Mamie & Grace

 

Ich mama je bohyňa filmu, otec úspešný sochár. Vravíte si – vyrastať s takými rodičmi muselo byť dokonalé dobrodružstvo, navyše, dcéry herečky MERYL STREEP a umelca Dona Gummera musia byť nevyhnutne obdarované nejakým talentom! A máte pravdu…

 

Ak by niekto z hollywoodskeho šoubiznisu mohol rozprávať o dlhodobých vzťahoch, ktorými neotrasie žiadna búrka, bola by to Meryl Streep – v jednom takom žije už skoro 40 rokov. A vyzerá to tak, že všetko klape, ako má, že sa ona a on stále ľúbia a vyznávajú si lásku. On tým, že ju verne sprevádza počas každej významnej kultúrnej udalosti, ona ho zasa nikdy nezabudne spomenúť vo svojej ďakovnej reči. Čo už môže byť viac, ako keď pred celým svetom vyhlásite: „Najskôr a predovšetkým sa chcem poďakovať Donovi, pretože ak sa poďakujete manželovi až nakoniec, stráca sa jeho meno v tónoch hudby, ktorou vás vyháňajú z pódia. Ale ja chcem, aby si vedel, Don, že zo všetkého najviac si vo svojom živote vážim to, čo si mi dal.“

Prvé stretnutie Meryl Streep a Dona Gummera sa neodohralo za ideálnych okolností, pretože krátko pred ním sa Meryl takmer utrápila žiaľom nad stratou priateľa Johna Cazaleho, talentovaného herca, ktorého premohla zákerná rakovina kostí. Dva roky intenzívnej lásky, kedy sa vraj Meryl nevedela odtrhnúť od jeho sladkých pier, kedy mu robila milenku a v posledných spoločných mesiacoch i opatrovateľku, boli odrazu fuč a v jej emotívnej duši ostala len čierna diera. Netrvalo však dlho a zaplnil ju Don, kamarát jej brata. Ponúkol jej svoj byt, nech v ňom nájde pokoj a rovnováhu, kým on precestuje svet, a keď sa vrátil, Meryl už od neho nikdy neodišla. O šesť mesiacov bola svadba a neskôr aj štyri krásne deti…

 

 

Mamie Gummer

Najstaršieho Henryho a najmladšiu Louisu neľútostne preskočme a zamerajme sa na dve dcéry uprostred, ktoré Meryl akoby z oka vypadli. Staršia Mary Willa Gummer, prezývaná Mamie, prišla na svet v auguste 1983. „Všetky prvé dcéry v našej rodine dostávajú meno Mary, ale všetky majú zároveň prezývky. Neviem, kde to všetko začalo, no moja prezývka pochádza od starej mamy, ktorú tiež prezývali Mamie. Menom Mary ma nikdy nikto neoslovuje.“ Prvá filmová úloha prišla veľmi skoro, dokonca možno povedať, že skôr hrala, ako rozprávala: najskôr si v maminom bruchu užívala odovzdávanie Oscara za film Sofiina voľba a potom ako 20-mesačná sedela v lone mamy Meryl a ani netušila, že počas spievania pesničky Itsy Bitsy Spider akoby letí lietadlom, no v skutočnosti ju sníma filmová kamera a ona je herečkou. Mamie si zahrala vo filme Heartburn po boku mamy a slávneho Jacka Nicholsona – jej filmových rodičov, prechádzajúcich krízou, spôsobenou neverou. Vo vedľajších úlohách sa objavil mladý Kevin Spacey a niekoľko scén si strihol i Miloš Forman.

