Ušité s láskou k ľuďom a prírode

 

A z lásky nosené. Taká je idea udržateľnej módy, lokálnych značiek, ktoré vznikajú v duchu kvality, a nie kvantity a myslia pritom nielen na pohodlie nositeľov, ale i na zdravie našej planéty. Predstavujeme ženy, ktoré sa venujú móde presne v tomto duchu, robia ju s nadšením, s myšlienkou a krásne…

 

Abraka

Kto sa skrýva za značkou: Ajška Andrea Palowska, Nina Kubalová, Ivan Sedlák

Poznávacie znamenie: Pásiky, citróny, melóny, ovečky, čajky, ryby aj žraloky – ich legíny, športové podprsenky a plavky sú plné bláznivých vzorov.

 

Príbeh našej značky: Nina: S Ajškou sa poznám od základnej školy a klape nám to aj vďaka tomu, že sme na podobnej vlne, rady sa hýbeme, smejeme a trávime čas v prírode. Už odmala sme sa venovali rôznym aktivitám, ale definitívne nás spojil basketbal. Ajška potom išla „na skusy do sveta“, teda prešla pol zemegule, aby sme sa opäť stretli v Piešťanoch. Opäť sme zintenzívnili naše spoločné aktivity a stretnutia a ku koncu roku 2017 sme sa rozhodli, že náš aktívny a veselý postoj k životu pretavíme do nejakého produktu. Keďže sme nemali skúsenosti v textilnej oblasti, prešli sme kurzami šitia, navrhovania strihov a samoštúdiom. Keď sme si uvedomili, že už si nevystačíme samé dve, do projektu sme „zlanárili“ Iva, študovaného architekta so zručnosťami 2D aj 3D grafiky. Vniesol do Abraky viac poriadku a technicky ho zastrešil. Od začiatku sme chceli vytvoriť kvalitný produkt ktorý vydrží, bude veselý, originálny, možno niekomu vyčarí úsmev na tvári, a možno tak trochu motivuje k aktívnejšiemu životnému štýlu či pohybu. Kolekcie meníme pomerne často, aby dizajny nestratili unikátnosť. Nad celou výrobou a jednotlivými procesmi máme plnú kontrolu. Nielenže výrobu našich vecí realizujeme na Slovensku, ale doslova v okruhu niekoľkých kilometrov.

S láskou k ľuďom a prírode: Ajška: Našim zákazníkom ponúkame produkty, pri výrobe ktorých sa neprodukuje zbytočný odpad, práve naopak, ich výrobou vieme prírodu vyčistiť od plastov, ktoré by už v tomto svete nenašli ďalšie využitie. Úplety, ktoré na naše Abraka oblečenie používame, majú certifikáty nielen o tom, že materiál je recyklovaný, ale aj že pletiareň spĺňa tie najprísnejšie štandardy pri ich výrobe. Látka je testovaná a nezávadná, neškodí prírode, ani zdraviu človeka. Novinkou v našej kolekcii sú napríklad legíny a podprsenky vytvorené z materiálu z regenerovaného vlákna Econyl z rybárskych sietí vylovených z morí a textilných zvyškov. Z látkových zvyškov vyrábame čelenky, navrhujeme balenia a štítky tak, aby boli len nevyhnutne veľké a všetky sú z recyklovaného papiera a ručne previazané papierovou šnúrkou. Papierová je aj páska, ktorou balíčky lepíme, a tak sme dokázali úplne vylúčiť plast z celého nášho výrobno-distribučného procesu.

