Zoë Kravitz – Odsúdená na showbiznis

 

Herečka, speváčka a chameleón vo svete módy. To všetko je Zoë, dcéra herečky a rockového speváka, ktorej osud naprogramoval niekoľko ciest. Všetky sa však týkajú showbiznisu, ktorý je ako pohyblivé piesky: zradný, hlboký a nebezpečný…

 

Lisa Bonet, známa zo seriálu Show Billa Cosbyho ako jeho dcéra Denisa a americký rockový spevák Lenny Kravitz sa po prvýkrát stretli na koncerte v Los Angeles. Obaja mali svojich partnerov, čo ich však nijako nemohlo zastaviť, pretože ich vzájomná príťažlivosť bola priam magická a pre oboch osudová. „Bola to láska na prvý pohľad, vedela som, že veci medzi nami sú jasné ako facka,“ vraví Lisa. Mladá láska dostala veľmi rýchlo oficiálnu podobu a keď začali spolu žiť, ich príbeh plnil stránky bulvárov: obaja hipíci ako bič, pochádzajúci zo zmiešaných rodín, sčasti so židovskou krvou, dve duše, ktoré sa jedného dňa našli. 16. novembra 1987, sotva rok po tom, čo sa dali dokopy a na Lisine 20. narodeniny sa konala svadba. V Las Vegas, meste, kde je pravda taká prchavá, ako šťastie sadajúce na plecia hráčov v kasínach: „Boli sme príliš mladí. Vlastne ešte stále deti. Naša svadba sa nezakladala na realite.“ A tak aj bolo… niečo vyše päť rokov po svadbe nasledoval rozvod.

 

Dieťa ako dar

Zoë Isabella Kravitz, jediné dieťa slávnych rodičov Lisy Bonet a Lennyho Kravitza, vyrastala v kreatívnom prostredí, ktoré však ona považuje za úplne normálne. „Môj otec bol vychovávaný veľmi prísne, je to vlastne stará škola, ako sa vraví, takže aj keď mal na sebe kožené nohavice a boa, stále sa pýtal, či mám hotové úlohy alebo namietal, že moja sukňa je príliš krátka.“ Po narodení dcéry sa Lennyho kariéra začala prudko zrýchľovať a otec nielenže trávil väčšinu času na koncertných šnúrach po celom svete, ale aj v náručiach krásnych žien. Lisa to napokon nevydržala a vypoklonkovala ho z domu. Sama si zmenila meno na Lilakoi Moon, začala randiť so svojím inštruktorom jogy a hoci je dnes opäť šťastne vydatá za dobre stavaného herca Jasona Momou, s Lennym si stále skvele vychádza. „Uľahčujú mi život tým, že sa majú radi. Môj otec aj náhradný ocko si rozumejú, otec má rád mojich nových súrodencov a nikto z nás nemá problém zotrvať v jednej miestnosti s ostatnými. Je to nádherné,“ vraví Zoë. S odstupom času sa k veciam rozchodu s Lisou vyjadril aj Lenny: „Náš vzťah mal vyvrcholiť tým, že sme našej planéte dali toto nádherné dieťa…“

 

Taká normálna rodinka

Dodnes trvá na tom, že všetko v jej živote „je príliš normálne“. Jedáva hranolčeky, nakupuje v obchodoch, nemá ochranku, cestuje metrom a doma umýva riad. „Keď som bola mladšia, veľmi som sa snažila presvedčiť druhých, aká som v pohode, aká som strašne cool.“ Niektoré deti sa s ňou chceli priateliť, pretože mala slávnych rodičov, iné ju za to odstrkovali. „Vraveli, pozrite, myslí si, že je skvelá, lebo jej otca pozná celý svet…“ Keď mala jedenásť, presťahovala sa za otcom do Miami a začala tam chodiť do školy pod menom Zoë Moon. Vybrala jej ho mama, nevedno, kam tým mierila, ale Zoë si myslí, že jej chcela poskytnúť čo najobyčajnejší život. Lisa cestovala za dcérou a jej otcom vždy, keď to bolo možné a mala pod kontrolou aj večne blčiaci oheň ich blízkych vzťahov. „Vlastne všetci traja sme si podobní. A veľmi veľa sa smejeme. Ľudia si myslia, že sme tá uletená hippie rodinka, čo nosí oblečené veci zo zamatu, ale je to príliš smiešna predstava.“

