Keď v kozmetike bije srdce prírody

 

Chodia do najvoňavejšej práce na svete, pod prstami im denne pulzuje tep lesov, lúk aj polí a dokážu zbaliť prírodu hoci aj do kocky. Novodobé alchymistky, ktoré odmietli škodlivú chémiu a radšej vyrábajú vlastnú prírodnú kozmetiku so šetrnými receptúrami. Hoci im v skúmavkách nebublajú fosforeskujúce roztoky v dymovom opare ako v rozprávkach a výsledné „elixíry“ nesľubujú nesmrteľnosť, predsa z ich voňavej alchýmie sála niečo magické: harmónia prírody, poctivá ručná práca a kus srdca. 

 

 

real2

Barbora Gažová (33)

 

Značka: Prírodná kozmetika Mylo vznikla v roku 2013 v Bratislave.

Poznávacie znamenie: Vtipné názvy výrobkov inšpirované aj slovenskými pesničkami i rozprávkami a premyslený terapeutický efekt každej zložky výrobku.

Než sa pustila do výroby kozmetiky: Vyštudovala odbor Stroje a zariadenia pre strojnícku výrobu na STU v Bratislave, značku založila na materskej dovolenke s dvomi dcérami.

 

Kde bolo, tam bolo: Všetko začalo knihou, ktorú mi darovala kamarátka. Bola o výrobe mydiel postupom, aký používali naše staré mamy. Uchvátila ma natoľko, že som si sama začala vyrábať nielen mydlá, ale neskôr aj všetku kozmetiku. Mala som obrovskú chuť tvoriť a na rozdiel od práce v predošlých zamestnaniach aj osobnú potrebu neustále sa zlepšovať. Tu neexistujú žiadne obmedzenia v podobe „nedá sa, nejde to“, idem sama za seba a vždy až na doraz.

 

Prvé experimenty: S výrobou prvého mydla som začala až po pol roku študovania všetkých možných kníh. Zo začiatku som mala trochu strach, lebo proces výroby všade prezentovali ako veľkú nebezpečnú alchýmiu a ja som bola v tom čase tehotná. Moje prvé mydlo, levanduľové, som vyrábala doma v kuchyni. Doteraz ho mám vystavené vo vitríne u rodičov a stále je rovnako krásne a voňavé, ako keď som ho vybrala z formy. Nie vždy sa však všetko podarí. Najväčšou katastrofou bola výroba mydla s pivom alebo vínom, vždy neskutočne smrdeli, aj keď som do nich pridala viac esenciálnych olejov. Prevárala som, mrazila, ale doteraz sa mi nepodarilo vyrobiť voňavé pivné mydlo. Raz dokonca vykypelo z formy a expandovalo výrobňou (smiech).

 

real6 a

Z „kuchyne“ do sveta: V čase, keď som mala po materskej nastúpiť späť do práce na obchodné oddelenie, rozhodla som sa to risknúť a skúsiť sa živiť tým, čo ma baví. Keby pri mne vtedy nestál manžel a priatelia, asi by som ten krok neurobila. Vyrábať a predávať kozmetiku je veľká zodpovednosť, nefunguje to tak, že recept odpíšem z internetu. Predchádza tomu nesmierne zdĺhavé štúdium a poznávanie jednotlivých zložiek, aby človeku neublížili, ale pomohli. Musím mať vedomosti o koži aj o aromaterapii. Sú za tým hodiny skúšania správnej receptúry. Keďže som vyštudovala úplne iný odbor, všetko som sa musela naučiť od základov. Okrem kníh študujem aj školu zameranú na tvorbu organickej kozmetiky. Prvé výrobky vznikli z požiadaviek mojej rodiny. Mám aj veľkého huňatého psíka, ktorý žije vonku v záhrade, kde na neho číhajú kliešte, ako prvé som mu vyrobila repelentné mydlo s názvom Dve malé blchy. Môj muž si zasa pestuje bradu a zvykli sa mu pod ňou robiť šupinky, tak som vytvorila liečivý a voňavý olej na bradu Loktibrada. Dnes už mydlá a krémy nekolujú len v rodine, putujú ako darčeky aj do zahraničia – najďalej do Austrálie. Môj dedko bol veľký obchodník, ktorý celý život predával na Miletičke zeleninu a ovocie z tej istej záhrady, v ktorej ja teraz pestujem bylinky. Myslím, že som tieto vlohy zdedila po ňom – veľmi ma baví chodiť predávať na trhy. Tam sa môžem s ľuďmi osobne porozprávať a zistiť, čo ich trápi. Keď potom vidím, ako moja kozmetika pomáha, robí mi to obrovskú radosť.

