Umenie október 2018

 

 

Claude Monet vo Viedni

Tak toto je bezkonkurenčný výstavný magnet nielen vo Viedni, ale v celej strednej Európe, odkiaľ pohnú dlhé procesie za svojou hviezdou do Albertiny. Od 21. septembra až do 6. januára 2019 tam možno vidieť výstavu 100 obrazov maliara, ktorý do encyklopédií svetového maliarstva vošiel ako „majster svetla“. Či to boli morské útesy v Normandii, katedrála v Rouen, nábrežie Seiny, alebo lekná na jazierku v maliarovej záhrade v Giverny – na Monetových plátnach sa akoby zastavil čas spolu s prchavou impresiou svetla a farby. Bol to práve on, kto v roku 1872 namaľoval obraz s názvom Impresia, východ slnka a ktorý dal názov celému impresionizmu. Áno, Claude Monet (1840 – 1926) sa stal „otcom“ tohto čarovného príbehu v dejinách maľby a zároveň jeho najvytrvalejším zástancom. Pokiaľ iní členovia impresionizmus neskôr opustili alebo ďalší sa ho v tvorbe len dotkli, Monet svoje impresionistické plátna maľoval až do svojho vysokého veku. Dnes prichádza do Viedne ako jeden z najoceňovanejších maliarov vôbec, za ktorého obrazy kupci ochotne platia desiatky miliónov eur. Kolekcia pochádza zo špičkových svetových galérií a múzeí a ponúka pútavú prechádzku po Monetových „majsterštykoch“, pričom zároveň mapuje aj jeho vývoj od realistických kompozícií k vrcholným dielam impresionizmu. Publikujeme olejomaľbu Mladé dievča veslujúce na člne z roku 1887 (© The National Museum of Western Art, Tokyo).

 

 

Jano Ťapák v Danubiane

Danubiana Meulensteen Art Museum v Čunove má pestrý výstavný program a povedľa stálej expozície vždy ponúka krátkodobé výstavy, ktoré sa oplatí vidieť. O 5. medzinárodnom trienále textilu s názvom Textile Art of Today sme písali už v minulom čísle, ale vo svojich priestoroch prezentuje aj individuálnu výstavu sochára Jána Ťapáka, ktorá podobne ako trienále potrvá do 11. novembra. Už jej názov V srdci – Odznova evokuje, že je priamo v centre Danubiany, ktoré návštevníci jednoducho nemôžu minúť a zasahuje ich tam, kde dobré umenie má – priamo do centra emócií a vždy odznova. A umenie Jána Ťapáka má k tomu všetky atribúty: je remeselne kvalitné, výtvarne nápadité, prináša zamyslenie aj úsmev a predovšetkým rozpráva príbehy, čím sa dostáva blízko k divákovi. Antickí bojovníci v dynamických pózach, magické postavy v levitujúcej polohe, býci aj panovníci, ale aj sochy ako spomienky na vlastnú históriu a skvelé kresby, ktoré nie sú len štúdiami, ale samostatnými dielami s až konceptuálnym presahom. Bronzové sochy v spojení s kresbami tlmočia výpoveď autora, ktorý odznova dáva najavo, že socha v jej klasickom podaní má stále energiu. Na fotografii je zachytená socha Jána Ťapáka s názvom Levitácia z roku 2016.

 

 

Utópia vo Verone

Svetová výstava ArtVerona podporuje tradičné i moderné umenie a oslovuje novú generáciu jeho zberateľov. 14. ročník veľtrhu sa uskutoční od 12. do 15. októbra 2018 na výstavisku Veronafiere, pričom tento rok sa venuje téme Utópia. Kurátor Christiano Seganfreddo: „Prahneme po nesebeckom umení. Potrebujeme nepretržitý prísun a tok utópií. Potrebujeme vizionárov. Ich vízie sa v priebehu rokov musia stať nosnými štruktúrami…“ Vo dvoch pavilónoch neďaleko historického centra Verony sa bude prezentovať 145 galérií – v prvom pavilóne si možno prehliadnuť povojnových umelcov, v tom druhom zasa nastupujúcu generáciu. Kým hlavná sekcia sa sústredí na talianskych umelcov, v sekcii „Focus on“, ktorá sa tradične zameriava na medzinárodné umenie, sa predstaví litovská kultúra. Platforma „First love“ určite priláka začínajúcich zberateľov, keďže predstaví cenovo dostupné (do 5.000 €) kvalitné umelecké diela, od čoho si usporiadatelia sľubujú mimoriadne zberateľské milostné iskrenie. Viac informácií nájdete na www.artverona.it.

 

 

 

Ľudovít Petránsky