Vraj bola odmala kráľovnou drámy, vraj vždy tak trochu hrala, bola veľmi nebojácna a divoká, čo je pre herectvo dostatočne bohatá výbava. S rodičmi a súrodencami vyrastala na ranči v Salisbury (štát Connecticut) vo vskutku normálnej, občas dokonca nudnej atmosfére, kde však rodina  nemala núdzu o scénky veselej, otvorenej a hravej Mamie. „Neustále sme sa navliekali do nejakých kostýmov,“ spomína s úsmevom a ku kostýmom vraj kradli tipy na účesy a make-up od maminho vizážistu, ktorý dievčatám požičiaval šminky, štetce i klobúky, na ktorých trónilo gigantické umelohmotné ovocie. Taktovku nad narýchlo vytvoreným programom najčastejšie prevzala do rúk Mamie, ktorá sa v prevlekoch producírovala po priedomí, len aby pobavila okoloidúcich a aby im spravila zo škaredého dňa výnimočný. Neraz sa stalo, že deti hrali len pre mamu, ktorá jediná sedela v publiku, pričom otec nakrúcal detské scénky na kameru.

 

Z divadla do filmu

Mamie sa spolu s najbližšími členmi rodiny stala prvým svedkom maminých úspechov. Keď mala dva roky, jej matka spolu s Robertom Redfordom hrala v megaúspešnom filme Spomienky na Afriku a keď mala dvanásť, jej matka sa zamilovala do Clinta Eastwooda v Madisonských mostoch. A to na ňu ešte len čakali ďalšie úspešné filmy, napríklad Hodiny, Diabol nosí Pradu či Mamma Mia!

Mamie začala hrávať v školských divadelných hrách a divadlo jej natoľko učarovalo, že sa v ňom našla i po skončení Northwestern University v Illinois, kde do seba nasávala teóriu divadelnej vedy a komunikácie. Po prvý raz na seba vážne upozornila v roku 2008 na Broadwayi v hre Nebezpečné známosti, kde hrala postavu mladej Cécile de Volanges. Herečku, ktorá nápadne pripomínala mladučkú Meryl Streep, však diváci mohli vidieť aj v divadelnej hre Mr. Marmelade a napokon i v newyorskom Second Stage Theatre, v predstavení The Waters Edge. „Vždy som milovala atmosféru, nepredvídateľnosť a alchýmiu divadla a túžila ostať v tomto svete naveky, ale keď som sa osamostatnila, musela som platiť šeky. Takže svoje miesto som našla vo filme.“ Debut pred filmovými kamerami na ňu čakal vo filme Lasseho Hallströma Škandál (v hlavnej úlohe sa objavil Richard Gere) a potom s úplnou ľahkosťou získala rolu vo filme Ten večer (Evening), v hlboko emocionálnej dráme, kde sa objavila ako mladšia verzia svojej mamy Meryl. Milovníci televízie si ju zasa obľúbili ako právničku Nancy Crozierovú v oceňovanom seriáli The Good Wife a v mini seriáli John Adams z produkcie HBO.

 

Hádky s mamou

„Nuž, vyrastala som s ňou a sledovala ju celý môj život,“ odpovedá Mamie na večnú otázku porovnávania jej podoby s matkou. Rovnako ako matka aj ona si vyberá charakterové úlohy silných, netuctových žien, pričom tvrdí, že je to čiastočne z presvedčenia, ale z veľkej časti za to môže jej vizáž: „Moja tvár nie je symetrická.“ Nevedno, či to bola tvár, čo sa nepáčila tvorcom filmu Diabol nosí Pradu, keď jej scénku, v ktorej sa objavila ako obsluha kaviarne Starbucks (Anne Hathaway tam ako neskúsená asistentka Andy chodí po kávu svojej šéfke Mirande, teda Meryl Streep) vystrihli a vo filme nepoužili. Avšak obrovskú príležitosť k hereckému koncertu so svojou matkou dostala v roku 2015 spolu s filmom Ricki and the Flash (Nikdy nie je neskoro). Meryl v ňom stvárnila postavu Ricki, starnúcej rockovej speváčky a gitaristky, ktorá v snahe preraziť a užiť si naplno svoju kariéru obetovala vlastnú rodinu a blízkych. Keď Ricki zavolá bývalý manžel Pete, že ich dcéra Julie má problémy, neostáva jej nič iné, len sa vrátiť domov a otvoriť staré, nezhojené rodinné rany. Mamie sa s týmto príbehom po prvý raz zoznámila v roku 2013, keď jej matka ukázala filmový scenár a že to pre mladú herečku nebolo práve šťastné obdobie, dokazoval i nečakaný rozvod s hercom Benjaminom Walkerom, s ktorým v manželstve strávila rok a pol… A či bolo ťažké hádať sa s Meryl Streep? „Neviem, či by som to dokázala s niekým iným. Bolo by ťažké otvoriť bez obáv také hlboké emócie pred niekým cudzím. Ale moja mama je profesionál a veľmi dobre ma pozná.“ Filmová dcéra napokon príde na to, že má so svojou filmovou matkou spoločného oveľa viac, ako by jej bolo milé, ba dokonca viac, ako si myslela.