 

Prekážky, výzvy: Najväčšou prekážkou pri mojej práci je čas, toho je vždy málo. Mám dve malé dcérky (3 a 5 rokov), takže počas dňa musím kmitať. Ráno odviezť každú do inej škôlky, potom cestou do práce strávim hodinu v zápche, po práci obidve vyzdvihnem a keď ich dám večer spať, ešte trávim čas štúdiom, vymýšľaním nových receptúr alebo názvov a etikiet.

 

Kto všetko je za tým: Moje ruky sú všetky ruky. Ruky dizajnéra, tvorcu receptúr, variča mydiel, baliča, poštára, záhradníka, ktorý pestuje bylinky, aj testovača… Ale testujúcich už mám viac – vždy dám nový produkt vyskúšať aj kamarátkam a potom podľa ich názorov a skúseností receptúru vylepšujem.

 

Od nápadu k voňavému výsledku: Každý výrobok je 100% ručná výroba od začiatku až do konca. Najprv mi skrsne nápad v hlave, predstavím si, ako by spojenie jednotlivých zložiek voňalo a „chutilo“. Všetky zložky dôkladne vyberám podľa typu pleti, na akú je výrobok určený a podľa účinku, ktorý má výrobok mať. Tvorenie trvá dlhé hodiny, veľké množstvo pokusov skončí v koši a musím začať zasa od začiatku. Hotový prototyp testujem a keď už netreba v receptúre nič meniť, navrhnem etiketu, ktorú si sama vytvorím v grafickom programe a výrobok dám schváliť podľa požiadaviek EU. Na záver ho pošlem mojej dvornej, veľmi šikovnej fotografke, ktorá mi ho krásne nafotí.

 

foto Martin Šveda, Alie Lengyelová

 

 

 

real1 a

Zuzana Roziaková (33)

 

Značka: Prírodnú kozmetiku Mydlo z Farmy vyrába od roku 2012 na rodinnej farme neďaleko Zvolena.

Poznávacie znamenie: Poctivé prírodné mydlá s kozím mliekom z vlastnej farmy.

Než sa pustila do výroby kozmetiky: Pravdu a podstatu hľadala v štúdiu evanjelickej teológie.

 

Kde bolo, tam bolo: Môj začiatok bol pragmatický – v určitom momente mi začalo chýbať „pravé” mydlo. V tom čase som zhodou okolností objavila mydlá z bylinkovej farmy v zahraničí, ktoré som dostala ako dar. Fascinovala ma skutočnosť, že možno doma vyrobiť mydlo tak, ako si vo vlastnej kuchyni upečiete koláč alebo vyrobíte sirup podľa svojich predstáv. Toto obdobie tiež ovplyvnil môj pôrod v domácich podmienkach. Akt zrodu bol pre mňa posvätný, a tak som vnímala aj bábätko a jeho jemnú pokožku. Nedokázala som ho umyť v žiadnej ružovej „voňavej“ emulzii. Cítila som, že to chcem a potrebujem robiť inak.