 

Obklopená slávou

Na strednej sa u Zoë  naplno prejavila anorexia a bulímia. „Keď som mala šestnásť, prežívala som veľmi ťažké obdobie a začala som s poruchami stravovania, pretože som sa nemala rada.“ Trpela celú strednú školu a v rôznych obmenách ochorenia vlastne až donedávna, čo dnes Zoë  pripisuje menej jagavej stránke svojho života počas dospievania: „Mala som sa stať ženou, ktorú obklopovala sláva. Avšak nebolo to o sláve, iba o svete, ktorý som videla. A vďaka ktorému som prežívala stres.“ Mohla sa vybrať ktoroukoľvek cestou, v génoch mala hranie i hudbu, ale nebola zdravá a už vôbec nie pripravená. Ľudia, ktorí ju poznajú, dnes tvrdia, že bola vlastne „odsúdená“ na život v zábavnom priemysle, o ktorom jej rodičia vedeli všetko, veď ho zažili na vlastnej koži. Asi aj preto bola mama Lisa opatrná, chránila svoju dcéru ako oko v hlave a veľmi dlho tvrdila, že jej malá Zoë nie je na taký život pripravená.

Keď v roku 2013 dostala zaujímavú úlohu a v roku 2014 sa pustila do nakrúcania filmu Outsideri (The Road Within), bola už „skúsenou herečkou“, no natoľko sa vtelila do svojej úlohy liečenej anorektičky, že zašla priďaleko. Vedela, že musí schudnúť, aby rolu Marie zahrala uveriteľne, ale tušila aj, že vďaka svojej anorektickej minulosti musí byť veľmi opatrná a nezísť na váhe prinízko. „Moji rodičia sa báli, aby som bola schopná vrátiť sa z tejto cesty späť,“ spomína Zoë a jedným dychom dodáva, že matka ostala stáť v slzách, keď svoju dcéru jedného dňa privítala doma po celodennom nakrúcaní. Zoë už nebola schopná reálne vidieť, že trpí podváhou, že jej do všetkých strán trčia rebrá a že dokonca prišla aj o menštruáciu. Zlyhával jej imunitný systém, prestala riadne fungovať štítna žľaza a nepočúvala ani rady priateľov, aby s tým konečne skončila a začala znova priberať na váhe. V poslednej chvíli ju však zachránilo čosi, čo milovala odjakživa. Hudba.

 

Záchranné koleso Lolawolf

Už ako malé dieťa, od útleho veku vraj hrávala hudobné scénky starým rodičom, kvílila na celý dom svoju obľúbenú Over the Rainbow a robila všetko možné, len aby si ju niekto, kto bol práve poruke, ochotne vypočul. „Videla som otca hrať mnohokrát,“ vraví pyšná dcéra, „a zakaždým bolo také inšpiratívne sledovať, ako dobre robí hudbu, aká zomknutá je jeho kapela a koľko má v sebe vášne.“ Zoë sa občas ocitne na otcovom koncerte ako tichý pozorovateľ, no ani ona sama hudobne nezaháľa. Má vlastnú kapelu Lolawolf, ktorej meno vzniklo vskutku originálne: kombináciou mien sestry Loly Iolani Momoa (11) a brata Nakoa-Wolf Manakauapo Namakaeha Momoa (10), ktorí sa narodili zo vzťahu Lisy Bonet a o jedenásť rokov mladšieho herca Jasona Momoa.

