Niečo na tých otcoch je

 

Deti po nich zdedili priezviská a priniesli im slávu a popularitu. Ale ani tá ich nebola na zahodenie. Priezviská Clooney, De Niro, Kardashian či Thurman mali cveng už v čase, kedy malý George, Bobby, Kim či Uma ešte len ťahali za sebou dreveného káčera. Tak sa pozrime, akí boli a ako sa podali na svoje deti…

 

Robert De Niro (1922 – 1993)

Kto to bol: Jeden z najpozoruhodnejších maliarov tzv. newyorskej školy polovice 20. storočia, súčasník Jacksona Pollocka, priateľ Peggy Guggenheim.

Koho otcom sa stal: Jedného z najuznávanejších hercov našej doby, kedysi dvorného herca režiséra Martina Scorseseho, s ktorým nakrútil také filmové majsterštyky ako Taxikár, Mafiáni či Zúriaci býk.

 

Mladý muž on the road  

Jeho starí rodičia z otcovej strany prišli koncom 19. storočia z Talianska do Ameriky a rovnako to isté urobili aj matkini írski rodičia. Robert Henry De Niro starší vyrastal v Syrakúzach, v severnej časti štátu New York, v meste pomenovanom po jeho sicílskom „predkovi“, kde žila silná talianska komunita. Otec Roberta Henryho bol úradník staromódnych názorov, cítil, že jeho syn je z akoby z celkom iného cesta, nerozumel mu a chlapcov nápad, ktorý ho neopúšťal snáď od škôlky, že raz bude maliarom, považoval za streštený. „Nemal som sa s kým o maľovaní porozprávať,“ spomínal neskôr Robert starší. „Doma mi nik nerozumel. Bol som nešťastný, nemal som žiadnych priateľov.“ To sa však zmenilo, keď samotársky chlapec na prahu dospelosti objavil ateliér Hansa Hofmanna, nemeckého expresionistického umelca, ktorý pred Hitlerom utiekol do Spojených štátov, učil v New Yorku a v massachusettskom Provincetowne založil letnú školu maľovania. Tam mladý maliar našiel hŕstku ľudí, čo milovali umenie a upísali mu svoju dušu tak, ako to už dávno urobil on sám. Tam sa aj stretol so študentkou Virginiou, on, sotva dvadsaťročný a ona o sedem rokov staršia, patrili k Hofmannovým najlepším žiakom.

Hofmannova letná škola skončila, študenti sa vrátili do New Yorku, no Robert a Virginia zostali. Nasťahovali sa do chatky medzi pieskovými dunami, cez deň maľovali, v noci sa zabávali. V nelegálnom bare, ktorý prevádzkovala tanečnica Valeska Gert, sa stretávali s ďalšími umelcami: s dramatikom Tennessee Williamsom, maliarom Jacksonom Pollockom, spisovateľom Henrym Millerom a jeho družkou Anaïs Nin, básnikom Robertom Duncanom. Duncan bol blízky priateľ Virginie, čo mu však neprekážalo zviesť jej mladého amanta. Virginia zúrila. Brala to ako dvojakú zradu: od milenca, aj od kamaráta.

„Bol pekný a veľmi elegantný,“ opisuje De Nirovho otca maliar Albert Kresch, ktorý patril tiež k Hofmannovým študentom. „V porovnaní so synom bol krajší, o pár centimetrov vyšší a mal bohatú hrivu vlasov. Vyzeral veľmi poeticky, podobal sa na Byrona.“ Aféra s Duncanom Roberta celkom odrovnala. Robil si výčitky svedomia, celé dni chodil so zvesenou hlavou, aspoň tak si ho pamätala Anaïs Nin. „Bol tichý, vyzeral zdrvene.“ Keď po otcovej smrti jeho syn prechádzal otcove denníky, našiel tam aj tieto bolestné vety: „Ak boh nechce, aby som bol homosexuál, za čo sa cítim hrozne vinný, nech mi zošle ženu, s ktorou sa budeme navzájom milovať, alebo vo mne aspoň prebudí záujem o ženu ako sexuálneho partnera.“

V decembri 1941 sa Robert De Niro oženil s Virginiou Admiral. Odhodlaný striasť zo seba ťaživé bremeno a začleniť sa do „normálneho“ života. Chlapček pomenovaný po ňom, v rodine prezývaný Bobby, prišiel na svet v auguste 1943. Mladá rodinka sa presťahovala do veľkého bytu v Greenwich Village a tu si zriadila aj dva samostatné ateliéry. Novopečený otec sa navyše zamestnal na čiastočný úväzok ako strážnik v umeleckej galérii na Manhattane. Pokoj v duši mu však neprinieslo ani manželstvo, ani malé chlapča radostne sa batoliace po dlážke ateliéru. Keď mal Bobby dva roky, Robert od ženy odišiel, nepomohli ani sedenia u psychoanalytika. Virginia sa celkom vzdala maľovania a na živobytie si zarábala prepisovaním textov na stroji. Kým pracovala, o Bobbyho sa staral otec. Chodili spolu do kina (to Bobby miloval) a na výstavy (tie Bobby neznášal, príšerne ho nudili).

