Rami Malek – Od boha k diablovi

 

Tento muž zaujme už na prvý pohľad. Či je faraónom, božským Freddiem Mercurym, alebo diabolským zloduchom z Jamesa Bonda, jeho jemný výzor s nesmelým úsmevom a výraznými očami divákov priam paralyzuje. A to sme ešte nespomenuli jeho herecké umenie!

 

 

Jeho príbeh sa začal písať v africkom Egypte, kde horúce slnečné lúče spaľujú vyprahnutú zem a vzduch vonia exotickým korením. Kde bolo, tam bolo, žil raz v Káhire Said Malek, ktorý celé roky sprevádzal po meste pyramíd zvedavých turistov zo západu. Vďaka nim vedel, že existuje aj úplne iný svet a zatúžil po ňom. Keď však prišiel s nápadom presťahovať sa do Spojených štátov amerických, jeho manželka Nelly Abdel-Malek vôbec nadšená nebola. Mala stabilnú prácu, hneď za rohom bývala celá rodina a priatelia, a tak sa bála vymeniť bezpečie domova za dobrodružstvo za oceánom. Napokon sa však nechala presvedčiť a v roku 1978 odišla s manželom do Los Angeles. Aj tam sa zamestnala ako účtovníčka a Said si na živobytie začal zarábať podomovým predajom poistenia. Peňazí bolo treba – zanedlho po príchode do nového domova sa dvojici narodila dcéra Yasmine a 12. mája 1981 uzreli svetlo sveta identické dvojičky – Rami a jeho o štyri minúty mladší brat Sami.

 

Arabská výchova s dobrým aj zlým

Deti boli vychovávané v duchu koptskej pravoslávnej viery, veľký vplyv však na ne mala predovšetkým arabská kultúra. Doma sa hovorilo po egyptsky a otec často všetkých pobudil, keď uprostred noci telefonoval svojim bratancom v ďalekej Afrike. Väzby na domovskú krajinu boli, skrátka, veľmi silné. Malý Rami počúval egyptskú hudbu, zbožňoval speváčku Umm Kulthum aj filmovú hviezdu Omara Sharifa. Až do štyroch rokov počúval angličtinu iba na ulici či v rozhlase a televízii a v spoločnosti ostatných rovesníkov bol nesvoj. „Rozhodne som cítil, že pochádzam z inej kultúry ako 95 percent deciek okolo. Bol som iný,“ spomína. Trpel aj tým, že ostatní nesprávne vyslovovali jeho meno a až do strednej školy nemal odvahu všetkých opravovať. V dôsledku toho len s problémami hľadal svoju identitu a miesto pod slnkom. Paradoxne, práve tomu vďačíme za zrod hviezdy. Začal si bližšie všímať hercov a zamiloval sa napríklad do Toma Hanksa, ktorý skvelým výkonom v snímkach Philadelphia či Forrest Gump „ovplyvnil moju predstavu toho, čo jeden človek dokáže. A samozrejme, všetko, s čím prišiel Robert De Niro, ma vždy úplne dostalo,“ hovorí Rami.

Po ukončení základnej školy začal navštevovať katolícku strednú školu Notre Dame High School. Rodičia snívali o tom, že sa z neho stane právnik, a tak sa hneď v prvom ročníku zapojil do debatného krúžku. Argumentovanie mu však veľmi nešlo a učiteľku oveľa viac zaujal jeho dramatický prejav. Odporučila mu preto súťažiť radšej ako herec a upriamila jeho pozornosť na divadelnú hru Charlesa Fullera Zooman and The Sign – o vražde dvanásťročnej Afroameričanky, ktorá sa odohrala pred mnohými svedkami, no nik z nich nepomohol odhaliť vraha. Rodičia spočiatku neboli nadšení. „Moja rodina je veľmi kreatívna, veľmi inteligentná, veľmi milujúca. Ale nemyslím, že by si niekedy povedali, že keby som sa stal hercom, bolo by to to najlepšie využitie ich transatlantickej cesty. Viete, od základu zmenili celý svoj život a ja som mal skúšať umenie?“ Nedalo sa však tomu vyhnúť, Rami v monodráme exceloval a ten moment, keď vstúpil na divadelné dosky a v hľadisku zazrel svojho dojatého otca, všetko zmenil. Rami sa spolu s bratom zapísal do dramatického krúžku a hodiny muzikálového herectva navštevoval s o rok mladšou Kirsten Dunst. Múza ho dočista opantala a po úspešnej maturite sa zapísal na divadelné štúdiá univerzity v Evansville, kde v roku 2013 získal titul bakalára umenia. Po promócii chcel v štúdiu pokračovať, došli mu však peniaze, a tak sa presťahoval do New Yorku do jednoizbového bytíka spolu s priateľmi z divadelnej komunity. Stretával sa so spisovateľmi a režisérmi, spolu pracovali na hrách, s ktorými obiehali kluby v meste.

