Umenie október 2016

 

 

O láske, šťastí a iných maličkostiach

Maľby Petra Pollága sú o príbehoch. Nikdy nekončiacich, ale zároveň výsostne osobných. Všetky majú originálne farby a súčasne chcú osloviť každého, kto si začne listovať v ich kapitolách. Maliar vie každú všednosť povýšiť na priestor imaginácie a zároveň ju príťažlivo ponúknuť divákovi. Na plátne sa necháva unášať farbami, modeláciou svetla, rafinovanou kompozíciou, budovaním priestoru, rozprávaním deja, ale aj silným maliarskym gestom. Vie sa pozrieť na rôzne odtiene ľudského vnútra, pričom jeho ponor je skutočne hlboký a chirurgicky presný. Výstava v dolnokubínskej Oravskej galérii predstavuje až do 6. novembra v kurátorskej koncepcii Evy Ľuptákovej autorovu tvorbu z posledných rokov, veľkorozmerné plátna, komornú tvorbu, ilustráciu, frotáže a objekty. Jej názov Ľubovník bodkovaný odvodil od rovnomenného obrazu, na ktorom tematizuje rodinu. Lásku a vzájomné rodinné väzby si Pollág stotožňuje práve s rastlinkou ľubovníka bodkovaného, ktorá pre neho symbolizuje rodinné šťastie a spája sa so spomienkami na obdobie detstva. Výstavu sprevádza reprezentatívna monografia o umelcovi. Na fotografii publikujeme autorovu maľbu Pritúlenie (2014).

 

 

umenie3

Stratený raj Colníka Rousseaua

Žiadny maliar 20. storočia nezosobňuje natoľko naivné umenie ako Henri Rousseau (1844 – 1910), samouk a pôvodným zamestnaním colník, čo bola zároveň aj jeho prezývka. Jeho umenie bolo natoľko presvedčivé a magické, že Colníka Rousseaua si ešte za jeho života vážili Lautrec, Picasso a Matisse či z básnikov Guillaume Apollinaire. Až do 6. januára 2017 sa jeho ikonické obrazy predstavujú na výstave v pražskom paláci Kinských, ktorú Národná galéria v Prahe pripravila v spolupráci s parížskym Musée d’Orsay. Na výstave nechýbajú ani ďalšie veľké mená svetového i českého umenia: Paul Cézanne, Pablo Picasso, Max Ernst, Toyen, Emil Filla, Josef Šíma, Jiří Kolář či Josef Čapek. Výstava predstavuje celú paletu Colníkovho diela v kontexte tvorby tých, ktorí rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, stali sa mu priateľmi alebo sa ním inšpirovali. Za pozornosť bude rozhodne stáť napríklad portrét Fridy Kahlo alebo krajiny Paula Signaca a Georga Seurata. Aj preto má táto výstava všetky predpoklady stať sa diváckym magnetom roka. Vítajte v magickom svete, kde sa môže stať všetko! Na fotografii olejomaľba Henri Rousseaua s názvom Ja, portrét-krajina (1889 – 1890).

 

 

umenie1a

Medzi nebom a ženou

„Existujú dve veci, ktoré ma udivujú a napĺňajú úžasom: hviezdna obloha nad nami a mravný zákon v nás. Túžba lietať medzi vzdialenými svetmi v širokom vesmíre. Predstava kozmického letu ako hlbokého duchovného dobrodružstva, nespútaného hmotným priestorom. A potom zažiť pozemský zážitok, korunovaný poznaním duchovného hľadania. Vyznanie Immanuela Kanta sa mi páčilo ako motto výstavy Medzi nebom a ženou, ktorá predstavuje dielo Boženy Augustínovej a jej synov Andreja a Martina. Vzácna ukážka symbiózy a úcty synov k svojej mame, ktorí neúnavne propagujú jej dielo a svojím vkladom, osobnou tvorbou, dopĺňajú projekt na výstavách v domácom a medzinárodnom prostredí.“ To sú úvodné slová v katalógu od kurátorky Eleny Ľuptákovej, ktorá v popradskej Tatranskej galérii pripravila výstavu Boženy Augustínovej a jej synov Andreja a Martina (trvá až do 27. novembra). Obrazy, tapisérie, kresby, ilustrácie, grafiky všetkých troch umelcov majú svoju intenzívnu výtvarnú chuť, ale aj pokoru. Nechýbajú im silné témy, ale ani poetický humor. Nadnáša ich fantázia, ktorá maľuje svet medzi nebom a ženou… Publikujeme obraz Andreja Augustína s názvom Cesta z lesa (2014).

 

 

Ľudovít Petránsky