 

Prvé experimenty: Po nociach, keď deti zaspali, som študovala informácie na internete. Zaujímali ma aj konkrétne životné príbehy mydlárov zo sveta – zdali sa mi blízke a známe. Objednala som si pár kníh zo zahraničia a začala hľadať ingrediencie. Prvé mydlo som varila v kuchyni. Hoci som postupovala podľa receptu z americkej príručky, mala som pocit, že sa nepodarilo. Miešala som ho asi dve hodiny, no mydlová hmota netuhla. Vzdala som to a odišla s deťmi von ku hrám. Keď sme sa podvečer vrátili, všetko malo na moju obrovskú radosť správnu konzistenciu. Zmes som vyliala do pripravenej škatule od topánok, na druhý deň hmotu pokrájala a odložila na mesiac do komory. Stále som netušila, či sa pokus podaril. Bola jeseň, na farme nám končila mliečna sezóna a do toho k nám nečakane prišli návštevníci z Prahy, ktorí chceli kúpiť hocičo domáce, bio, poctivé a farmárske. Videli ma baliť vyzreté mydlá pre priateľku a chceli jedno vyskúšať. Na druhý deň sa vrátili a zobrali všetko, čo som mala. Po tomto prvotnom šťastí začiatočníka nastúpila škola života a ja som sa ďalej učila spôsobom „pokus – omyl“. Mala som toľko zničených várok, kým som získala správne know-how okolo mydla s kozím mliekom, že nebyť tohto prvého silného pozitívneho zážitku, asi by som to zabalila.

 

real7

Z „kuchyne“ do sveta: Na farme som bola naučená od malička sebestačnosti, výrobe, tvorbe a hojnosti z prírody. Vnímala som širokú škálu možností sebarealizácie, vedela som, že čokoľvek budem robiť naplno a poctivo, musí prekvitať. Tak som sa pozerala aj na mydlá. Od začiatku som odlievala do veľkej formy, akoby moja malá mydláreň bola v plnom prúde. Od roku 2013 vyrábam profesionálne v mydlárni, ktorá je súčasťou farmy a z predaja na trhoch som prešla na e-shop. Časom som rozšírila sortiment mydiel a pridala balzamy na pery či malé doplnky pre domáci wellness.

 

Prekážky, výzvy: Neštudovala som farmáciu, ani chémiu či ekonómiu. Aj všetky praktické zručnosti a informácie o podnikaní si vyžadovali samoštúdium a stále ma niečo nové v praxi prekvapuje. Je mi však ľúto, že na Slovensku neexistuje podpora pre malovýrobcov a živnostníkov – podnikanie v malom je náročný medzistupeň medzi veľkým podnikom a úradom práce. Ja si silné Slovensko, ktoré prekvitá, predstavujem tak, že štát podporí samostatnosť, sebestačnosť, rôznorodosť a kreativitu svojich obyvateľov. Na začiatok by stačila aj pasívna podpora, keby úrady občanom podávali informácie a pomáhali hľadať spôsoby, ako sa niečo dá a nie naopak.

 

Kto všetko je za tým: Mydlo z Farmy je mojím osobným projektom popri materstve, sebarealizáciou a hrou. Príležitostne spolupracujem so šikovnými kreatívcami z okolia. Rada sa obklopujem ľuďmi, ktorých práca napĺňa a je pre nich poslaním. Ak to tak nie je, ak necítim ten oheň vo vnútri, som zmätená a nervózna a z takejto spolupráce radšej odchádzam.

 

 

 

real3

Elena Krátka a Peter Virostko 

 

Značka: Modrá púpava už takmer dva roky vzniká vo výrobnej prevádzke v Banskej Bystrici.

Poznávacie znamenie: Pleť ako kvet – toto krédo súrodenci napĺňajú aj vďaka kvalitným rastlinným olejom a bylinkovým extraktom.

Než sa pustili do výroby kozmetiky: Elena štúdium zdravotníckej školy doplnila o geoinformatiku a zakončila doktorátom z ekológie, Peter je vyštudovaný fyzioterapeut.

 

