Trudie Styler – Viac ako len pani Stingová

 

Nie, skutočne nezavádzame. Trudie Styler je viac ako len ženský prívesok svojho úspešného manžela. On je síce viac na očiach, ale ona je tá, kto poťahuje nitky. Od Londýna až po Hollywood a hovorí sa, že ak máte telefónne číslo na Trudie alebo Trudie má číslo na vás, tak až vtedy ste niekto. Tak ako Trudie.

 

Životný príbeh Trudie Styler pochádza z kategórie tých, ako chudobné dievča ku šťastiu prišlo. Čiastočne za to mohla aj pracovitosť, ale predovšetkým veľká láska, a preto sa mnohým jej životná story zdá taká čarovná, možno až gýčová. Na jej začiatku to však vyzeralo sivo, ako sivo len môže vyzerať život príslušníkov robotníckej triedy v strednom Anglicku – zadymené továrne, nekvalitné sociálne byty…

Trudie prišla na svet 6. januára 1954 v dvadsaťtisícovom meste Bromsgrove neďaleko Birminghamu. Bola prostredná z troch dcér a zároveň najmenšia a najútlejšia, čo ju odsúdilo k tomu, že nosila šaty nielen po staršej sestre Heather, ale aj po mladšej Sabrine. Tam niekde treba hľadať korene, prečo si pani Stingová dodnes potrpí na kvalitné, ale aj výstredné oblečenie od známych módnych značiek. Aj za posadnutosť zdravou stravou a cvičením jogy (nakrútila sedem DVD jogových cvičení) môže rodinné prostredie, konkrétne jej mama. Podľa Trudie to bola krásna žena, ale, žiaľ, veľmi obézna, pracovala totiž v školskej jedálni. Otec bol pôvodne farmár, neskôr si našiel prácu v baliarni továrne na svietidlá.

 

Zjazvená tvár

Najdôležitejšia udalosť v živote budúcej pani Stingovej sa prihodila pomerne skoro. Mala len dva a pol roka, keď matka práve kúpala jednu z jej sestier a prikázala Trudie, aby neopúšťala dom. Ona však neposlúchla, vybehla hrať sa na zvyčajne prázdnu ulicu a osud si s ňou nepekne zahral – zachytili ju kolesá pekárenského auta, vliekli ulicou niekoľko metrov, pričom si tvár odierala o drsnú cestu. Nasledujúce mesiace strávila v nemocničnej izbe. Z tých dní si pamätá, ako sa jej spoza tyčiek postieľky prihovárala otcova tvár a kŕmil ju farebným želé. Mama sa vrhla do boja. Z vodiča auta sa vykľul šestnásťročný fagan, samozrejme, bez vodičáku, a tak pani Stylerová spoločnosť zažalovala. Potrebovala peniaze. Peniaze na plastické operácie pre Trudinu zničenú tvár. Z mojej dcéry možno raz bude herečka – povedala údajne sudcovi – ale s takou tvárou sa jej to nemusí podariť. Argument zabral, Stylerovci súd vyhrali a Trudie absolvovala niekoľko plastických operácií. Jazvy na tvári sa jej (čiastočne) zahojili, no jazvy na duši zostali po celý život. V škole ju každý poznal pod prezývkou Scarface, Zjazvená tvár. Jedinou jej kamarátkou bola istá Vivien, ktorej tvár hyzdilo červené materské znamienko. Zjazvená tvár a Červená repa. „Boli sme dve malé strašidlá na škole,“ horko si spomína Trudie.

V škole to nemala ľahké nielen medzi spolužiakmi, ale aj medzi učiteľmi. Učenie jej vôbec nešlo, no až v dospelom veku (v súvislosti s vlastnými deťmi) odhalila príčinu, trpela ADHD, čiže poruchou pozornosti s hyperaktivitou a tiež dyslexiou. V 60. rokoch však klasicky absolvovala akurát kontrolu u očného lekára, a keď ten oznámil, že zrak má dievča v poriadku, získala druhú nálepku: tá, čo je stále „pozadu“. Trudie nie je pozadu, rozčuľovala sa jej mama v škole, ona sa jednoducho len učí pomalšie čítať. Nepomohlo… Najviac ju deptal učiteľ matematiky a pani Stingová si spomína, ako sa jej otec obetavo sám učil geometriu, aby dcére všetko znova doma vysvetlil. Avšak bez väčšieho výsledku. Čo však pomohlo – spievala v školskom zbore, verila v Boha a vo svoj vnútorný hlas, ktorý jej hovoril, že všetko zlé sa raz na dobré obráti.