 

 

Robert Thurman (76)

Kto to je: Americký budhistický mysliteľ, spisovateľ, aktivista, profesor indo-tibetských štúdií a prvý západný človek vysvätený za tibetského mnícha osobne Jeho Svätosťou Dalajlámom. Na sklonku 20. storočia ho časopis Time zaradil medzi 25 najvýznamnejších Američanov.

Koho je otcom: Dcéry Umy, hviezdy Tarantinových filmov Pulp Fiction a Kill Bill, bývalej manželky Garyho Oldmana a Ethana Hawkea.

 

Mladý muž on the road

Často sa píše, že rodičia Umy Thurman boli hipisáci zo 60. rokov, ale pravda je trochu iná, i keď nie menej zaujímavá. Umin otec, rodený Newyorčan, vyrastal po boku svojej mamy, divadelnej herečky a otca, ktorý pracoval ako editor v uznávanej americkej tlačovej agentúre AP a popritom robil prekladateľa z francúzštiny pre OSN. S pocitom budovať lepší svet sa Robert snáď narodil, v sedemnástich spolu s kamošom vyrazili bojovať na Kubu, kde práve vypukla revolúcia a Fidel Castro zvrhol Batistov režim. Vlakom sa dostali až na Miami, ale ich bojovnú náladu schladili muži v policajných uniformách, ktorí chlapcov odoslali domov do bezpečia.

O rok neskôr začal Robert Thurman študovať na Harvarde filozofiu. Hneď v prvom ročníku sa však zamiloval do Marie-Christophe de Menil, spolužiačky z bohatej a vplyvnej newyorskej rodiny biznismenov a patrónov umenia. Išiel na to hupkom, v osemnástich už bol ženatý a o pár mesiacov sa stal po prvý raz otcom. Ktovie, či by mladého muža nezomlel súdobý establišment, keby sa nestalo, že mu pri vymieňaní pneumatiky na závodnom aute (Bobovo hobby) nešikovný manéver s heverom nevyrazil oko z hlavy. Nehodu, po ktorej zostal poloslepý, si dlhovlasý mladík vysvetlil ako výzvu vyššej moci, zbalil si batôžtek a vyrazil na východ hľadať spirituálne osvietenie. Precestoval Turecko, Irán, Afganistan, až v kožených kristuskách a voľných plátenných nohaviciach, s dlhým šálom okolo krku a prázdnou očnou buľvou dorazil do Indie.

S jednou prestávkou, keď sa musel vrátiť do New Yorku kvôli otcovej smrti, putoval po Ázii päť rokov. Našiel seba, ale stratil svoju ženu a na dlho aj dcéru Tayu. Jej matka nebola ochotná túlať sa v starej dodávke po Indii, a tak zaradila spiatočku. Žiaľ, ich vzťah sa zhoršil natoľko, že Thurman sa s Tayou dlhé roky vôbec nevídal. V New Yorku sa Robert zoznámil s mongolským budhistickým mníchom Geššom Wanggjalom a stal sa jeho žiakom. Budhizmus ho celkom pohltil, vonkajší svet preň prestal existovať, nezaujímalo ho nič, len sväté texty, ktorými tíšil svoj hlad po poznaní. V Indii sa zoznámil s Tändzinom Gjamcchom, 14. tibetským dalajlámom, v tom čase už pobývajúcom v exile v Dharamsale na úpätí Himalájí. Thurman sa naučil po tibetsky (údajne za 10 týždňov), okrem toho tam študoval astronómiu a medicínu. A spriatelil sa s dalajlámom, s ktorým často viedol dlhé debaty. Po roku štúdií zložil prísahu skladajúcu sa z požiadavky dodržiavať 253 sľubov a dalajláma ho vysvätil za budhistického mnícha. Ako prvého cudzinca, človeka pochádzajúceho zo západného sveta.

 

 

Nick Clooney (84)

Kto to je: Úspešný televízny reportér, moderátor a aktivista, jeho syn sa v mladosti zaprisahal, že nechce byť iba „synom Nicka Clooneyho“.

Koho otcom sa stal: Jedného z najväčších fešákov filmového plátna. George Clooney je prírodný úkaz – nad tým, ako vyzerá, vzdychajú rovnako ženy i muži. A občas idú aj také hlasy, že príťažlivý herec, režisér a producent by sa spolu so svojou manželkou Amal Alamuddin pekne vynímali aj v Bielom dome.