Kde bolo, tam bolo: To, že máme malú výrobňu kozmetiky, vlastne „spískal“ Peter. Približne pred siedmimi rokmi, keď som bola tehotná, sa mi na čele objavili pigmentové škvrnky – postrach všetkých žien. Dosť ma to trápilo, hľadala som bezpečný a šetrný prípravok na ich potlačenie a pritom narazila na kozmetiku so zaujímavou účinnou látkou – slimačím sekrétom. Dnes už sú slimačie produkty vcelku populárne, ale vtedy sa o tomto multifunkčnom skrášľovači ešte veľa nehovorilo. Kozmetika bola dosť drahá a ťažko sa k nej dalo dostať, fungovala však výborne. Peťo pohotovo navrhol, že by sme mohli tieto slimačie produkty dovážať a predávať, a tak sme si založili internetový obchod. Potom sme upriamili pozornosť na kvalitné rastlinné oleje, arganový či moringový, a to bola sila! Vtedy som pochopila, čo je to skutočne čisto prírodná starostlivosť o pleť.No a môj brat, večný výmyselník, zanedlho prišiel s ďalším návrhom – poďme robiť vlastnú kozmetiku, vyrábať čisto prírodné veci na báze rastlinných olejov, ešte aj vlastný slimačí krém, ktorý bude mať prírodnejšie zloženie, ako ten dovážaný. Najprv som sa bránila, ale už som vedela, že je dôležité, aké látky si „vpúšťame“ do organizmu cez pokožku, a tak sme sa do toho pustili.

 

Prvé experimenty: Začiatky sa niesli v duchu „pokus – omyl“, k tomu veľa samoštúdia. Prvé výrobky vznikali v kuchyni. Nezabudnem na úsmevnú príhodu, keď Peťo testoval škoricové telové mlieko. Keďže škoricu má veľmi rád, pridal jej viac, až prešvihol hranicu škoricovej únosnosti – tento olej je alergizujúci, preto s ním treba opatrne. Mliečko krásne voňalo, tak sa s ním on aj švagriná veselo ponatierali a veľmi spokojní a voňaví ako škoricové koláčiky sa vybrali na návštevu. Tam vyvolali všeobecnú pozornosť a veselosť krikľavými červenými krkmi (ešteže si mliekom nenatreli aj tvár). Dodnes si sami zo seba uťahujú – jáj, to vtedy, keď sme boli za plameniaky? Ale na škoricu nezanevreli, len sa trošku miernia pri jej používaní.

 

real8

Z „kuchyne“ do sveta: Na začiatku sme s bratom pracovali na všetkom spoločne, teraz sme už viac-menej špecializovaní – ja sa venujem bezvodovým produktom a brat výrobkom na báze vody. Samozrejme, vzájomné výmeny názorov a konzultácie sú pre nás oboch vždy obohacujúce. Úspechom je každé úprimné ocenenie, že naše prírodné produkty pomohli.

 

 

Prekážky, výzvy: Najväčšou výzvou bolo samotné zriadenie hygienickej výrobnej prevádzky so všetkým, čo k tomu legislatívne patrí. Nehovorím, že ďalej to už ide ako po masle, ale krôčik po krôčiku napredujeme, takže sa nesťažujeme.

 

Kto všetko je za tým: Modrú púpavu tvoríme najmä my dvaja: Peťo vymýšľa všetko možné aj nemožné a ja sa ho snaží držať trochu „pri zemi“.Tvoríme návrhy nových produktov, vyberáme ingrediencie a bylinky a vyrábame. Na vytvorenie dizajnu obalov si väčšinou sadáme za počítač s bratom spoločne, práve toto sa niekedy nezaobíde bez súrodeneckých „ťahaníc“, doteraz sme sa však vždy nejako dohodli. Nezaobišli by sme sa bez mojej švagrinej – akademičky, ktorá pomáha s vedeckými informáciami a bez nášho ocina, ktorý pomáha s faktúrami aj odosielaním.

 

 

 

real4

Bianka (27) a Rita (29) Bodnárové

 

Značka: Značka Soaphoria vznikla vo februári 2014 vo Veľkých Kapušanoch.

 

Poznávacie znamenie: Prírodná a organická kozmetika vyrobená s láskou.

 

Než sa pustili do výroby kozmetiky: Bianka študovala financie, bankovníctvo a investovanie a Rita environmentálne inžinierstvo stavieb. V značke spojili vášeň z investovania s úctou k prírode.

