Umenie zima 2017

 

 

Toulouse-Lautrec v Miláne

Parížske kabarety na Montmartri, tanečnice a speváčky vo svetlách rámp, ale aj vo chvíľach intimity, prostitútky vo verejných domoch i ďalšie bizarné postavičky z okraja spoločnosti – to sú základné témy „malého veľkého“ umelca z okruhu parížskej bohémy z konca 19. storočia, Henriho de Toulouse-Lautreca (1864 – 1901). Meral len čosi cez meter a pol, ale výtvarného talentu mal na rozdávanie. Jeho rast zastavil v mladosti pád z koňa, po ktorom si zlomil obe nohy v stehnách. Čo mu však nebolo dopriate na telesnej výške, to získal na umeleckej kvalite. Svoje kresby a obrazy rozihral ako prasknutie bičom. Jeho linky predznamenávali nový sloh – secesiu, ale on chcel len presvedčivo a súčasne zachytiť život okolo seba. Bol skvelým spoločníkom všetkých žien, ktoré pozoroval v rôznych situáciách každodenného života. Aj prostitútky maľoval ako ľudské bytosti, bez irónie, sentimentality a odsudzovania. V spoločnosti „normálnych“ žien si bol vedomý svojich fyzických nedostatkov, s prostitútkami sa však cítil uvoľnený a verejné domy sa čoskoro stali jeho útočiskom. Až do 18. februára 2018 sa tento francúzsky génius predstavuje v Palazzo Reale v Miláne, kde je sprístupnený reprezentatívny výber z jeho rozsiahleho diela, povedľa litografií, leptov a plagátov aj niekoľko desiatok obrazov. Publikujeme obraz Tolouse-Lautreca slávnej dobovej speváčky Yvette Guilbertovej z roku 1894.

 

 

Pútnici za slnkom

Bratislavská K-Gallery na Ventúrskej ulici už tradične pripravuje v predvianočnom čase výstavu, ktorá harmonizuje s tajuplnou atmosférou sviatkov. Tentokrát pôjde t expozíciu „Cesty… Pútnici za slnkom“, na ktorej sa až do 8. januára 2018 so svojimi obrazmi a grafikami predstaví Jitka Bezúrová-Mošková, absolventka VŠVU v Bratislave u prof. A. Brunovského. „Diela autorky sú farebným prepisom stavu duše,” píše kunsthistorička Dagmar Srnenská. „Obrazová realita jej malieb, i keď na prvý pohľad fantastická a neskutočná, je u maliarky daná do nových súvislostí. Dôležité v jej tvorbe je svetlo, a to prirodzené aj umelé. Ním nás pozýva do neznámych diaľav, tajomných svetov… osobitý štýl Jitky Bezúrovej-Moškovej je založený na poetickom spájaní fantázie, sna a skutočnosti.” Obrazy maliarky a poetky sú záznamom toho, čo autorka vidí a cíti ako výnimočné, čo prináša radosť z tvorby – vnemy a chvíle, ktoré by inak ostali nepovšimnuté. Dôležité je, že výtvarníčka tak, ako jej Pútnici – je stále na Ceste. Publikujeme jej obraz Radosť (2017).

 

 

Predvianočné výstavy vo Viedni

Kultúrna ponuka z neďalekej Viedne patrí k tomu najlepšiemu v strednej Európe a bude to platiť aj v najbližších mesiacoch. Albertina do 7. januára 2018 vystavuje parádny výber 130 kresieb a 17 malieb renesančného génia Raffaela, zároveň predstaví aj rešpektovaného amerického fotografa Roberta Franka a jeho fotografie z cyklu The American, vytvoreného v rokoch 1955 – 1957 a taktiež aj súčasné umenie z kolekcie Batliner, v ktorej až do 18. februára 2018 nechýbajú také zvučné mená ako Georg Baselitz, Anselm Kiefer, Alex Katz, Imi Knoebel či Arnulf Rainer. V Kunsthistoriches Museum okrem stálych zbierok zasa možno do 21. januára 2018 navštíviť výstavu velikána barokovej maľby Rubensa, pričom povedľa jeho kresieb nechýba množstvo skvelých obrazov. Pre tých, čo holdujú súčasnému umeniu, dávame do pozornosti výstavu v Kunsthalle na Museumsquartier – do 14. januára 2018 tam svoje zvukové inštalácie s názvom Halucinácie, perspektíva a syntéza prezentuje nemecký multimediálny umelec Florian Hecker. Publikujeme obraz od Alexa Katza s názvom Kym (2007), ktorý je súčasťou súčasného umenia z kolekcie Batliner v Albertine.

 

 

Ľudovít Petránsky