Muži, čo milujú staršie ženy

 

Mnohí muži fandia mužom, ktorí si nájdu oveľa mladšie partnerky. Mnohé ženy fandia ženám, čo si začnú s mladšími. Ale kto fandí mužom, ktorí sa zamilujú do staršej, oveľa staršej ženy? My sme našli zopár odvážnych, ktorí sa vykašľali na predsudky a dokázali svetu, že láska nepozná nijaké obmedzenia… A vydržalo im to spolu až dodnes, takže nečakajte, že medzi nimi objavíte Ashtona Kutchera a Demi Moore či Madonnu a Guya Richieho…

 

 

Aaron Taylor-Johnson (27)

 

Veková (ne)rovnica: Ona mínus on rovná sa 23 rokov.

Čo by ste mali o ňom vedieť: Aaron je herec, ktorý za svoj dvadsaťpäťročný život toho stihol už dosť: bohatú kariéru, manželstvo, dvojnásobné otcovstvo i presídlenie z Británie do Los Angeles, mekky filmového priemyslu.

 

Samantha, Aaronova vyvolená

Aaronovu manželku Sam možno nepoznáte, určite ste ale počuli o sfilmovanej kontroverznej erotickej dráme Päťdesiat odtieňov sivej, ktorej režisérkou je práve ona. A možno už tušíte, že miestom ich prvého stretnutia bol filmový pľac, pretože všetko sa začalo vtedy, keď ona mala 42 a režírovala film Nowhere Boy, v ktorom 18-ročný Aaron stvárnil Johna Lennona. Samantha Taylor-Wood sa do tohto filmu priam vrhla, dúfajúc, že jej pomôže prekonať sklamanie z rozvodu. Práca mala byť jej záchranou pred duševným úpadkom. Podobnú situáciu už raz zažila, vlastne hneď dvakrát, keď jej diagnostikovali onkologické ochorenie (prvý raz rakovinu hrubého čreva a potom prsníka) a jej sa načisto zrútil svet.

Aaron Samanthu totálne očaril. Na slávnostnej premiére filmu v októbri 2009 oznámili svetu svoje zasnúbenie a mladý herec sa v osemnástich stal otcom Saminých dvoch dcér Angelicy a Jessie Phoenix, ktoré si do vzťahu doniesla zo stroskotaného manželstva s obchodníkom s umením Jayom Joplingom. Vzali sa v júni 2012, v tom čase mal ženích 22 a nevesta 44 rokov a po súkromnom obrade obaja prijali spoločné priezvisko Taylor-Johnson.

Pre Aarona to bol nový začiatok. Od toho dňa prežíva úlohu otca a manžela dokonca intenzívnejšie, ako svoje filmové roly: keď je manželka mimo domu a pracuje, pán manžel sa stará o domácnosť aj dcéry, robí im šaláty zo zeleniny z vlastnej bio záhradky a zbiera vajíčka od vlastných kurčiat. Len podľa fotografií v rodinnom albume sa zdá, akoby v ich domácnosti žil každý mesiac iný muž. Raz bradatý, potom vyholený do hladka, fúzatý a potom bez fúzov, s dlhým „három“ a potom zasa s krátkym zostrihom – mení sa podľa toho, na akú filmovú úlohu sa práve pripravuje, všetko ostatné však ostáva nemenné: jeho žena Sam a štyri dcérky, z ktorých sú tie dve mladšie už jeho vlastné.

 

 

Sandro Kopp (39)

 

Veková (ne)rovnica: Ona mínus on rovná sa 18 rokov.

Čo by ste mali o ňom vedieť: Keď si vygooglite jeho meno, okamžite vás to „hodí“ na články, kde sa píše o umení a o škótskej herečke s androgýnnym výzorom Tilde Swinton. Tá je totiž objektom fascinácie širokých davov. Ale tiež a predovšetkým Sandra Koppa.

