Taipei

 

Taipei

Hlavné mesto rozprestierajúce sa na rozlohe 272 km² patrí spolu s neďalekými mestami New Taipei a Keelung – s počtom obyvateľov vyše sedem miliónov – medzi najľudnatejšie metropolitné oblasti na svete. Vysoko urbanizovaný priestor v spleti päťprúdových diaľnic, viaduktov a tisnúcich sa mrakodrapov nad úzkymi uličkami, zaplnenými najrôznejšími barmi, obchodmi, hotelmi či reštauráciami, miestami pripomína futuristický zážitok z cestovania do budúcnosti. Lepšie zachytiť či pochopiť logiku veľkomesta sa vám podarí pri návšteve štvrtej najvyššej budovy na svete Taipei 101, z výšky päťsto metrov nad zemou, v tesnej blízkosti priľahlého horského masívu. O životnej kultúre modernej Ázie sa čosi dozviete aj na tzv. nočných trhoch, napríklad v nákupnej štvrti Ximending. Vo svetle typických neónových pútačov a oblaku neidentifikovateľných exotických vôni spoznáte z prvej ruky silu pravej ázijskej kuchyne aj divoké konzumné chúťky miestnych obyvateľov. A keďže po dobrom jedle si treba rezervovať čas aj na kultúru, tomuto účelu vhodne poslúži návšteva Národného palácového múzea so stálou expozíciou 700.000 historických artefaktov z osobných zbierok vladárov Čínskeho cisárstva, ako aj umeleckých diel od neolitu až po súčasnosť.

 

 

Nespútaná divočina

Husto urbanizovaná časť Taiwanu sa nachádza v nížinatej západnej časti ostrova. Málokto však tuší, aká divočina sa skrýva na jeho východnom území. Až dve tretiny rozlohy štátu tvorí impozantný horský masív, v niektorých miestach dosahujúci výšku až 4.000 metrov. Ak sa do spomínanej oblasti vydáte, oddýchnete si nielen od davov turistov, ale okrem snehu môžete na vysokých končiaroch natrafiť i na makaky, leoparda obláčikového či čierneho medveďa ušatého s charakteristickým zlatým véčkom pod krkom. Centrálnu oblasť ostrovného štátu tvorí niekoľko národných parkov v rôznych vegetačných stupňoch. Od hlbokých roklín vyhĺbených dravými riekami a nepreniknuteľných „džungľových“ lesov, ktoré v mystickom opare odkrývajú tajomné zenové kláštory, až po vysokohorské lúky s plesami a nekompromisnými skalnatými štítmi. Ak vás to predsa len bude ťahať k pobrežiu na niektorú z pieskovo-koralových pláží, odporúčam ospalé pôvodne rybárske ostrovčeky súostrovia Penghu. Či už máte radšej energický ruch veľkomesta nabitý aktivitou, alebo preferujete relax na pláži s vysokohorskou turistikou, na Taiwan (aj do iných destinácií juhovýchodnej Ázie) vás komfortne a hlavne bezpečne dopraví so svojimi najnovšími lietadlami Boeing 787-9 Dreamliner letecká spoločnosť EVA AIR. Z viedenského Schwechatu môžete letieť do Taipei priamo, alebo s prestupom v Bangkoku. Viac sa dozviete na web stránkach: www.evaair.sk, www.settour.sk a tiež na www.chillingandspice.com

 

 

EVA Air

Taiwanská letecká spoločnosť EVA Air funguje od roku 1989 ako sesterská spoločnosť Evergreen Marine Corporation – lídra vo svete kontajnerovej lodnej prepravy. Dnes je členom Star Alliance a so 79 lietadlami zabezpečuje dopravu do 64 destinácií na štyroch svetových kontinentoch. S lietadlami typu Airbus a Boeing dopravuje cestujúcich okrem Ameriky, Európy a Oceánie predovšetkým do juhovýchodnej Ázie, vrátane mnohých destinácií v Číne. Podľa medzinárodnej ratingovej organizácie pre leteckú dopravu Skytrax patrí EVA Air medzi desať najprestížnejších a najkvalitnejších „päťhviezdičkových“ leteckých spoločností. Svoje podnikanie v oblasti leteckej dopravy stavia EVA Air na troch pilieroch: bezpečnosť a pohodlie, vynikajúci servis a spokojnosť zákazníkov. Prestížne ocenenie Skytrax získala spoločnosť trikrát za sebou.

 

 

z Taiwanu

Samuel Brčák