 

Konečne úspešný štart

Počas návštevy rodiny v Los Angeles stretol kastingovú režisérku Mali Finn, a tá ho presvedčila, aby si hľadal prácu v Hollywoode. Rozhodol sa teda skúsiť šťastie v továrni na sny a zaradil sa k tisíckam ďalších dychtivých mladých hercov. Na rozdiel od nich sa nasťahoval späť k rodičom, inak sa však jeho život ničím nelíšil. Rozvážal pizzu, pripravoval sendviče s falafelom a šavarmou (alternatíva kebabu) a popritom sa snažil zaujať tých správnych ľudí. Bolo to však ťažké. Podobne ako ostatní veľmi rýchlo zistil, že na jeho životopisy nik neodpovedá, strácal sebaistotu, začal prepadať depresiám a dokonca určitú dobu zvažoval, že si začne budovať kariéru ako realitný maklér. Stal sa však malý zázrak. Po roku a pol sa mu ozvala kastingová režisérka Mara Casey a chcela hovoriť s jeho agentom. Keď sa jej priznal, že žiadneho nemá, povedala mu, aby si najskôr nejakého zohnal. Dvojica sa stretla a on sa v januári 2004 po prvýkrát objavil na televíznej obrazovke. Bola to síce len drobná rola, seriál Ženy z rodu Gilmorovcov však mal slušnú sledovanosť a otvoril mu dvere k ďalším televíznym projektom. Popritom účinkoval v niekoľkých divadelných hrách a v roku 2006 konečne prišla aj ponuka z filmu. Napokon, kto iný by lepšie zahral postavu egyptského faraóna? Možno by niekto ohŕňal nosom, no príležitosť to bola skvelá. Hoci snímka Noc v múzeu aj jej pokračovanie nemajú to najlepšie hodnotenie, na pľaci sa stretol s takými hviezdami ako Ben Stiller, Robin Williams, Owen Wilson či Ricky Gervais. Čo viac si mohol k úspešnému štartu priať?

 

Len žiadne klišé

V rýchlom slede nasledovali ďalšie televízne a filmové projekty. V jednom z nich stvárnil samovražedného teroristu a uvedomil si jednu vec – aby sa vyhol škatuľkovaniu, už nikdy nechce hrať zlého Araba. Ani to napokon nepotreboval, veď vďaka úlohe Merriella „Snafu“ Sheltona v oceňovanom seriáli Pacifik zožal ovácie kritikov aj svojho idola Toma Hanksa, ktorý sa staral o produkciu. Nakrúcanie v reáliách 1. svetovej vojny ho však emočne aj fyzicky vyčerpalo. Ako relatívny nováčik na filmovom pľaci sa skrátka nedokázal od svojej postavy dostatočne odosobniť, čo viedlo k „pomerne vážnym úzkostiam počas aj po skončení nakrúcania“. Na vlastnej koži sa presvedčil, že sa musí naučiť udržiavať si od stvárňovaných postáv odstup, inak neskôr nebude schopný uchopiť komplexné roly. Po Pacifiku sa svoju situáciu rozhodol riešiť veľmi neobvykle – presťahoval sa do Argentíny. „Pomyslel som si, že toho mám všetkého dosť a budem tu žiť, kým si nedám hlavu do poriadku.“ Dnes však na toto obdobie nespomína v najlepšom a trvá na tom, že už našiel oveľa lepšie metódy, ako oddychovať. Obvykle ide na túru na odľahlé miesta a vychutnáva si samotu. „Mám rád, keď som uprostred ničoho. Nie vždy, ale občas je dobré ísť na takéto miesto a len si v hlave preberať veci a premýšľať. To si veľmi užívam.“