 

Tilda, Sandrova vyvolená

Biela čarodejnica, ktorá spôsobila, že v Narnii je stále zima, bezcitná a krutá, v skutočnom živote však milá a vtipná Tilda Swinton. So Sandrom sa stretla na párty počas nakrúcania filmu a aj keď sa so svetom o podrobnostiach ich ranej zamilovanosti nepodelili, priznali, že okamžite začali spolu žiť v Tildinom dome v lone prekrásnej prírody škótskeho mesta Nairn. Tilda bola vždy niečo výnimočné – filmovými úlohami, ktoré si počas hereckej kariéry vyberala, výzorom, s ktorým sa narodila, i pôvodom, ktorý dostala do vienka. Pochádza z anglickej aristokratickej rodiny, chodila na rovnakú dievčenskú školu ako princezná Diana a navštevovala aj prastarú univerzitu v Edinburghu, kde voľakedy dral lavice Tony Blair. Študovala angličtinu na Cambridge a keď sa pustila do hrania v edinburghskom Traverse Theatre, objavila v sebe nielen lásku k herectvu, ale aj lásku k obdivovanému mužovi. Tým bol John Byrne, uznávaný umelec, scenárista a režisér, ktorý pre ňu neskôr napísal hlavnú úlohu na telo v televíznom seriáli Your Cheatin´Heart. Jej hviezda začala stúpať a ďalšie filmové úlohy sa len tak hrnuli: prvá veľká rola v roku 1992 vo filme Orlando, účinkovanie po boku Leonarda DiCapria vo filme Pláž, skvelé výkony vo filmoch Adamovo tajomstvo, Temná voda či Zlomené kvety, prvý Oscar za film Michael Clayton, ďalšie filmy a ďalšie ponuky. O tie nemá núdzu, pretože na rozdiel od typických krások Hollywoodu ťaží z výhody, že si pokojne môže zahrať aj mužskú úlohu a vypýtať si za to adekvátny honorár.

 

 

Andreas Kronthaler (52)

 

Veková (ne)rovnica: Ona mínus on rovná sa 25 rokov.

Čo by ste mali o ňom vedieť: Pokojne na seba navlečie pančušky, sukňu alebo si do otvorených vyčaptaných sandálov obuje hrubé ponožky s bláznivým vzorom. Tento muž v móde nepozná žiadne hranice. Ani v láske.

 

Andreas vyrástol v malebnej dedinke, učupenej medzi končiarmi rakúskych Álp. Jeho otec bol umelecký kováč a veľmi zručný remeselník, matka viedla obchod so starožitnosťami, traja synovia boli pre rodičov všetkým. Matka pochádzala zo zámožnej rodiny, kde sa nosilo oblečenie šité na mieru a tieto „dobré zvyky“ naučila i svojich chlapcov. Andreasa, ktorý si spolu s matkou vychutnával jej sobotný rituál – posedenie u kaderníka a diškurovanie u krajčíra – svet nití, látok a ihiel načisto očaril. Namiesto toho, aby sa stal inštruktorom lyžovania alebo členom miestnej horskej služby, namieril si to do Viedne s predsavzatím, že sa ponorí do oveľa zaujímavejšieho sveta módy. Módny dizajn ho lákal viac, ako lyže, látky preň boli príťažlivejšie ako sneh a oblečenie sa stalo súčasťou každodennej kultúry. „Dnes, keď sa všetko na seba podobá, je to veľmi dôležité. Vyrastal som na vidieku, kde sa nosili kožené nohavice, takže mamy ich nemuseli neustále prať. Boli ako druhá koža. Nohavice sa vyrábali ručne, a keď sa ručná práca vytratí, zmizne celý svet…“

Ako tínedžer však objavil, že existuje aj niečo iné ako nezničiteľné kožené nohavice. Jedného dňa počas výletu do talianskeho Rimini, keď zastal pred obchodom „pánbožka talianskej módy“ Giorgia Armaniho, vo výklade zbadal to, čo nikdy predtým. Očarila ho čistota a elegancia, minimalizmus a typický taliansky šmrnc. „Až tam som si uvedomil rozdiel medzi oblečením a módou.“ Začal šiť pre priateľov, používať rôzne materiály i techniky, krok za krokom sa posúval ku svojmu snu: dostať sa do lákavého sveta módnych návrhárov.

