Umenie jún 2018

 

Výlety za umením po Orave

S blížiacim sa letom máme pre vás inšpiratívny tip na umelecký výlet po Orave. Prvé zastavenie si môžete naplánovať v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne, kde sa od 21. júna do 2. septembra konajú dve výstavy: Modré hrušky – Revival; Marko Vrzgula, Milan Rašla, Jozef Baus (Veľká výstavná sieň) a expozícia talianskeho umelca Marca Gerbiho (Malá výstavná sieň). Oravská galéria má aj ďalšie vysunuté expozície a pod jej kuratelou je v Tvrdošíne sprístupnená už 39. sezóna v Galérii Márie Medveckej, kde sa nachádza 266 autorkiných olejomalieb a kresieb. Podkrovné priestory sú tu vyhradené galérii Ateliér a tento rok v nej prezentujú tvorbu Hieronyma Balka pod názvom Snívanie v podkroví. A napokon sa môžete nechať nahovoriť na vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade loďou OG – Slanica, ktorá zastaví na Slanickom ostrove umenia a ponúkne tak prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie. Plavby sa realizujú pravidelne každý deň až do 23. septembra. Začiatkom leta Dom kultúry v Námestove organizuje na ostrove koncerty v rámci Oravského hudobného leta.

 

 

Fotografia krajiny

Na potulkách umením nemôžeme obísť ani Albertinu, prvú výtvarnú scénu v susednej Viedni. Hoci aktuálna ponuka je vždy bohatá, tentokrát upozorňujeme najmä na retrospektívu domáceho fotografa Alfreda Seilanda (1952), ktorá potrvá od 13. júna do 7. októbra. Seiland je považovaný za najvplyvnejšieho rakúskeho fotografa – patril medzi prvých, ktorí tvorili výlučne vo farebnej fotografii. Stal sa tak pokračovateľom amerických fotografov ako Joel Meyerowitz, Stephen Shore a William Eggleston. A aké sú jeho fotografie? Stále používa analógový fotoaparát, zachycuje krajinu vo svetle rovnako intenzívne v Egypte, Sýrii (ešte pred vojnou) či Grécku, konfrontuje súčasnosť so starobylosťou, ľudský progres s osobnou nezávislou estetikou. Jeho fotografie sú o civilizácii, v ktorej niečo vzniká a zaniká, ale aj o veciach v krajine, ktoré pôsobia večne. Jeden svet mizne a ďalší niekde v čase pretrváva. Seiland patrí k  fotografom, čo vedia stlačiť spúšť aparátu vtedy, keď to treba a v nás pretrváva pocit príjemného okamihu, nad ktorým sa dá ešte dlho rozmýšľať… Publikujeme fotografiu Alfreda Seilanda s názvom Jupiterov chrám, Damašk, Sýria, 2011. (The Albertina Museum, Vienna © Alfred Seiland).

 

 

Voľné priestory v Benátkach

So začiatkom leta prichádza do Benátok bienále. Práve žijeme rok párny, a tak v Giardini, Arsenale a na mnohých ďalších miestach mesta uvidíme najmä architektúru. Umelecké riaditeľky tohtoročného bienále Yvonne Farrelll a Shelley McNamara z Grafton Architects mu prisúdili názov Freespace (Voľný priestor), čo okrem iného komentovali takto: „Téma vyjadruje veľkorysosť ducha a zmysel ľudskosti ako podstatnej funkcie architektonickej práce, sústredí sa na kvality priestoru ako takého… Je to oslava schopnosti architektúry nájsť neočakávaný záblesk tvorivosti v každom projekte, dokonca aj v súkromných, exkluzívnych, či komerčných podmienkach.“ Rámec bienále je teda vymedzený dostatočne široko a pôjde určite o poriadny jarmok vnemov z celého sveta – viac alebo menej zaujímavých, ale vždy spojených s vedomím, že na nás dýcha morský vetrík inšpirácie a nádych spomaleného času. Česko-Slovenský výstavný pavilón na 16. bienále architektúry sa v rámci projektu českej autorky Kataríny Šedej premení na sídlo fiktívnej spoločnosti UNES-CO (na fotografii). Bienále architektúry v Benátkach potrvá od 26. mája až do 25. novembra.

 

 

Ľudovít Petránsky