Zážitky z lyžiarskeho raja

 

 

Za horami, za dolami, pod najvyšším končiarom, kde krajinu nestvoril žiaden architekt, ale ľadovce, erózia a premeny počasia… Tak by sa mohol začať príbeh o rezorte, ktorý leží na úpätí národného parku Hohe Tauern, v prírode s výhľadom na najvyššiu horu Rakúska, s jedinečnou polohou neďaleko od nepreberného množstva lyžiarskych a turistických možností.

 

Skifahrer vor Hütte und Panorama

 

Kolo, kolo mlynské

Prechádzka lesom k dedinke Kals am Grossglockner nikoho neunaví, práve naopak: nabíja ľudí pozitívnou energiou, vedie ich pomedzi stromy, po zasnežených a dobre označených cestičkách k miestu, kde tok krištáľovo čistého potoka regulujú drevené korytá. Tie privádzajú ľadovcovú vodu až ku mlynským kolesám, občas ešte klepotajúcim v rytme času, ktorý inak akoby tu doslova zastal. Staré mlyny dnes tvoria už len kulisy a pripomínajú rozprávkovú minulosť, no občas ich nadšenci opäť spojazdnia, aby si deti mohli ušpiniť ruky od múky, upiecť voňavý chlebík a spoznať na vlastné oči ťažkú prácu pradedov.

Tú dokumentuje aj miestne múzeum, ktoré ponúka pohľad na artefakty minulých storočí. Dedinka Kals a jej „izolovanosť“ v náručí vysokých hôr viedla miestnych ku zdokonaľovaniu mnohých zručností, urobila z nich odolných lovcov a zberačov, neoblomných objaviteľov, no zároveň láskyplných milovníkov impozantnej prírody. Takými sú aj miestni rangeri, skúsení odborníci na flóru, faunu a každý štvorcový meter okolitých kopcov Národného parku Hohe Tauern. Prevedú vás kotlinami, vezmú na výlet na snežniciach, porozprávajú príbeh zvieracej rodiny kozorožcov a ukážu, aké rozpätie krídel má najväčší vládca miestnej oblohy, orlosup bradatý. Kým v prestávke zohrievate svoje telo horúcim čajom, oni nastavujú ďalekohľady na zdanlivo opustené miesta skalných chrbtov, odetých do snehového kabátu. Keď sa však prizriete bližšie, zistíte, že tam hore na kopcoch to žije…

 

Krajina snehu

Priamo v dedinke Kals nastúpite na lanovku a necháte sa vyviezť do výšin. Nenájdete tu chladnú Snehovú kráľovnú, ale jej dych, fúkajúci sneh na všetky strany lyžiarskeho strediska Kals-Matrei, si môžete užiť do zbláznenia. Malebné stredisko s výhľadom na neopakovateľnú alpskú scenériu vzniklo spojením pôvodne dvoch lyžiarskych stredísk, ležiacich na oboch stranách vrcholku Cimaross a vďaka tomu dnes ponúka veľké množstvo zjazdoviek pre každého: od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. Ideálne miesto pre partie i pre rodiny s malými deťmi. A keď vašich najmenších začnú tlačiť lyžiarky a mráz im vojde pod nechty, vezmite ich na teplý obed alebo čaj do vyhriatych  priestorov lyžiarskej horskej chaty Adler Lounge vo výške 2.100 metrov. Nájdete tu útulné priestory, príjemnú architektúru aj možnosť ubytovať sa v izbách, z ktorých výhľad budí dojem, že ste blízko neba. Jedna z najlepších reštaurácií regiónu sa vám určite trafí do chutí a ak už budete mať kulinárskych dobrôt dosť, doprajte potešenie aj očiam: za slnečného počasia budete mať neopakovateľný výhľad na 60 trojtisícoviek, ktorý môže prekonať už len pohľad z vyhliadkovej plošiny Adler Lounge – priamo na majestátny Grossglockner (3.798 m).