Najjasnejšie svetlo v sivom svete Trudie Styler prichádzalo spoza divadelných kulís. Zistila, že ju baví herectvo, je v ňom dobrá, hoci učenie textov jej dávalo riadne zabrať: „Keď som stála na pódiu a začala byť niekým iným, mohla som sa od seba odpútať a hraná postava prenikla do mňa. Definitívne som vedela, že je vo mne toho  viac, ako byť len osobou, ktorá trpí pre problémy s učením.“

Keď ako šestnásťročná končila školskú dochádzku a doma oznámila, že by sa rada stala profesionálnou herečkou, otec sa postavil proti. Jej budúcnosť videl v továrni, napríklad v tej na kefy, tam boli dobré pracovné podmienky. A postavil ju pred ultimátum: alebo si nájdeš prácu, alebo si môžeš zbaliť svoje veci. A keď jedného dňa nik z rodičov nebol doma, skutočne sa pobalila a odsťahovala do Stratfordu-upon-Avon. Dnes sa nad svojím rozhodnutím smeje, ale vtedy si myslela, že rodisko Williama Shakespeara je to pravé miesto na začatie hereckej kariéry. Jednoduché to, samozrejme, nebolo, našla si podnájom a živila sa ako upratovačka v domácnosti iných divadelníkov. Neskôr sa presťahovala do Londýna, kde strávila pomerne nešťastný rok na učiteľskom kolégiu – jedinej škole, na ktorej bola schopná získať štipendium. Už trochu zúfalá napísala list vedeniu divadla Bristol Old Vic Theatre School, v ktorom objasnila, kto je, v akej situácii sa nachádza a žiadala o pohovor. A jedna z najprestížnejších divadelných škôl vo Veľkej Británii jej žiadosti vyhovela. Konkurz skončil s pozitívnym výsledkom a pre ňu začal skutočný život – mohla realizovať svoje sny. Podarilo sa jej stať súčasťou niekoľkých televíznych seriálov, pričom svoj prvý zárez urobila v romantickom seriál Poldark (1975), kde stvárnila cigánske dievča, ktoré sa zamiluje do kňaza. Na divadelných doskách sa jej tiež pomerne darilo, v roku 1981 sa stala súčasťou Royal Shakespeare Company, stvárnila jednu z hlavných úloh v Čechovovej Čajke a vystúpila aj v prestavení Monológy vagíny.

 

Chlapík so zelenými vlasmi

V lete 1977 prišiel ďalší osudový deň v jej živote. Prelomová udalosť sa opäť odohrala na ulici, konkrétne už na tej londýnskej, kde bývala. Po ulici si to šinul chalan so zelenými vlasmi a jej sa zapáčil na prvý pohľad. Onedlho vedela, že býva tiež v pivničnom byte ako ona, o dvoje dverí ďalej, má prezývku Sting, učí na strednej škole, ale predovšetkým je to chudobný muzikant, ktorý sa snaží urobiť dieru do sveta s kapelou menom The Police. Už len taká maličkosť – je ženatý a jeho manželka Frances Tomelty, s ktorou má synčeka Joea, je tiež herečka. Herečky sa spriatelili a v roku 1980 sa ocitli aj spolu na javisku v inscenácii Shakespearovho Macbetha. Frances hrala Lady Macbeth, Trudie obsadila vedľajšiu úlohu čarodejnice, pričom Macbetha hral sám Peter O’Toole, slávny Lawrence z Arábie, s ktorým mladučká Trudie (Peter bol od nej o 21 rokov starší) vtedy tak trochu randila. A potom sa to všetko skomplikovalo. „Nikto z nás nie je hrdý na situáciu, ktorá sa stala, ale stala sa. Milovali sme jeden druhého, žili sme spolu, potom sme sa zobrali a mali sme spolu niekoľko detí,“ takto po rokoch opísala Trudie v skratke svoju love story so Stingom. Detailmi sa odmietala zaoberať, avšak ak predsa len chceme Trudin a Stingov životný príbeh trochu rozšíriť, stalo sa toto: Frances v apríli 1982 priviedla na svet dievčatko menom Fuchsia Katherine, ale spevák sa otcovskej pozície už na plný úväzok nezhostil, namiesto toho sa odsťahoval ku svojej milenke a zakrátko už o škandálnom rozchode a kto zaň môže vedeli všetci. Skutočne všetci, pretože The Police boli v tom čase už slávni. A tak Trudie povesila herectvo na klinec a do ôsmeho mesiaca tehotenstva sprevádzala kapelu na cestách. V januári 1984 sa Sting stal po tretíkrát otcom, Trudie mu porodila dievčatko Bridget Michael (Mickey). V máji 1985 prišiel na svet Jake, v júli 1990 sa narodila Eliot Paulina, v auguste 1992 si potom Sting a Trudie konečne vymenili svadobné obrúčky a v decembri 1995 doplnil rodinu Giacomo Luke. Zo speváka s občianskym menom Gordon Summer sa stala svetová hviezda a z Trudie mama na plný úväzok, ktorá si sem-tam odbehla do nejakého televízneho seriálu alebo sa jej podarilo dostať do filmu, ako napríklad keď si zahrala v béčkovom horore Mamba (1988). Jej hrdinka Eva sa chystá rozísť s manželom, a ten jej pripraví originálny darček na rozlúčku – uväzní ju v dome spolu s jedovatým hadom.

 

 

Martina Solčanská

foto Sita

 

 

Celý článok si prečítate v aprílovom čísle MIAU (2018)