Salzburg

 

 

Čarovná hora Untersberg

Salzburg je asi najkrajšie mesto Rakúska. A tiež jedno z najkrajších v Európe. Kvôli množstvu barokových kostolov a námestí ho prezývajú i Vatikán severu. Vo svojom náručí zoviera niekoľko alpských kopcov, žiadny z nich však neopriadlo toľko legiend ako čarovnú horu Untersberg. Kým kedysi sa v nej ťažil mramor, dnes zásobuje obyvateľov mesta mimoriadne kvalitnou pitnou vodou. Čím je teda Untesberg taký zaujímavý, že o ňom každý rok vychádza niekoľko desiatok knižiek? Speleológovia, ktorí horský masív neustále skúmajú, poukazujú na obrovské množstvo tunelov a jaskýň, prírodných, ale aj umelých. Kto ich vytvoril a prečo? Ezoterici hovoria, že Untersberg je mystické miesto so zosilnenou energiou, ktorá niektorým turistom spôsobuje zdravotné problémy, náhlu únavu, ba až nutkavú spavosť. V knižkách kolujú príbehy o ľuďoch, ktorí v útrobách horstva zmizli bez stopy, poprípade zmizli a vrátili sa v inom čase a na iné miesto… Ako napríklad ten o troch turistoch z Mníchova, ktorí sa vybrali preskúmať jaskyne v Untersbergu, no stratili sa. Dlho po nich pátrala polícia a až po troch mesiacoch, keď už príbuzní stratili všetky nádeje, sa muži ozvali z Egypta, sami netušiac, ako sa tam dostali… Na zázračnú horu môžete vystúpať peši alebo sa komfortne vyviesť lanovkou z dedinky St. Leonhard, známej charitatívnymi vianočnými trhmi.

 

 

Pivovar Augustiner Bräu

Štyri sály, každá pojme okolo 200 ľudí a ešte niekoľko salónikov. Dokopy okolo 900 miest. Vonku pivná záhrada, najväčšia v Rakúsku, do ktorej sa zmestí až 1.500 smädných krkov. V salzburskom pivovare Augustiner Bräu, rehoľný rád augustiniánskych mníchov, varil pivo od roku 1621 a varí ho podľa starých tradičných receptúr dodnes. A ako to tam chodí? Vcelku netradične: obsluhu nečakajte, vo vstupnej hale si zoberiete kameninový krčah (do skla sa netočí) a sami si z dreveného suda načapujete zlatý penivý mok. S krčahom v ruke potom zájdete k stolu alebo si skočíte kúpiť niečo pod zub – v dlhej postrannej chodbe sa v stánkoch rozložili lahôdkari: jeden predáva praclíky, iný klobásky, jaterničky, varené údené, pečeňový syr či rôzne nátierky, všetko ideálne pochutiny k pivu – stačí si nakúpené jedlo rozložiť na stole a nechať si chutnať. À propos, stôl – ak patríte medzi štamgastov, potom na vás v pivárni čaká váš Stammtisch (stôl pre stálych hostí), vždy v presne určený deň a hodinu nachystaný špeciálne pre vás a vašu partičku. A ako sa stať štamgastom v pivovare Augustiner Bräu? Dajte sa dokopy minimálne ôsmi ľudia, dohodnite si fixný čas, kedy sa budete v pivárni stretávať (musí to byť aspoň raz do mesiaca) a stôl je váš. Aj s tabuľkou s názvom vašej grupy a štamgastskou kartičkou ako preukazom totožnosti každého člena pivného gangu.

 

 

Salzburská adresa Lídy Baarovej

Navštíviť Salzburg a nevidieť dom, v ktorom sa narodil Wolfgang Amadeus Mozart snáď ani nie je možné, keďže na ten – natretý výraznou žltou farbou – poľahky natrafíte priamo na najpôsobivejšej a najrušnejšej ulici mesta Getreidegasse, považovanej za skvost stredovekej architektúry s fasádami domov ozdobenými dávnymi cechovými erbmi. Milovníkov vážnej hudby však okrem toho Mozartovho zaujíma aj rodný dom svetoznámeho dirigenta Leonarda Bernsteina. A tých, čo rozumejú fyzike, možno prekvapí, že v Salzburgu sa narodil fyzik Doppler a fajnšmekri na literatúru budú zasa hľadať dom spisovateľa Stephana Zweiga. Je tu však ešte jeden dom, s adresou Haunspergstrasse číslo 25, hodný pozornosti českých (a po premiére filmu s Táňou Pauhofovou) i slovenských ctiteľov herečky Lídy Baarovej, milenky nacistického pohlavára Josepha Goebbelsa. Lída prežila v Salzburgu väčšinu svojho života. Po tom, čo sa dostala z väzenia na Pankráci, emigrovala do mesta na rieke Salzach v apríli 1948 aj s bábkohercom Janom Kopeckým (za neho sa rok predtým vydala). S Kopeckým sa zakrátko rozišla kvôli salzburskému gynekológovi Kurtovi Lundwallovi, údajne najväčšej láske jej života. Lundwall bol ženatý (aj keď od manželky odlúčený) a jeho aféra s Lídou trvala skoro dvadsať rokov, vzali sa až v roku 1969, keď ovdovel. O tri roky nato však zomrel a Lída sa musela s jeho deťmi súdiť o majetok, vrátane domu na Haunspergstrasse. Stiahla sa do ústrania a ponorená do depresií sa začala utápať v alkohole. Posledné roky dožila úplne sama, opatrovateľka k nej prichádzala denne, ale len nakrátko a jej sa už nechcelo žiť. Zomrela na jeseň roku 2000 v Salzburgu, urna s jej popolom však odpočíva v rodinnej hrobke v Prahe.

 

 

Z metropoly Rakúska

Simonetta Zalová