Po svete šikovne a lacno

 

V dobe, kedy sa letenky po Európe dajú kúpiť aj za 2 € a do rajov ako Maldivy, Zanzibar či Seychely môže cestovať takmer každý (hoci nemá na účte milióny), je skoro hriech necestovať. Sama mám za sebou mesiac na Seychelách za 1.300 €, dva týždne na Maldivách za 900 € či dva týždne na Srí Lanke za 750 €. Vrátane všetkého: leteniek, ubytovania, stravy aj suvenírov.

 

 

  1. Flexibilita nadovšetko

Ceny 200 – 300 € za letenky do Thajska, na Kubu či do Indonézie prajú flexibilným. Treba však mať flexibilitu časovú, ale aj pri výbere destinácie. V praxi to vyzerá tak, že si stanovíte: chcem ísť na 2 – 3 týždne niekam do Ázie počas slovenskej zimy. V tomto prípade urobíte najlepšie, keď bude striehnuť na akcie a výpredaje, napríklad cez webové stránky ako flightor.com, kadetade.com či cez facebookovú skupinu Tour De Svet – Lacné Cestovanie. Tu nájdete veľa odporúčaní na aktuálne akciové letenky, spolu s návodom, ako a kde ich kúpiť.

 

 

  1. Ak mám fixný dátum a konkrétnu destináciu

V tom prípade tiež nie je nič stratené. Najlepšie ceny leteniek v letnej sezóne a počas Vianoc a Nového roka nájdete zvyčajne 8 týždňov (a skôr) pred plánovaným odletom, mimo sezóny cca 4 – 6 týždňov. Letenky odporúčam hľadať cez vyhľadávače, ktoré za vás nájdu a porovnajú ich ceny. Keď chcete letenky do exotiky, pozrite sa na Kayak či Momondo, v rámci Európy vám dobrú službu urobí Azair. Ak vás od odletu delí ešte niekoľko mesiacov, odporúčam nastaviť si tzv. Price Alert, službu upozorňujúcu na zmenu ceny leteniek. Keď cena vašej letenky klesne alebo stúpne, dostanete o tom informáciu na e-mail.

 

 

  1. Prečo sa dá lietať tak lacno

Pod lacné letenky sa podpisuje viacero dôvodov. Prvým sú akcie leteckých spoločností – trvajú viac dní a zlacnených je veľa leteniek na veľa termínov do mnohých destinácií. Iným dôvodom býva chyba v systéme nákupu leteniek. Na rozdiel od plánovanej akcie vzniká nedobrovoľne a trvá iba v čase, pokiaľ ju letecká spoločnosť alebo predajca leteniek neodstráni. Tretím dôvodom lacných leteniek je tzv. Fuel Dumping. – keď sa z ceny letenky odstráni palivový príplatok, následkom čoho sa jej cena zníži na polovicu. Takáto letenka však už balansuje „na hrane“ ilegálnosti. Tipy na takéto letenky najčastejšie nájdete na špecializovaných fórach, na verejnosť sa dostávajú málokedy a bežný človek sa s nimi nestretne.

 

 

  1. Čo si treba preveriť pred kúpou letenky

Okrem takých samozrejmostí ako počasie v tej-ktorej destinácii či náklady na život (ubytovanie, strava) sa zaujímajte aj o podmienky vstupu, teda či do danej krajiny potrebujete víza alebo povinné očkovania. Toto platí hlavne v prípade, keď plánujete cesty do exotických oblastí. Napríklad na Seychely vás nepustia bez toho, aby ste mali vybavené ubytovanie a na Zanzibar potrebujete očkovanie proti žltej zimnici, ak letíte z krajiny, kde sa vyskytuje. U nás žiadnu žltú zimnicu nemáme, takže priamym letom z Európy na Zanzibar sa očkovaniu vyhnete. Keby ste sa však po ceste zastavili na pár dní v Etiópii, na Zanzibar vás bez očkovania nepustia.

 

 

  1. Ako za letenky zaplatiť

Pri akciových letenkách je dôležité kupovať ich všetky naraz. Môže sa totiž stať, že ak si niekto z vašej partie nestihne kúpiť letenku s vami, jej cena už na druhý deň môže vzrásť na dvojnásobok. Takisto si preverte, či máte dostatočne vysoký denný limit na platby cez internet, aby sa vám nestalo, že vám banka platbu odmietne a akciu premeškáte. A čo sa platenia v zahraničí týka – dajte banke vedieť, že idete na cesty. Každá banka má totiž na ochranu klientov nastavené upozornenia pri platbách z druhého konca sveta a môže sa stať, že keď budete chcieť kartou zaplatiť v Thajsku, vaša banka to vyhodnotí ako možný hack a transakciu zmrazí. Vo väčšine bánk sa dá cez internet banking skontrolovať, v ktorých častiach sveta je vaša karta použiteľná a kde blokovaná. Nastavte si krajinu / kontinent, ktorý sa chystáte navštíviť ako povolený a máte o problém menej. Ak takúto možnosť nevidíte v internet bankingu, zavolajte banke, prípadne sa zastavte na jej pobočke.

 

Viac info: https://travelhacker.blog  

 

 

Janka Schweighoferová, držiteľka titulu Bloger roka 2017 v kategórii Cestovanie

 

 

Rady travelhackerky Janky Schweighoferovej si prečítate v septembrovom čísle MIAU (2017)