 

Na plný plyn

Ani s tým argentínskym „detoxom“ to však zrejme nebolo až také zlé. V priebehu nasledujúcich rokov totiž Malek poriadne pridal plyn. Zahral si v romanci Moja krásna učiteľka s Tomom Hanksom a Juliou Roberts, získal rolu vo veľkofilmoch Bojová loď (Battleship) či Twilight sága: Úsvit a svoje umelecké ambície naplnil v dráme Majster, ktorú považuje za jedno z najinšpiratívnejších diel, na ktorých kedy pracoval. Odohráva sa začiatkom 50. rokov, keď vojaci po návrate z frontu bojujú s povojnovými traumami a snažia sa zaradiť do bežného života. Vo filme sa objavil po boku Joaquina Phoenixa, Philipa Seymoura Hoffmana a Amy Adams, ktorých za herecké výkony nominovaní na Oscara. A to bol len rozbeh. V roku 2013 hral až v štyroch filmoch, vrátane mysterióznej drámy Oldboy v réžii Spikea Leea či vynikajúco hodnoteného nízkorozpočtového filmu Short Term 12 (Dočasný domov), odohrávajúceho sa v ústave pre deti s poruchami správania. V roku 2015 potom prišiel Pán robot a prvá hlavná úloha. „Ľudia nevedeli, kam ma s mojou etnicitou zaradiť a nikdy som neveril, že budem hviezdou seriálov. Keď som bol mladší, vôbec som v takú možnosť neveril,“ vyhlásil šokovaný Malek. Mr. Robot navyše nie je len tak hocijaký seriál, ale patrí tomu najúspešnejšiemu, čo v ostatných rokoch pre televíziu vzniklo. Rozpráva príbeh Elliota Aldersona, špecialistu na počítačovú bezpečnosť s poruchou osobnosti. Trpí paranojami, má vidiny a neustále bojuje s fóbiami a depresiami. Nevie nadväzovať vzťahy s ľuďmi a má pocit, že s okolitým svetom dokáže komunikovať len tak, že hackuje ich prístroje. Keď ho osloví tajomný anarchista známy ako Mr. Robot, pridá sa ku skupine hackerov, ktorí chcú zničiť nadvládu jedného percenta najmocnejších ľudí, údajne riadiacich svet.

Scenárista Sam Esmail si dlho nevedel vybrať herca pre postavu Elliota. Videl asi sto uchádzačov a nikto z nich rolu neuchopil podľa jeho predstáv, takže dokonca zvažoval, že scenár úplne prepíše. Potom sa však koncom leta 2014 pred kameru postavil Malek. „To mi ukázalo, kým skutočne Elliot je,“ vyjadril sa Esmail. Bolo veľkým šťastím televízie, že táto dvojica na seba narazila. Seriál získal obrovskú popularitu i viacero ocenení. Samotný Rami, ktorý sa pre správne naštudovanie postavy stretával aj so psychológom, si na svoje konto popri množstve menších cien pripísal aj tú najväčšiu: Emmy za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe.

 

Na obálkach časopisov

Onedlho prišla hlavná rola v kinofilme. Buster’s Mal Heart však Malekových fanúšikov, mierne povedané, zneistil. Rozpráva totiž príbeh muža, v ktorom je ťažké sa vyznať. Spočiatku sledujeme excentrického horala na úteku, ktorý zimu prežíva iba vďaka vlámačkám do prázdninových domov v odľahlých lesoch. Pravidelne telefonuje do rozhlasových relácií, kde pod menom Buster reční o blížiacej sa apokalypse s príchodom nového milénia. Prenasledujú ho vízie, že sa stratil na mori, ale aj spomienky na minulý život, ktorý viedol ako Jonah. Mal rodinu a ťažko pracoval ako poslíček v hoteli, nočné smeny však negatívne ovplyvňovali jeho psychiku aj manželstvo s citlivou Marty. Keď jedného dňa náhodne stretol konšpiráciami posadnutého povaľača, jeho život sa zmenil nadobro. Dnes sa už ako Buster túla od domu k domu a divák si postupne skladá mozaiku udalostí, ktoré zničili jeho život a doviedli ho samotného na vrchol zasneženej hory, alebo snáď do malého člna uprostred šíreho oceánu. Alebo možno na obe z týchto miest.