 

Mladý muž on the road

Vždy, keď sa spomenie film Georgea Clooneyho Dobrú noc a veľa šťastia – o tom, ako redaktor stanice CBS Ed Murrow v priamom prenose odrovnal fanatického senátora Josepha McCarthyho, lovca údajných komunistov v Hollywoode, nasleduje poznámka, že slávny herec Clooney (v prípade filmu aj režisér) je synom úspešného novinára, takže veľmi dobre vie, o čom točí. Z prostredia televíznej žurnalistiky je aj Clooneyho režijný debut Milujte svojho zabijaka, o dvojitom živote populárneho moderátora, zabávača a scenáristu, ktorý zároveň pracoval pre CIA a v jej mene aj vraždil. Nečudo, že Clooney siahol po týchto témach, v prostredí televízie sa pohyboval od detstva a ako jeho otec menil televízne kanály, tak sa aj rodina Clooneyovcov sťahovala do rôznych miest, vrátane Salt Lake City, Buffala či Los Angeles.

Nicholas Joseph Clooney odštartoval svoju púť životom v mestečku Maysville v štáte Kentucky, známom výrobou „ohnivej vody“, veď napokon samotný názov bourbon, označujúci typickú americkú whiskey, vyrábanú z kukuričného sladu, je odvodený z rovnomennej oblasti v Kentucky. Mladý Nick Clooney, ktorý v detstve a mladosti svojmu synovi akoby z oka vypadol, pochádzal z piatich detí. Jeho otec, maliar izieb, bol ťažký alkoholik; údajne ho do chládku za opilecké výtržnosti posadil vlastný otec, ktorý v Maysville zastával funkciu starostu. Deti sa mu však vydarili, Nickova sestra Frances Clooney patrila v 50. rokoch k najobľúbenejším speváčkam, najmä po tom, čo zažiarila v romantickom muzikáli White Christmas s miláčikom národa, tanečníkom a hercom Bingom Crosbym. Rovnako tak aj Betty Clooney, kým náhle nezomrela ako 47-ročná, mala skvelú spevácku kariéru.

Nicholas slúžil ako mladý vojak v Nemecku, kde svojim druhom v zbrani pravidelne zlepšoval náladu ako diskdžokej v armádnom rozhlase. V dvadsiatich piatich sa oženil s finalistkou súťaže krásy Ninou Warren, a tá zostala jeho prvou a jedinou manželkou – budúci rok oslávia 60. výročie svadby! (Natíska sa otázka, prečo ich syn toľko otáľal so sobášom a nenasledoval rodičov a ich žiarivý príklad nehynúcej lásky.)

 

 

Robert Kardashian (1944 – 2003)

Kto to bol: Právnik a podnikateľ, ktorý sa preslávil v súvislosti s jedným z najväčších škandálov 20. storočia ako „muž, čo zachránil O. J. Simpsona“.

Koho otcom sa stal: Troch dcér Kimberly, Kourtney a Khloé a syna Roberta. Jeho dievčatá, tzv. kardashianky s prvou menovanou na čele (a matkou Kris v pozadí), urobili závratnú kariéru v mediálnom biznise. Vlastná reality show Keeping up with the Kardashians (plus ďalšie obchodné aktivity) spravila z Kim Kardashian najlepšie zarábajúcu televíznu hviezdu na svete.

 

Mladý muž on the road

Rodičia starých rodičov Roberta Kardashiana boli Arméni a patrili ku kresťanskej sekte Pryguny, čo sa ako jedna z mnohých odštiepila od pravoslávnej cirkvi. Pochádzali z dediny v Karakale v Karskej oblasti (dnes spadá pod Turecko) a v časoch, keď patrila Rusku, si poruštili meno na Kardaschoff. Do Ameriky sa vysťahovali za lepším životom, Robertov starý otec začal v Los Angeles s firmou na zbieranie smetí a oženil sa s karalskou imigrantkou. Jeho synovia neskôr pozdvihli latku rodinného biznisu a ich firma sa vypracovala na najväčšiu baličku mäsa v celej južnej Kalifornii. Predpokladalo sa, že Robert so súrodencami zdedí otcov podnik a bude ho zveľaďovať ďalej, no to sa nestalo, mladého muža lákali nové podnikateľské možnosti a od mäsiarskeho priemyslu sa rozhodol rázne dištancovať. Na losangeleskej univerzite vyštudoval obchod a neskôr aj právo na univerzite v San Diegu. Desať rokov vykonával právnickú prax a potom sa vrhol na biznis – spolu s parťákom Bobom Wilsonom založil odborný týždenník Radio & Records, ktorý prinášal informácie zo sveta rádií a hudobného priemyslu. Tiež sa mu pripisuje nápad zaviesť pred predstavením v kinách hudbu a celú túto produkciu náležite speňažiť a skomercionalizovať.

