Masuri

 

Leopardy, tigre, opice

Mesto Masuri v severovýchodnom indickom štáte Uttarakhand, tzv. brána do indických Himalájí, sa nachádza 280 km severne od hlavného mesta Dillí. Cesta sem pre svoju náročnosť obyčajne trvá okolo 7 hodín. Meno mesta je odvodené od v tejto oblasti najrozšírenejšieho kríčka „mansoor“, no väčšinu severnej časti štátu pokrývajú vysoké himalájske vrcholky a ľadovce. Práve tu vyviera svetoznáma Ganga a aj vďaka nej tu žijú rôznorodé skupiny zvierat: leopardy, tigre, opice a vyše 600 druhov vtákov (v celej Indii celkom cca 1.200 druhov vtákov). V Masuri sa každý rok začiatkom marca organizujú „birdwatching camps”, kde si na svoje prídu všetci milovníci vtákov – pozorovaním stovák pestrofarebných speváčikov. Ich nádherné sfarbenie sa odráža aj v tunajšom tradičnom folklórnom oblečení, v tzv. garhwalijskom kroji.

 

 

 Americká internátna škola Woodstock

Škola Woodstock nájdete na začiatku Himalájí vo výške 2.300 m nad morom, roztrúsenú po kopcoch na vyše 120-hektárovom pozemku, hneď na okraji mesta Masuri. Založili ju v roku 1854 americkí misionári ako prvú školu s vyučovacím jazykom anglickým v Ázii. Kým vtedy sa tu učila dvadsiatka detí, dnes tu nájdete vyše 500 študentov (od 3. ročníka základnej školy až po stredoškolských maturantov) z 25 krajín sveta, väčšinou  bývajúcich v internátoch. Dnes už krásne zmodernizovaná s prvotriednou telocvičňou a bazénom je táto škola zaradená do prvej desiatky medzinárodných internátnych škôl na svete. Okrem prísneho akademického vzdelania sú jej osnovy zamerané aj na dobrovoľnícke činnosti pre študentov, napríklad na vyučovanie anglického jazyka v miestnych indických školách, pomoc pri budovaní domov v okolitých dedinách, v nemocniciach pre chudobných atď. Práve táto tradícia ešte z misionárskych čias priťahuje nielen ázijské prestížne rodiny, v ktorých deti vyrastajú so služobníctvom a mnohokrát majú ďaleko k porozumeniu života okolitej chudoby. Medzi známych absolventov Woodstocku patrí aj Jim Colbert, britský prírodovedec, po ktorom je pomenovaný národný park v Indii a mnoho ďalších.

 

 

Melody, David a spoločnosť JOYN

Americký pár Melody a David sa spoznali na vysokej škole, krátko po jej skončení sa zosobášili a namiesto toho, aby sa vybrali na rozprávkovú svadobnú cestu, šli do Ugandy, aby pomáhali v sirotinci. A tu sa zrodila myšlienka, že by svoj život chceli zasvätiť vytváraniu pracovných možností pre chudobných. Po návrate z Afriky Melody začala pracovať v módnom svete a David si našiel prácu v marketingovej firme. Keď po pár rokoch sa im myšlienka z Ugandy začala stále viac a viac pripomínať, všetko, čo mali, predali a presťahovali sa do Indie neďaleko mesta Masuri. Umelecky založená Melody tu našla inspiráciu na výrobu kabeliek, keďže táto oblasť je vďaka mixu nepálskej, tibetskej a čínskej kultúry veľmi zaujímavá umeleckou rôznorodosťou, a zrodila sa spoločnosť JOYN. Dnes v nej Melody (päť rokov od založenia) zamestnáva 250 pracovníkov, prevažne žien, ktoré odišli od tyranských manželov. Mimochodom, rozvod v Indii sa vždy považuje za vinu ženy, aj vtedy, ak ju manžel opustí kvôli inej. Takáto žena nemá žiadnu budúcnosť a poväčšine ju opúšťa i vlastná rodina, ktorá odchádza k jej bývalému manželovi. Ďalšou humanitárnou činnosťou, ktorú manželia založili z predaja kabeliek, sú školy pre deti z najchudobnejších vrstiev, tzv. slumov. Tieto deti sa živia zberaním a triedením odpadkov. S rodičovským súhlasom sa v týchto školách môžu učiť základným hygienickým zásadám, získať základné vzdelanie a postupne sa zaradiť do normálneho života.

 

 

Krajina festivalov

India je známa ako krajina mnohých festivalov, pretože má mnoho kultúr a náboženstiev – hinduistické, moslimské, sikhské, jainské, kresťanské… Každý mesiac sa koná aspoň jeden festival na národnej alebo štátnej úrovni a hoci sa ich celkový počet pre veľkosť krajiny dá len ťažko odhadnúť, podľa oficiálnych štatistík je ich viac ako päťdesiat. Festivaly mnohokrát trvajú aj niekoľko dní, pričom najoslavovanejším dňom je 15. august, Deň nezávislosti – od roku 1947, kedy sa oslobodila od vyše 200-ročnej britskej nadvlády. Nádvoria, domy, záhrady, všetko kam oko dovidí, v tento deň zdobia nádherné kvetinové dekorácie. India má 23 ústavne uznaných úradných jazykov a vyše sto neoficiálnych. Najrozšírenejším jazykom je hindi, hoci ho ovláda len 45% populácie, a tak medzi vzdelanou vrstvou obyvateľstva si angličtina zachovala prvenstvo v dorozumievaní sa medzi východom a západom, juhom a severom tejto rozsiahlej krajiny.

 

 

Z mesta v Indii

Katarína Khosravi