 

20141208_122908

 

Drevená dedina

Gradonna****s Mountain Resort Châlets & Hotel na prvý pohľad pripomína skôr horskú dedinku postavenú z dreva, kde sa milovníkom zimných športov plnia všetky sny a želania. Jeho ideálna poloha umožňuje lyžiarom vojsť na lyžiach takmer do izby, pretože zjazdovka končí takpovediac pred vstupom do hotela alebo chatiek. Priame napojenie na lyžiarske stredisko Grossglockner Resort Kals-Matrei, vlastná lyžiarska škola, hotelový ski servis, obchod – to všetko tu hotelových hostí čaká s prísľubom bezstarostnej zábavy na snehu bez toho, aby museli použiť auto. Náročných hostí však potešia aj interiéry, kde stavitelia použili tradičné materiály: drevo (na obklady izieb a drevené šindle), mramor z Kalsu (v spoločenskej miestnosti a priestoroch wellness) či hrejivá vlna (čalúnenie nábytku). V hotelovej kuchyni šéfkuchár Michael Karl pripravuje špeciality predovšetkým z lokálnych produktov a korení ich bylinkami, ktoré v hojnom počte rastú v okolí rezortu. Komplex sa môže pochváliť wellness zónou na ploche 3.000 m² a zažijete tu masáže, saunový svet, vírivku i plávanie vo vnútornom či vonkajšom vyhrievanom bazéne.

 

Pre radosť z pohybu

Môžete si vybrať, ktorým smerom sa z vrcholovej stanice lanovky spustíte. Lyžovačku si užijete jazdou až k dedinke Kals, ale i opačným smerom – k Matrei. Na výber sú červené, modré i čierne zjazdovky. Môžete sa spoľahnúť na upravené trate, ale aj na freeride v divokejšom teréne, pričom neupravené, no dobre vyznačené zjazdovky končia priamo v Kals. Pre fanúšikov snowboardu ponúka stredisko zábavný park s možnosťou zdokonaľovania svojich freestyle zručností, pre bežkárov zasa rad stredne ťažkých i ľahkých bežeckých stôp, no na svoje si prídu i sánkari, pre ktorých sú vyhradené špeciálne sánkarské dráhy aj s večerným osvetlením. Výnimočná pozornosť sa v stredisku Kals – Matrei venuje najmenším športovcom: deti do 6 rokov v sprievode rodičov môžu lyžovať zdarma, majú však možnosť lyžovať aj pod dohľadom inštruktora z lyžiarskej škôlky, využívať cvičný svah, detské vleky či ukázať sa v detských lyžiarskych závodoch a pomerať si sily s ostatnými. Vyhráva tu však každý, pretože zážitky z tejto lyžovačky tradične patria k tým nezabudnuteľným.

stjakob_Skifahrer fährt_2

 

Zaujímavosti:

Kráľovná Álp

Je vysoká, štíhla a veľmi dobre stavaná. Jej pevné telo znesie veľa, nevadia jej ani extrémne nízke teploty či silný mráz. Na hlave hrdo nosí nádhernú korunu, dožíva sa veľmi vysokého veku a vďaka svojej tisícročnej nadvláde by o tejto krajine i ľuďoch vedela rozprávať legendy… Vitajte v kráľovstve jej veličenstva borovice limby! Rastie vo vysokých polohách a je pomerne vzácna, rovnako ako jej odolné drevo, ktoré tu oddávna ľudia využívali na stavbu typických chát. Borovica limba, nazývaná aj kráľovnou Álp, pre miestnych symbolizuje domov a tvrdia, že vo vôni jej dreva sa ukrýva sila, odhodlanosť, nezlomnosť a odvaha.

 

Národný park Hohe Tauern

Vysoké Taury sú najväčšou prírodnou chránenou oblasťou Álp i strednej Európy. Na ploche viac ako 1.800 km² sa tu (v regiónoch Korutánsko, Salzburgsko a Tirolsko) rozprestiera zázračný svet majestátnych pohorí, divokých ľadovcových bystrín, úrodných lúk a pastvín, ktoré sú domovom rozmanitých druhov zvierat i rastlín. Veľkú časť plochy parku tvoria ľadovce, vďaka ktorým je krajina popretkávaná potokmi, jazierkami či vodopádmi so životodarnou vodou. Krásy Hohe Tauern možno obdivovať prakticky bez obmedzenia, jeho turistické chodníky a tematické cestičky (napr. náučná cesta o vode v Európe) sú sprístupnené celoročne.

 

Stredisko Kals – Matrei v číslach

Moderná sedačková lanovka až do výšky 2.426 m, 37 km lyžiarskych tratí, prevýšenie 1.400 m, celkovo 14 lanoviek a vlekov s vysokou prepravnou kapacitou, žiadne čakanie. Lyžiarske školy pre deti od 4 rokov, detské ceny skipasov do veku 18 rokov. V prípade nedostatku snehu zasnežovanie 100% zjazdoviek umelým snehom. Viac ako 30 km upravených bežkárskych tratí v okolí. Vzdialenosť od Bratislavy: 500 km.