Umenie september 2017

 

A opäť detská ilustrácia

Na začiatok jedna dôležitá informácia. Bienále ilustrácií Bratislava 2017 už nenájdete tam, kde predchádzajúcich 25. ročníkov – na Námestí SNP v Bratislave, v priestoroch súčasného Kunsthalle. Od 8. septembra do 29. októbra sa totiž koná v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave na Vajanského nábreží. Nevadí. Rozhodujúca je kvalita. Nominačná výstava slovenských ilustrátorov, ktorá sa konala v júni a júli dáva tušiť, že naši by mohli na tejto medzinárodnej súťažnej prehliadke originálov ilustrácií kníh pre deti opäť bodovať. To je však ešte budúcnosť, lebo konkurencia nespí. Ale je dobré, že kniha stále nadnáša naše fantázie o budúcnosti. Publikujeme ilustráciu z knihy A World of Your Own (Vlastný svet) od anglickej výtvarníčky Laury Carlin, ktorá na BIB 2015 získala najvyššiu cenu, Grand Prix.

 

 

Exkluzívny Warhol zavítal na Oravu

O výstavných Benátkach sme nedávno už písali. Je to veľká pastva pre oči – staré i moderné umenie v reprezentatívnom podaní. Bienále umenia vedľa Tiziana – Damien Hirst, vedľa Tintoretta – Ettore Sottsass … A ešte je tam čosi, čo Benátky spája so Slovenskom a v týchto týždňoch najmä s Oravou. Na ostrove San Giorgio Maggiore v benátskej lagúne sa koná veľmi príjemná, až edukatívna výstava dvoch ikon svetového pop-artu: Andyho Warhola a Roberta Rauschenberga. Samozrejme, teraz myslíme na Warhola (1928 – 1987), plachého muža so striebornou parochňou, ktorý na newyorskej umeleckej scéne urobil poriadny prievan. Až taký, že každý, kto niečo znamenal, chcel byť portrétovaný práve ním. Potomka rusínskych rodičov, ktorý sa stal výrazným heslom v encyklopédiách svetového umenia, skvele vystihuje veta Roberta Rauschenberga (ktorú použil aj neúnavný popularizátor Warhola na Slovensku M. Bycko v katalógu), že „nie každý Warhol je dobrý Warhol, no zlý neexistuje”. Je až neuveriteľné, ako si Andy vo svojom prevažne multiplikačnom umení dokázal udržať vysokú latku. Svedčí o tom aj výstava v dolnokubínskej Oravskej galérii pod názvom Známy i neznámy Andy Warhol – Človek odnikadiaľ (potrvá do 19. novembra). Na fotografii prinášame Warholovu sieťotlač Annie Oakley z roku1986.

 

 

Maliarske hry Erika Šilleho

Už atmosféra vernisáže v polovici júla dávala tušiť, že Erik Šille (1978) potvrdzuje svoj status jednej z výrazných osobností strednej generácie slovenských umelcov. Aj napriek horúcemu letu stovky a stovky návštevníkov sa predierali profilovou výstavou, ktorá ponad niekoľko desaťročí akoby pokračovala vo Warholovej ceste, ale novými prostriedkami i významami. Citáciami z pop kultúry a komiksov kritizuje Šille vizuálny smog, ktorý nás nemilosrdne tlačí k zemi a zastiera ostré videnie. Simpsonovci, Mach a Šebestová, Hello Kitty, deduško z Večerníčka, Spongebob, marvelovskí hrdinovia – to sú postavičky, ktoré ironizujú okolitý pop vizuál, ale aj personifikujú autorov koncept. Erik Šille provokuje, ale robí to dobre a s noblesou. S maliarskou rafinovanosťou, farebnou ostrosťou i tematickou razanciou. Výstava v bratislavskej Kunsthalle potrvá do 29. októbra a nazýva sa Error (Chyba). Chyba však nie je v obrazoch, ale niekde inde. Reprodukujeme obraz zo Šilleho výstavy Error.

 

 

Ľudovít Petránsky