Rimini

 

Fellini aj história

Či už sa necháte zlákať rímskou cestou a odhalíte Augustov oblúk, Piazzu Tre Martiri, rímsky amfiteáter a Tiberiov most, alebo nadviažete na stredovek a renesanciu prechádzkou v chráme Malatesta, zámku Sismondo či na majestátnom námestí Piazza Cavour, veľmi rýchlo zistíte, že Rimini má toho v kufri viac ako len kilometre krásnych pláží. Aj Federico Fellini sa do svojho rodiska vracal pomerne často. Vždy býval v majestátnom Grand hoteli, o ktorom sníval ešte ako chudobný chlapec. Dnes mu tu zasvätili apartmán aj salón s tematickými obrázkami. Režisér filmov Amarcord, Cesta či Sladký život veľa času trávil aj na móle s výhľadom na jachty, v slávnom kine Fulgor a v uličkách, ktoré zvečnil aj na plátne. Scény z Rimini sa nikdy nenakrúcali tu, namiesto toho nechal v rímskych filmových štúdiách Cinecittá vytvoriť repliky. Mesto aktuálne intenzívne pracuje na dokončení Medzinárodného Felliniho múzea, kde zhmotní jeho poetický svet.

 

Zrod nekonečnej riviéry

Andiamo al mare! (Poďme k moru!) To je veta, ktorá na 15 km dlhej promenáde lemovanej slnečníkmi a tým najjemnejším pieskom zaznieva najčastejšie. Bolo to práve tu, kde ľudia navlečení v plavkách od krku po členky využívali liečivú silu morskej vody v chatrči na koloch nad morom, kde sa ako kliešť pridržiavali lán, aby sa neutopili. Písal sa rok 1843, keď gróf Baldini a doktor Tintori v Rimini vytvorili prvé plážové zariadenie založené na terapii morskou vodou. Z terapie sa čoskoro stal príjemný únik z rutiny a vyššia stredná trieda, ktorá sem prúdila v čoraz väčších davoch, objavila raj. O 30 rokov neskôr pribudol Kursaal, kde sa počúval valčík, pod holým nebom tancoval charleston a telo aj duša dostali ten najlepší liek. Takto Rimini „vynašlo“ prímorskú dovolenku a postupným rozširovaním plážových zariadení pod dohľadom thalassoterapeuta P. Mategazzu sa stalo jej hlavným mestom – s najväčšou organizovanou plážou v modernom svete!

 

Borgo San Giuliano

Kedysi Chudobná rybárska dedinka, dnes jedna z najdrahších a najromantickejších štvrtí Rimini. Stačí prekročiť dvetisíc rokov starý most Ponte di Tiberio a ocitnete sa v spleti dláždených uličiek, farebných domčekov, útulných trattorií, kvetmi obrastených viech a dokonca aj kostola s vlastným kinom. Väčšinu domov zdobia keramické doštičky s plachetnicami a prezývkami pôvodných rybárov, nájdete na nich aj slová miestneho dialektu, ktorý už pomaly vymrel. Každé dva roky celá štvrť ožije festivalom Festa del Borgo San Giuliano. Domáci vtedy otvoria brány a okná svojich príbytkov a pozvú známych (často aj neznámych) na pohár vína a nahliadnutie do života vo štvrti. Oslavy sprevádza pouličné divadlo, hudba, tanec a dobré jedlo. A tiež fresky šikovných pouličných umelcov, ktoré domčekom v borgu dodali nezameniteľné čaro. V roku 1994, rok po Felliniho smrti, sa umelci pri maľovaní inšpirovali jeho filmami a miestneho rodáka tu zvečnili natrvalo.

 

La Notte Rosa

Oslavy pripomínajúce Silvestra, avšak v lete, na pláži, s ružovým polnočným ohňostrojom, ktorý sa odráža na jemných morských vlnách. V streetfoodových stánkoch servírujú piadinu s ružovou omáčkou, na krkoch sa hompáľajú náhrdelníky z ružových kvetov, hlavné pamiatky mesta sú nasvietené naružovo, b a aj ľudia na ulici sú v priateľskej ružovej nálade. La Notte Rosa, alebo Ružová noc, začala svoju históriu písať pred 13 rokmi, aby odštartovala letnú sezónu na riviére regiónu Emilia-Romagna vo veľkom štýle a prilákala sem návštevníkov z celého sveta. Odvtedy sa v prvý júlový víkend 110 km pobrežia pravidelne sfarbí naružovo a veľké námestia, plážové bary aj okolité dedinky rozozvučia bezplatné koncerty a zábava pod holým nebom.

 

 

Z metropoly Talianska

Zuzana Zimmermannová