V polovici 70. rokov si Kardashian začal románik s Priscillou Presley, ale po roku, keď ich randenie nikam neviedlo, sa rozišli. Priscilla nemohla zabudnúť na svojho manžela, od ktorého odišla pre jeho opakované nevery a tiež nebola ochotná stať sa „perfektnou arménskou gazdinkou“, ako si to predstavoval Robert. Ten však ani nestačil predýchať rozchod s ňou, keď ho klofla Kris Houghton, sotva plnoletá dievčina z chudobných pomerov, ktorá si v živote stanovila jediný cieľ: vydať sa za bohatého muža, mať dom s bazénom a každý deň piť šampanské. Kardashian tieto požiadavky spĺňal ako na zavolanie. Klikli si, ona mu pripomínala herečku Natalie Wood za mlada, on jej zlatú baňu v plnej prevádzke a hoci všetci pochybovali o úprimnosti Krisiných citov, Robert bol presvedčený, že svoju snúbenicu presvedčí, (najprv) aby odložila svoj obľúbený náhrdelník s nápisom Shit! a potom ju naučí manierom gazdinky a hostiteľky na úrovni jeho podnikateľských ziskov. Život na výslní v štýle Kardashian sa mohol začať.

 

Život tu a teraz

S dcérkami Kourtney a Kimberly sa Kardashianovci presťahovali do prestížnej časti Beverly Hills, do domu s tenisovým kurtom a bazénom, pri ktorom sa dali robiť veľké párty, presne tak, ako si to Kris vždy predstavovala. Miestna smotánka si u nich podávala kľučky, vrátane slávneho futbalistu O. J. Simpsona a jeho novej manželky Nicole. Zo Simpsona a Roberta sa stali blízki priatelia, hrávali tenis a golf, delili sa o stôl v módnych reštauráciách, spolu s rodinami jazdili na dovolenky k moru aj na hory. A začali vedno aj podnikať, boli spoločníkmi vo firme Concert Cinema a založili značku vyrábajúcu mrazené jogurty. Všetko šlo ako po masle – až do osudného dňa v júni 1994. O.J. bol miláčik národa, zhmotnený americký sen o chudobnom čiernom chlapcovi, ktorý prerazil do sveta bielych. Jeho plagát visel v izbe snáď každého chudobného černošského chlapca. Hral americký futbal deväť hviezdnych sezón za tím Buffalo Bills, potom v sebe objavil herecké vlohy, nakrútil niekoľko filmov, talent showmana mu zabezpečil účinkovanie v rôznych zábavných talk show, dokonca založil filmovú produkčnú spoločnosť. Darilo sa mu. Mal podmanivú charizmu, ktorá mu otvárala dvere do sveta bielych Američanov. Istý priateľ to vystihol presne, keď ho nazval „čiernym mužom v bielom svete“. A podarilo sa mu získať ešte jednu vzácnu trofej: blonďavú manželku číslo 2. Manželstvo s Nicole Brown trvalo sedem rokov, vzišli z neho dve deti a bolo plné hádok, bitiek, kopancov, zaúch a modrín. Nicole niekoľkokrát volala na políciu a dožadovala sa pomoci pred násilníckym manželom. Po rozvode si našla priateľa Ronalda Goldmana, s ktorým začala žiť. A s ktorým aj zomrela. 12. júna 1992 ju našli brutálne dobodanú pred vchodom jej domu. Goldman zomrel neďaleko rovnako beštiálnou smrťou. Vyšetrovatelia našli krv obetí v Simpsonovom aute, rovnako tak jeho krv na mieste činu, potvrdil to aj test DNA. Detektor lži dopadol v jeho neprospech. On sám nemal žiadne alibi. Napriek tomu sa jeho právnikom v napínavom, osem mesiacov trvajúcom procese podarilo obviniť obžalobu zo „sprisahania na rasovom základe“ – bieli jednoducho neznesú, keď má černoch v ich svete úspech! Dvanásťčlenná porota Simpsona oslobodila zo všetkých obvinení. „Proces storočia“, v ktorom eskalovali na prasknutie napäté vzťahy medzi bielymi a čiernymi obyvateľmi Los Angeles, sledovala pri televíznych obrazovkách celá Amerika, CNN ho vysielala do 120 krajín sveta. Bol O. J. vrah, alebo obeť systému?

 

 

Simonetta Zalová

foto Sita

 

 

Celý článok si prečítate v aprílovom čísle MIAU (2018)