Andreasov vzťah k ženám

V jeho živote je len jediná (okrem toho sa ne/tajne čviriká, že je bisexuál). Hovorí, že ju potrebuje oveľa viac, ako ona jeho. „Je nezávislá. Nepotrebuje ľudí. Vystačí si aj sama. Ale bola by v pohode s hocikým, dotiahnite jej niekoho z ulice a ona sa už od niečoho odrazí. Ja som na nej závislý oveľa viac. Bez nej nerozmýšľam, neverím nikomu, iba jej.“ A vekový rozdiel? Ten akoby medzi nimi neexistoval. Keď ťahá na bicykli na kopec, na jeho vrchole sa obzrie a vtedy dorazí ona. Len s maličkým meškaním. „Viem, že sa to raz zmení. Bojím sa toho, a preto s ňou musím stráviť každučký okamih. Milujem ju.“

 

 

Emmanuel Macron (39)

 

Veková (ne)rovnica: Ona mínus on rovná sa 24 rokov.

Čo by ste o ňom mali vedieť: Mladý a ešte k tomu pohľadný, jeho manželstvo s oveľa staršou ženou vzbudzuje neobvyklé vášne. Môže byť takýto muž dobrým prezidentom krajiny galského kohúta?

 

Emmanuelov vzťah k ženám

Bola prvou najdôležitejšou ženou jeho života. Každý večer sa spolu zhovárali, hovoril jej, čo ho trápi a ona ho bez ohľadu na neskoré nočné hodiny počúvala. Viedli skutočnú konverzáciu matka – syn. Francoise tušila, že jej syn je veľmi zaľúbený, veď sa vracal domov neskoro a jeho myseľ utekala kamsi do neznáma… Myslela si však, že jeho srdce zahorelo pre spolužiačku Laurence, ktorej matka bola synovou učiteľkou divadelnej drámy. „Keď sme odhalili pravdu, ostali sme v šoku.“ Otec Jean-Michel takmer padol zo stoličky, nebolo obvyklé, aby sa taký mladý muž priznával ku vrúcnej láske k učiteľke. No zatiaľ čo rodičia zachraňovali synovu česť hľadaním inej školy (a prosením, aby sa Brigitte k nemu nepribližovala, kým nebude plnoletý), stará mama Manette prejavila pre vnukovu aféru nezvyklú mieru pochopenia. Emmanuel aj napriek skutočnosti, že rodičia celú záležitosť neprijali najlepšie, zvádzal tvrdý boj o vlastné šťastie. „Nebolo to ľahké a ani automatické, ba dokonca to nezodpovedalo ani žiadnym normám.“

 

Rodičia sa napokon rozhodli, že synovu učiteľku nebudú žalovať na polícii aj napriek tomu, že francúzske zákony zakazujú pedagogickým pracovníkom vzťah s osobami mladšími ako 18 rokov. Videli, že ich syn to myslí vážne a že jeho láska snáď nie je len dôsledkom mladosti – pochabosti. A kým sa situácia trochu upokojila, Emmanuel svoju vyvolenú chránil celou šírkou svojej mladej hrude, zbytočne nespomínal jej meno a ani školu, v ktorej učí. Dodnes nikomu neprezradil, kedy medzi nimi došlo po prvý raz k intímnemu zblíženiu, aj keď táto otázka v súvislosti s jeho nedospelým vekom v čase zaľúbenia napadne asi každému. „To nikomu nepovieme, je to naše tajomstvo.“

 

 

Gabina Weissová

foto Sita

 

Celý článok si prečítate v letnom dvojčísle MIAU (2017)