Umenie máj 2018

 

Neisté časy Xenie Hausnerovej

Xénia Hausnerová (1951) patrí k rešpektovaným rakúskym maliarkam a svoje znepokojujúce maľby vystavovala napríklad aj na minuloročnom Bienále výtvarného umenia v Benátkach na sprievodnej bienálovej expozícii v Palazzo Franchetti. Do 10. júna vystavuje výber zo svojej maľby v Danubiane v Čunove, kde sa odvíjajú jej Neisté časy – tento názov výstavy predstavuje aj symbolický leitmotív časov okolo nás. Samozrejme, nejde len o personifikáciu toho, čo sa deje na Slovensku, ale neistú realitu predsa len žijeme každodenne – a preto je taká intenzívna. Hausnerovej realizmus je zrozumiteľný, ale aj znepokojujúci. Vťahuje nás do príbehov, ale nie vždy sme si istí, či by sme ich chceli aj žiť. Maliarka totiž realitu okolo nás dodatočne neprifarbuje, hoci jej koloratúra na veľkoformátových plátnach je naozaj výrazná. „Moje obrázky rozprávajú príbehy vzdialené jednoduchému čítaniu,“ hovorí Xenia Hausnerová. Publikujem autorkin obraz so severokórejským diktátorom Kimom, ktorý charakterizuje naše neisté časy.

 

 Zlaté časy vo Viedni

Viedeň nie je len najlepším mestom pre život (v rebríčkoch tento status s prehľadom každoročne obhajuje), ale aj miestom, kde to kultúrou doslova kypí. Platí to aj pre výstavy. Samozrejme, nechýbajú ani domáce hviezdy, medzi ktoré nesporne patria Gustav Klimt, Egon Schiele, Koloman Moser , Oskar Kokoschka či Richard Gerstl. Títo umelci sú ikonami výstavy, ktorá vo viedenskom Leopold Museum potrvá do 10. júna a približuje Viedeň okolo roku 1900, kedy v meste valčíkov vládla secesia, zlaté časy umenia. Jubilejná výstava Egona Schieleho, ktorý má v Leopold Museum najväčšie a zároveň najvýznamnejšie zbierky, potrvá do 4. novembra. Á propos, jubilejná. Áno, uplynulo 100 rokov od Schieleho smrti (ale aj ďalších velikánov). Schiele prežil I. svetovú vojnu, no skosila ho španielska chrípka… Publikujeme obraz Sediacej ženy od Egona Schieleho z roku 1917.

 

Igor Piačka v Trenčíne

Výstavou Fera Liptáka na Mierovom námestí v Trenčíne koncom marca slávnostne otvorili novú súkromnú Galériu Valorem, ktorá bude organizovať aj aukcie výtvarného umenia. Valorem znamená po latinsky hodnota, čo aj symbolicky vyjadruje výstavný program, ktorý chce byť náročný, ale aj zábavný, poučný a súčasne zrozumiteľný pre každého, kto stále pozitívne reaguje na slovné spojenie „dobré umenie“. Druhou výstavou v tejto galérii je expozícia Igora Piačku (1962), ktorý sa až do 10. júna predstavuje prierezom svojej najnovšej maliarskej i grafickej tvorby. Igor je bytostný figuralista a rozvíja výtvarný program dynamického realizmu. Jeho tváre sú presvedčivé aj preto, že tvorí podľa živého modelu, čo je v našich zemepisných šírkach veľká zriedkavosť. Neskracuje si cestu k výsledku, od svojho obrazu bezpodmienečne vyžaduje, aby vydal zo seba toľko energie, koľko do nej vložil. Je až neuveriteľné, do akého divokého víru dostane svoje zmyselné postavy, aby ich následne utíšil do meditatívnej hĺbky. Igor Piačka sa do 10. júna predstavuje aj v komornejšej expozícii (s ťažiskom v ilustrátorskej tvorbe) v Danubiane v Čunove. Publikujeme obraz Igora Piačku s názvom Poštár zvoní vždy dvakrát.

 

 

Ľudovít Petránsky