 

Kde bolo, tam bolo: Celé sa to začalo dovolenkou v Chorvátsku, na ktorej nám domáci daroval ručne vyrobené mydlo. Fascinovala nás forma, akou dokázali niektoré drobné miestne manufaktúry pretvoriť liečivé účinky darov prírody a rozmanitosť jej vôní na kozmetiku. Začali sme sa pohrávať s myšlienkou o dovoze týchto produktov, po prieskume nás však zamrzelo, aký malý je slovenský výrobný trh s prírodnou kozmetikou. Videli sme v tom veľký potenciál, a tak z myšlienky dovozu vznikla zrazu myšlienka o vlastnej výrobni. Na skutočnosť sme ju premieňali pomaly a hlavne samy.

 

Prvé experimenty: Nezačínali sme domácou výrobou, skočili sme do toho hneď naplno. Prvým našim pokusným králikom bolo mydlo Olivovník. Receptúru sme zvládli na výbornú a hneď sa podarila aj výroba, čo nám potvrdili aj laboratórne testy. Vyrábali sme neustále od skorého rána do neskorého večera, zo začiatku popri práci a často aj neúspešne. Potrápilo nás najmä hľadanie a testovanie vylievacích foriem, vhodných pre naše výtvory.

 real5

 

Z „kuchyne“ do sveta: Výrobu kozmetiky sme nikdy nevnímali ako záľubu, bola to skôr výzva dokázať sa presadiť v úplne inom segmente, ako sme vyštudovali. Chceme tiež dokázať, že bio kozmetika neznamená luxus pre najbohatších – používanie prírodných alternatív by mala byť každodenná samozrejmosť pre každého, čomu prispôsobujeme aj ceny. Hoci sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece s prírodnou kozmetikou, zachytili sme ešte správny okamih tohto trendu. Zastúpenie máme už aj v Česku, postupne expandujeme aj do zahraničia. Bianku nominovali v súťaži Podnikateľka roka, kde aj zvíťazila, následne zožala úspech v súťaži Mladý inovatívny podnikateľ.

 

Som bio, teda som: Prírodná a organická kozmetika nie je luxus ani novodobý trend, mala by byť samozrejmosťou a vedomou voľbou. Mnohí však ešte stále nečítajú zloženie produktov a myslia si, že keď je niečo dovezené z vyspelej krajiny, znamená to aj vyššiu kvalitu. My ľudí neklameme. Od tohto roku sme navyše vylúčili použitie palmového oleja. Snažíme sa pomáhať nášmu hospodárstvu kúpou surovín od domácich dodávateľov. Uprednostňujeme balenie do sklených nádob, zľavou motivujeme zákazníkov k recyklácii, vybrané vrátené obaly opätovne využívame. Aj mimo kozmetiky má bio v našich životoch miesto. Nejde nutne o „bio“, skôr by sme to nazvali „zdravý rozum“. Snažíme sa eliminovať nezdravé komponenty z každodenného života a to vo všetkých smeroch – produkujeme čo najmenej odpadu, recyklujeme, vyberáme si zdravšie a hlavne doma vypestované potraviny bez chemických postrekov, upratujeme bez zbytočnej chémie.

 

Dary prírody: Do čarovnej ríše liečivých bylín nás zaviedla naša babička. Pestovala alebo chodila zbierať liečivé bylinky, vymýšľala recepty na tinktúry, maceráty a mastičky, miešala si vlastné bylinné čaje a liečivé prípravky. Ako malé nás brávala do prírody a všetky vnúčatá učila, čo, ako a prečo zbierať, ako sušiť a následne zužitkovať. Ako deti sme neboli zo zbierania rastlín na pravé poludnie, v najväčšej horúčave, nadšené, ale s odstupom času už vieme, za koľko jej môžeme vďačiť. Naučila nás vnímať prírodu inými očami, a tak aj po jej smrti uctievame dary prírody, pestujeme a využívame vlastné bylinky. Pýšime sa rozmanitou zbierkou, dokonca pestujeme i lufu. Pri pestovaní sa spoliehame na silu prírody a nevyužívame pesticídy ani chemické hnojivá. A čo si nevieme vypestovať sami, nájdeme počas potuliek na lúkach a v lesoch.

 

Zuzana Zimmermannová

foto archív

 

Celý článok o prírodnej kozmetike si prečítate v júnovom čísle MIAU (2016)