 

 

Grace Gummer

Počkať, počkať… Skutočne sa človek pozerá na dve rôzne Meryline dcéry? Naozaj nie sú dvojičky? Nie je tá napravo klonom tej vľavo? Rovnaké úzke pery, rovnaký pohľad blízko seba položených očí, úplne rovnaké blond vlasy. Grace Jane Gummer je však o tri roky mladšia od Mamie a, div sa svete, napriek tomu, že na univerzite vyštudovala taliančinu a históriu umenia, tiež si vybrala povolanie herečky. Snáď spravila dobre, hoci raz si neudržala jazyk na uzde a pred novinármi si posťažovala, že byť dcérou Meryl Streep nebolo vždy veľmi príjemné. A teraz sa k tomu pridal už i tlak porovnávania so staršou sestrou Mamie. „Ľudia si dokonca často mylne myslia, že Mamie a ja sme tá istá osoba.“

Grace sa narodila v roku 1986 v New Yorku a vyrastala na striedačku v Connecticute a Los Angeles, kde to však jej slávnu mamu viac otravovalo, ako tešilo. Pre svoje dcéry a ich bezstarostné detstvo si totiž vysnívala iné prostredie ako hollywoodskym pozlátkom opantané mesto anjelov. Tým mal byť (a stále je) ich dom na ranči, kde sa dodnes nič nezmenilo: z okien vychádza podvečer mäkké svetlo, za dverami počuť tlmenú vravu a žiaden „cudzinec“ nepríde na to, že vo vnútri prebýva slávna rodina. „Priatelia, ktorých mali rodičia voľakedy, sú stále našimi priateľmi.“ Grace si zvolila umelecké meno Jane Grey (inšpirovala sa kráľovnou Anglicka, ktorá sedela na tróne krátkych deväť dní?) a ako začínajúca, sotva sedemročná herečka sa sebavedomo uviedla vo filme Dom duchov (House of Spirits) v úlohe detskej verzie Clary, ktorú hrala jej mama. Na pľaci sa stretla aj s ďalšími veľkými hereckými menami, spoločnosť jej robili Vanessa Redgrave, Jeremy Irons či Glenn Close, hoci v tom veku istotne nesnívala o tom, že sa pred filmovými kamerami udomácni natrvalo. Ako žiačka sa viac venovala športu, než herectvu, dobre jej to šlo v lacrosse a ako kapitánka viedla školský plavecký tím. Divadlo jej dokonca nevoňalo ani na strednej a snívala o povolaní kostýmovej dizajnérky, no keď sa v rámci postgraduálneho štúdia dostala do Ríma, ktorý doslova dýcha filmom, atmosféra večného mesta akoby z nej vytiahla to, čo má dávno zapísané vo svojej DNA.

 

 

Gabina Weissová

foto Sita

 

Celý článok si prečítate vo februárovom MIAU (2018)