Rami opäť podal skvelý výkon a v Buster’s Mal Heart predviedol doslova herecký koncert. Problém však bol, že ho množstvo divákov kvôli posunom v čase a priestore, skrátka, nepochopilo. V ten rok si však zahral aj v oveľa lepšie hodnotenom Motýlikovi, v remakeu kultového príbehu Henriho Charriera, ktorého falošne obvinia z vraždy, odsúdia na doživotie a pošlú do trestaneckej kolónie na Diabolskom ostrove pri Francúzskej Guyane. Motýlik je odhodlaný dostať sa na slobodu a spojí sily so spoluväzňom Louisom Degom (Malek), odsúdeným falšovateľom, ktorý mu výmenou za ochranu financuje nebezpečný útek. To už Malek rezonuje v médiách nielen vďaka svojmu hereckému umeniu, ale aj skvelému vkusu. Módni kritici ho začali zaraďovať k najlepšie oblečeným mužom na červenom koberci a v jarnej kampani 2017 sa spolu s Boyom Georgeom a A$AP Rockym stal tvárou značky Dior Homme. Okrem toho dostal v tomto roku pozvánku do Akadémie filmových umení a vied a stal sa jedným zo 774 členov, ktorí rozhodujú napríklad aj o udeľovaní Oscarov.

 

Život snáď nemôže byť lepší

A tak ho tu máme, pozrite, kam to dotiahol! Má 36 rokov, so svojou výškou a zvláštnymi črtami nepatrí medzi najväčších fešákov, a predsa to dieťa arabských emigrantov dotiahlo až na titulky prestížnych magazínov. Má skvelú kariéru, množstvo fanúšikov a býva v parádnom dome s bratom dvojčaťom. Škoda, že sa toho všetkého nedožil otec, ktorý tragicky zomrel v roku 2006. No z jeho úspechov sa môže tešiť milujúca mama i staršia sestra, ktorá pracuje ako lekárka na pohotovosti. Život snáď ani nemôže byť lepší, alebo…? Nuž, áno, zahrať si napríklad svoju obľúbenú rockovú hviezdu, vyhrať Oscara… Či dokonca oboje! Už isto tušíte, kam mierime, lebo väčšina populácie sveta pozná Maleka práve ako stelesnenie Freddieho Mercuryho. A to ho pritom mal hrať niekto iný.

Už okolo roku 2010 začali kolovať chýry, že sa bude nakrúcať životopisná snímka o lídrovi jednej z najúspešnejších kapiel v histórii, kráľovnej britského rocku The Queen a spočiatku sa v tejto súvislosti skloňovalo iba meno Sachu Barona Cohena, ktorého preslávilo najmä stvárnenie satirických postáv Ali G či Borat. Ten mal predstavu, že nakrúti presný opis Freddieho divokého života a pre svoj príbeh našiel aj scenáristu a režiséra. Členom kapely sa však jeho predstava vôbec nepáčila. Oni chceli, aby bol film vhodný pre všetky vekové kategórie, aby nepoburoval a napokon tiež, aby nebol výhradne o ich lídrovi, ale pokračoval v rozprávaní aj po jeho smrti. Cohen teda od projektu upustil a spolu s ním aj filmári. Roky bežali, uvažovalo sa o viacerých hercoch, viacerých scenároch a viacerých známych režiséroch, no žiadne plány sa nerealizovali. Až v roku 2016 začal film naberať kontúry a svet obleteli správy, že najlepšieho rockového speváka všetkých čias zosobní Rami Malek, ktorého producenti videli v Mr. Robotovi. Nevedel síce spievať, tancovať, ani hrať na klavíri, no na hudbe Queenov vyrastal a počas šesťhodinového skúšobného nahrávania presvedčil filmárov i členov kapely Briana Maya a Rogera Taylora. „Stavím sa, že sa dokážem pohybovať ako ten týpek. Nepýtajte sa ma ako, ale moje telo sa hýbe veľmi tajomnými spôsobmi,“ povedal im Malek.

 

 

Alexandra Kochová

foto Sita

 

Celý článok si prečítate v aprílovom čísle MIAU (2020)