Umenie september 2018

 

Trienále súčasného textilu

Toto je textil v podobe, v akej ho určite nepoznáte. Žiadne roztomilé farebné „koberčeky“ na stenách či idylické figúrky z rozprávok na stojančekoch, ale sebavedomý materiál, ktorý vie vytvoriť atraktívnu inštaláciu, priniesť silný myšlienkový koncept a zároveň zabaviť publikum rôznymi netradičnými spojeniami textilného umenia a moderných technológií. Dokonca vie priniesť aj Virtuálny vesmír ako unikátnu prezentáciu textilných diel. Návštevník sa v ňom teleportuje na umeleckú planétu, kde sa ocitá v strede umeleckých diel a stáva sa spolutvorcom tejto hry. Vesmír z textilu je súčasťou medzinárodného výtvarného projektu Textile Art of Today, a ten je od 13. septembra do 11. novembra sprístupnený v Danubiana Meulensteen Art Museum v Čunove. Tohtoročného trienále sa zúčastnilo 400 umelcov zo 49 krajín a 5 kontinentov, pričom kurátorská porota vybrala 121 najlepších diel z tisícky prihlásených. Projekt má päť reinštalácií vo významných galériách a po Danubiane bude sprístupnený v Tatranskej galérii (Poprad), v Slováckem Muzeu (Uherské Hradiště), v Pesti Vigadó Gallery (Budapešť) a v Muzeu Historycznom (Bielsko-Biała). Publikujeme inštaláciu Bystander od kórejskej umelkyne June Lee.

 

 

Frida Kahlo v Budapešti

„V živote som trpela dvomi osudovými okamihmi… Prvým bola električka, ktorá ma zrazila počas cesty v autobuse a druhým Diego,“ vyhlásila na sklonku svojho života mexická umelkyňa Frida Kahlo (1907 – 1954). Áno, prvá príhoda ju spolu s detskou obrnou (pravú nohu mala kratšiu ako ľavú) poznačila fyzicky, no práve keď ako 18-ročná ležala na lôžku počas rehabilitácie po nehode začala maľovať. Druhá, láska k mexickému maliarovi Diegovi Riverovi (zosobášili sa, rozviedli a opäť zosobášili), ju zasa poznačila citovo, ale aj výtvarne. Frida Kahlo – výnimočná surrealistická maliarka sa do širšieho povedomia dostala až v 90. rokoch minulého storočia, následne ju preslávil film so Salmou Hayek (2002) a potom množstvo výstav po celom svete. Ceny jej obrazov sa začali šplhať do závratných výšin a ako prvá latinsko-americká maliarka prelomila miliónovú hranicu (v USD) v predajnej cene za maľbu – jej „rekordný“ obraz Zamilovaní v lese sa predal za 8 milión dolárov. Expozícia 35 obrazov Fridy Kahlo pochádzajúca zo špičkovej zbierky Olmedo Museum v Mexico City bude do 4. novembra vystavená v zrekonštruovanej budapeštianskej Národnej galérii (Szépművészeti Múzeum). Publikujeme autoportrét Fridy Kahlo z roku 1940.

 

 

Maliarske radosti

V bratislavskej Galérii SPP na Mlynských nivách sa od 13. septembra do 26. októbra koná výstava Allegria, predstavujúca najnovšiu tvorbu umeleckej dvojice Melity Gwerkovej a Mariana Vidu. Jej názov z taliančiny znamená radosť, veselosť a v tomto duchu sa nesie celá expozícia. Obrazy oslavujú radosť zo života, farieb, prírody či samotnej tvorby. Zvláštnosťou výstavy je špecifická práca s farbami, ktorej výsledkom je 3D efekt pre diváka. Obrazy vďaka tomu ožívajú a otvárajú možnosti hlbšieho a bohatšieho vizuálneho zážitku. Najnovšia tvorba tejto dvojice prechádza od abstraktných tém po pokojné, až meditatívne obrazy inšpirované prírodou, a to všetko na pozadí premyslenej kompozície a dynamickej farebnosti. Obaja autori sa vyznačujú originálnymi technikami, za ktoré získali viacero zahraničných ocenení. Ich inšpirácia, siahajúca po súčasnosti i histórii, s ľahkosťou spája bájnosť s realitou a symbolmi skutočných či imaginatívnych odkazov. Publikujeme Gwerkovej obraz Deň, ktorý pootvoril strany sveta dokorán.

 

 

Ľudovít Petránsky