Prečo muži milujú online hry?

 

 

Čo je príčinou toho, že muži milujú hranie online hier? Je to niečo, čo je zakódované v nich, alebo boli k tomu naučení? Muži sú hráči. Znie to značne jednoducho, ale je to fakt. Potvrdzujú to aj štúdie. Keď sa v roku 2008 pýtali mladých ľudí vo veku dvanásť až sedemnásť rokov, čo si myslia o hraní hier, 99% chlapcov odpovedalo, že sa cítia byť hráčmi, teda takzvanými gamermi. Etnická príslušnosť či náboženské vyznanie nemali na výsledky štúdie významnejší vplyv.

 

Keď Sony vydalo pred tromi rokmi Playstation 4, tak sa za prvých dvadsaťštyri hodín od vydania predal viac než milión konzol. Potvrdilo to, že zábavný priemysel zažíva zlaté časy a len v USA ľudia každoročne minú na nákup hier viac než dvadsať miliárd dolárov. To je, pre lepšiu predstavu, minimálne dvadsaťkrát toľko, koľko vyberie Slovensko na daniach za celý rok.

 

Štúdie ukazujú, že z chlapcov zostávajú hráči aj v dospelosti, keď sa stanú mužmi. Síce majú na svoje hráčske záľuby, pochopiteľne, menej času, no menia sa aj ich preferencie. Ako dospelí vyhľadávajú sofistikovanejšie hry. Učia sa, ako hrať online ruletu, skúšajú online poker alebo objavujú svet e-športov. Čo však spôsobuje, že muži milujú online hry? Prečo sú hráčmi? A boli sme nimi vždy?

 

Ak čakáte nejakú jednotnú a zovšeobecňujúcu odpoveď, tak vás sklameme. Názory sa rôznia. Veľká časť vedcov však verí, že odpovede musíme hľadať v minulosti.

Jedna z teórii hovorí, že muži boli hráčmi už odpradávna a aj lov zvierat v praveku bol vlastne istým druhom hry, ktorý v mužoch vyvolával podobné pocity, aké majú dnešní hráči. Teda, že lov neplnil len praktickú funkciu v podobe obstarania potravy.

 

Podľa ďalšej teórie boli muži k hraniu vychovaní. Keď v druhej polovici minulého storočia prichádzali na trh prvé herné konzoly, tak spoločnosti, ktoré ich uvádzali, nimi cielili predovšetkým na chlapcov a mužov. Hranie hier akéhokoľvek druhu bolo totiž považované za chlapčenskú, resp. mužskú doménu a panovalo presvedčenie, že by dievčatá veci, ako sú hracie konzoly, príliš nezaujali.

 

História však ukázala opak a dnes sa počet mužov a žien hrajúcich online hry vyrovnáva. Z oboch pohlaví však muži vychádzajú ako zanietenejší hráči, ktorí sa dokážu online hrám viac oddať. Ženy majú popri hraní oveľa viac záľub. Faktom teda zostáva, že muži skutočne milujú online hry. To, prečo je tomu tak, zostáva i naďalej záhadou.