj priateľ Antonio Quinn, alebo Môj kamarát Robert Taylor a tak trochu si myslel, že sú to naozaj jeho priatelia…“

 

 

Zo španielskej Andalúzie

Gabina Weissová