Trevír

 

Najstaršie mesto Nemecka

Nie Berlín, Mníchov či Kolín, ale (pre niekoho možno neznámy) Trevír. Áno, Trevír (nemecky Trier) je najstarším mestom Nemecka. Už v roku 16 p.n.l. tu žili Rimania a mesto nazývali Augusta Trevororum. Na hlavnom trevírskom námestí (Hauptmarkt) sa nachádza Červený dom (Rotes Haus), ktorého fasádu zdobí nápis „Ante Roman Treviris stetit annis mille trecentis“ (Pred Rímom stál Trevír už 1.300 rokov). Podľa legendy mal Trevír založiť muž menom Trebeta, syn asýrskeho kráľa Ninosa, ktorý musel utiecť z rodnej krajiny a v roku 2050 pred Kristom založil mesto pomenované po sebe. Kým o Trebetovej vláde rukolapné dôkazy neexistujú, slávny Rím zanechal v Trevíre dostatok stôp. Na severnom okraji centra vás očarí Porta Nigra – brána, ktorá vznikla v 2. storočí, je vlastne dvojposchodová budova s mnohými vnútornými priestormi. Postavili ju z veľkých pieskovcových kvádrov, pôvodne svetlých, postupom času však stmavnutých. K ďalším rímskym pamiatkam patria Rímsky most (najstarší most v Nemecku), Rímske kúpele, amfiteáter… cisár Konštantín, ktorý uvažoval, že Rím vymení na Trevír, si tu dal postaviť baziliku. Chrám dnes patrí evanjelickej cirkvi.

 

 

Kraj vína

Spolková krajina Porýnie-Falcko je vďaka riekam Rýn a Mosela najväčšou vínnou oblasťou Nemecka, pričom oblasť Mosela je najstaršou v Nemecku – archeológovia doložili, že už v 1. storočí tu Rimania pestovali vínnu révu. Mosela však okrem strmých brehov obrastených viničom (dominuje rizling) očarí aj mnohými prírodnými krásami. Rieka je totiž známa svojou kľukatosťou, hadí sa, točí, tu sa skryje, tam sa vynorí… Mnohí kraj obdivujú z lode, ale tí so športovejším duchom vysadnú na bicykel, pretože popri Mosele vedie úžasná cyklistická trasa „Rímska vínna cesta“. Začína niekoľko kilometrov severne od Trevíra a prechádza mestami a dedinkami, kde sa to hemží vinnými pivničkami.

 

 

Zastavte sa

Čo všetko okrem vínnych pivníc objaví zvedavý turista, ak sa posadí na loď či bicykel? Popri rímskych pamiatkach odporúčam dve mestečká: Bernkastel-Kues a Cochem. Nad oboma sa hrdo vypínajú hrady, pod ktorými objavíte očarujúce kľukaté uličky s hrazdenými domami, obchodíky a vinárne, vinárne… Ak šliapnete do pedálov, môžete sa popri Mosele z Trevíru dostať až do Koblenzu, kde sa Mosela vlieva do Rýna. Hitom posledných rokov je tu však jednoznačne mestská lanovka. Vedie z jedného brehu Rýna ponad rieku a turistov vyvezie až na hradnú pevnosť. Atraktívne, ale predovšetkým ekologické riešenie masového turizmu.

 

 

Ctihodný občan mesta

Na slávnych rodákov bývajú zväčša obyvatelia miest hrdí, pokiaľ nejde o niekoho, ku komu by sa najradšej nepriznávali. V Trevíre tento problém majú: najslávnejším Trevírčanom je totiž Karl Marx. Jeho meno sa vo veľkom spomínalo pred rokom, pripomínalo sa totiž 200. výročie jeho narodenia. Tento filozof a ekonóm sa narodil 5. mája 1818 v rodine právnika Henricha Marxa a jeho ženy Henriette. Rodné mesto opustil pomerne skoro, keď odišiel na univerzitné štúdiá, avšak v Trevíre sa po ňom nájdu stopy – napríklad rodný dom (dnes v ňom sídli Marxovo múzeum) či jeho nová socha, ktorá v roku 2018 vyvolala búrlivé protesty. Ide totiž o dar od čínskej vlády a proti jej odhaleniu sa postavili mnohé skupiny. Všeobecne sa kritizovalo, že ide o dar od komunistickej krajiny a prijatie sochy by mohlo uraziť obete komunizmu, navyše, stavať obrie sochy je skôr prejavom diktatúr, a nie demokratických krajín. V meste sa aj demonštrovalo, napriek tomu však Marxova socha v Trevíre stojí odliata z bronzu, vysoká 5,5 metra a slávny Trevírčan drží v ľavej ruke knihu ako symbol vzdelávania.

 

 

Z Porýnia-Falcka

Martina Solčanská