Hudobná kariéra Zoë spočiatku odštartovala len ako nevinný hudobný večierok s priateľmi, no v čase, keď sa skončilo nakrúcanie filmu Outsiedri a z krásnej Zoë ostal sotva tieň, nahrávanie hudby s priateľmi (a dnes členmi kapely) Jimmym Giannopoulosom a Jamesom Levym jej pomohlo obrátiť pozornosť na niečo iné ako vlastné telo. Výsledok: zrod spoločnej kapely a trojica, ktorá sa navzájom „držala pri živote a pri zdravom rozume“. Aby sa však celkom spamätala, muselo sa pravdepodobne stať niečo zvláštne, neopísateľné, čosi medzi nebom a zemou, čo bolo pre Zoë osudovým znamením. Nepamätá si presne, čo sa v ten deň stalo, ale svoj pocit prirovnáva k zážitku z iného sveta. „Iba som cítila, že čosi bolo odrazu iné. Neviem, možno to bol duch, ktorý mi povedal – musíš to zastaviť! Nech to bol ktokoľvek, jednoducho som to spravila.“ Postupne sa zbavila pochybností a naučila sa, že je v poriadku myslieť si, aká je krásna. Krásna ako ľudia okolo nej, s ktorými v tomto smere nemusela súperiť. „Áno, moja matka je krásavica a myslím, že som sa vďaka tomu občas cítila vystrašená. A môj otec chodil s množstvom supermodeliek,“ smeje sa.

 

Na filmovom plátne

Aby sme sa pozreli na jej filmovú kariéru od začiatku, musíme sa vrátiť zopár rokov späť, do roku 2007, keď uzrel svetlo kinosál romantický film Iba na objednávku (No Reservations) s Catherine Zeta-Jones v hlavnej úlohe šéfkuchárky, ktorá sa  po tragickej smrti sestry musí vyrovnať nielen s veľkou osobnou stratou, ale aj s faktom, že dostane do výchovy sestrinu malú dcérku. Zoë pasovala úloha excentrickej opatrovateľky detí, navlečenej do čierneho a s piercingom v nose, ako uliata, bol tu však ktosi, kto to so svojimi povinnosťami zo začiatku trochu flákal. Zoë nebola ešte plnoletá, a tak ju na pľac musel sprevádzať niekto dospelý. A kto iný by sa tejto otcovskej úlohy zhostil lepšie ako jej vlastný otec Lenny Kravitz? Lenže hneď v prvý deň nakrúcania meškal ako hrom, na čo ho Zoë postavila do pozoru, z duše k nemu prehovorila a otec od toho dňa už nikdy neprišiel neskoro.

Na rozdiel od prvého filmu jej úloha v ďalšej snímke Niet návratu (The Brave One, 2007) bola oveľa prirodzenejšia, aj keď bola pôvodne „napísaná pre blondínku, bielu ruskú dievčinu“. A potom prišiel rok 2008 a s ním film Vyletieť z hniezda (Birds of America), kde sa spoznala s Matthewom Perrym, ale i svojou prvou veľkou láskou, hercom Benom Fosterom. Čo tam po nejakých nelichotivých recenziách, keď človeku v bruchu lietajú motýle? V roku 2010 sa prevalili horúce správy, že Zoë Kravitz doplní tím hercov v mega úspešnom seriáli Californication ako líderka dievčenskej kapely, ku ktorej sa pripojí dcéra Davida Duchovneho alias Hanka Moodyho. A zatiaľ čo herečka Madeleine Martin, stvárňujúca Beku, musela tvrdo makať, aby jej muzicírovanie aspoň naoko vyzeralo ako skutočné, Zoë to šlo tak dobre, že nemusela nič predstierať. A nepredstierala ani vtedy, keď prišla na konkurz filmového seriálu X-Men, pretože ako sama povedala, nebrala to všetko vôbec vážne a ani nebola oblečená ako sexi postava krásnej Angel. Niečo však na tej Zoë muselo byť, pretože ju napokon obsadili a ona sa dokonale pripravila na rolu, ktorá okrem toho, že vie lietať, má aj nadprirodzenú silu… Nakrúcanie prebiehalo hladko, mladá herečka trénovala „lietanie“ a užívala si ďalšiu hereckú skúsenosť. „Je to skvelé. V Londýne som nikdy nestrávila toľko času, mám to tu naozaj rada. Je to iné, keď sa každý deň nevraciate k sebe domov…“ A tak sa uchyľovala do tepla náruče svojho hereckého kolegu Michaela Fassbendera, v ktorom našla dočasný pocit domova a lásku, ktorú ani jeden z nich neskrýval.

 

 

Gabina Weissová

foto SITA

 

Celý článok si prečítate v zimnom dvojčísle MIAU (2018)