Umenie leto 2018

 

Augustínovci v Košiciach

Košický Kulturpark sa od konca júla až do 20. septembra premení na miesto spoločnej výstavy Boženy, Andreja a Martina Augustínovcov. Pod názvom Dve generácie prezentuje známu slovenskú výtvarníčku Boženu Augustínovú (1939 – 2005) narodenú v Čechách a jej dvoch synov Andreja a Martina, ktorí svoje študijné roky absolvovali na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Prahe, pričom do „stovežatej“ alebo aj iných českých a moravských miest stále chodia hľadať inšpiráciu a pravidelne tam vystavujú. Aj kvôli tomuto prepojeniu  Slovensko-český klub v SR usporiadal ich výstavu pri príležitosti 100. výročia Československej republiky, pričom chce aktuálne pripomenúť nadčasové spojenie generácií a rôznych výtvarných programov. Poetické obrazy, snivé tváre krásnych dám, rozmaľované vízie predstáv „medzi nebom a ženou“, to všetko koloruje tvorbu týchto troch autorov, ktorí sa predstavujú v rámci samostatných a originálnych výtvarných výpovedí, ale aj v kontexte dvoch generácií. Božena Augustínová bude na výstave zastúpená kolekciou netkaných tapisérií a olejomalieb, Andrej Augustín obrazmi a objektmi z porcelánu a Martin Augustín vystavuje svoje obrazy vytvorené v kombinovanej technike na japonskom papieri, ktoré sa v roku 2017 objavili aj vo výpravnej knihe Texty v obrazoch, obrazy v textoch (spolu s Kamilom Peterajom). Publikujeme tapisériu Boženy Augustínovej s názvom Prinášam štastie do tohto domu (1995).

 

 

Magický svet farieb Dušana Kállaya

Múzeum moderného umenia Danubiana v Čunove zahalila do 15. augusta mágia farieb, ale aj sveta, kde sa môže stať všetko. Nadnáša ho totiž nekonečná fantázia skvelého slovenského výtvarníka Dušana Kállaya (1948). „Môj život sa stále pohybuje na rozhraní sna a reality,“ hovorí umelec a práve jeho snovú stránku predstáv obdivujeme v jeho ilustráciách i maľbách. Aj keď sú jeho sny prepojené so skutočnosťou, existujú mimo nej a nemôže z nich uniknúť. To, čo sa nám zdá verne zobrazené, uniká do tajomného sveta neobvyklých vzťahov a súvislostí. Je to spôsob, ako umelec môže objavovať rozmanitosť sveta v tých najčudesnejších podobách: cez bizarný svet ľudí, zvierat a vecí, v ktorom často vládne rozprávka – aj pre dospelých. Dušan Kállay ilustroval okolo stovky titulov a patrí k najoceňovanejším slovenským výtvarníkom v zahraničí. K najvýznamnejším oceneniam patrí Cena H. CH. Andersena Oslo, UNICEF Award Bologna a Grand Prix WIPA Viedeň (Najkrajšia kniha sveta 2009 a 2012). Publikujeme ilustráciu Dušana Kállaya z knihy Fairy Tales (Rozprávky bratov Grimmovcov (Grimm Press, 2002).

 

 

Úškľabky Jiřího Kolářa

Ku 100. výročiu československej štátnosti pripravila Národná galéria výstavu v pražskom Paláci Kinských na Staromestskom námestí a potrvá do 2. septembra. Expozícia „Jiří Kolář: Úškľabok storočia“ však súvisí aj s výročím, ktoré má len pol storočie – áno, ide o rok 1968 a o vpád „spriatelených vojsk“ na naše územie, ktoré umlčali „Pražskú jar“. Angažované dielo básnika a svetoznámeho kolážistu Jiřího Kolářa (1914 – 2002) bolo podľa Václava Havla školou spisovateľskej zodpovednosti a aj preto sa súčasťou prehliadky stal súbor Týdeník 1968, ktorý pripomína 50. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy. V tomto horko-kritickom týždenníku nájdeme 66 listov koláží s výstrižkami z dobových novín i osobných písomností. Do vnútra výstavy dáva nahliadnuť aj obrovské sklené „kukátko“ pred vstupom do prvej sály. Vo výhľade tróni obrovské jablko, polepené tisíckami útržkov novinového textu. „Keď som sa narodil, otec zasadil jabloň,“ hovorí vo filmovom dokumente z 90. rokov umelec, pre ktorého boli jablko a hruška (tú dostala do vienka jeho sestra) stále sa vracajúcimi symbolmi. Publikujeme ilustráciu Jiřího Kolářa ku knihe M. G. Lewisa Mních (1961 až 1966, koláž, papier).

 

 

Ľudovít Petránsky