Funkčnosť a dizajn: Naše funky kúsky vám majú rozveseliť bežný deň, ale podržia vás, keď sa rozhodnete behať, ísť na jogu alebo si zaplávať. To bola pre nás alfa omega: komfort, funkčnosť a dizajn v ekologickom prevedení. Pekne padnúci strih je málo, ak vám legíny pri drepe presvitajú alebo podprsenka sa po dvoch opraniach už nedá nosiť. Látky sú u nás na pretrase denne, textilný priemysel a formy spracovania vlákien sa rýchlo vyvíjajú. Snažíme sa držať krok s vývojom a mať prehľad, neustále komunikujeme s poprednými svetovými pletiarňami, testujeme nespočetné množstvo vzoriek s cieľom vytvoriť najlepší možný produkt. No a to, čo z veľkej miery robí Abraku Abrakou, sú veselé dizajny. Veľa o nich diskutujeme, zbierame námety, inšpirácie a farebnosti. Radi komunikujeme tému vzorov aj s našimi zákazníkmi prostredníctvom sociálnych sietí a spolupracujeme aj s umelcami, ktorí sú nám konceptuálne blízki.

 

 

Bagbet

Kto sa skrýva za značkou: Alžbeta Irhová

Poznávacie znamenie: Prineste Betke starú košeľu po otcovi a ona vám ju zmení na jedinečné šaty.

 

Príbeh mojej značky: V dizajnérskom štúdiu Bagbet, ktoré som založila, sa zameriavame na spracovanie textilného odpadu. V tíme sme vlastne dvaja, našou neoddeliteľnou súčasťou je náš dvorný fotograf a grafik Ľubo Baran, ktorý vtisol značke jedinečnú tvár. A čo vlastne robíme? Dávame druhú šancu nielen oblečeniu, ale aj zvyškovým materiálom z textilnej výroby. Snažíme sa veciam vdýchnuť nový život a vnášať tak ekológiu do každodenného života.

S láskou k ľuďom a prírode: Mnohým z nás pod pojmom textilný odpad asi automaticky napadne špinavé, poškodené oblečenie. No nie je to úplne tak. Textilný odpad vzniká v rôznych štádiách a má niekoľko podôb. Hlavný dôvod vzniku textilného odpadu je strata záujmu a produkt, ktorý môže existovať vo forme metráže látky, odstrižkov z výroby, nevyužitých rezervných materiálov, nepredaného oblečenia, oblečenia, ktoré sme si kúpili, no nenosíme ho a nakoniec aj v podobe poškodeného oblečenia. Prioritou značky Bagbet je vyhľadávať takéto materiály, spracovať ich a opäť ich vrátiť medzi spotrebiteľov. Naše oblečenie šijeme v lokálnej krajčírskej dielni na Slovensku. Spolupracujeme s firmou, ktorá v Kežmarku šije pre zahraničné značky. Okrem toho, že spoločne v tejto dielni dávame druhú šancu nosenému, prípadne poškodenému oblečeniu a prerábame ho na originálny dizajnérsky kúsok, spracúvame aj zvyškové materiály z textilnej výroby. Takzvané rezervné látky sa často nevyužijú a vo väčšine prípadov končia ako odpad. Preto sa snažíme nadviazať rôzne spolupráce s odevnými firmami a takéto látky od nich získať.

Funkčnosť a dizajn: Pri dizajnovaní upcyklovaných kúskov dbám rovnako aj na funkčnosť oblečenia. V súčasnosti pracujem na tvorbe originálnych strihov a hľadám nové spôsoby spracovania textilného odpadu. Oblečenie tvorím s prihliadnutím na neprodukovanie ďalšieho odpadu zásahom do odevu. Pri tvorbe strihu dbám aj na to, aby sa kúsok dal nosiť na niekoľko spôsobov. Počas doterajšieho pôsobenia som sa orientovala na dizajnové spracovanie košieľ, denimového materiálu, ale aj zvyškov z textilnej výroby. Najnovšie budeme spracúvať aj odpadové látky z predajní s metrážou. Podľa môjho názoru by malo byť v záujme značiek nielen to, ako férovo, kvalitne a z udržateľných materiálov vyrábať oblečenie, ale aj čo s ním, keď spotrebiteľ po čase o toto oblečenie stratí záujem. Preto organizujeme kurzy upcyklácie, kde učíme, ako si ľudia môžu doma opraviť svoje oblečenie. V rámci projektu „Zašiváreň“ sa spájame s dizajnérmi, blogermi či umelcami a snažíme sa vymyslieť spôsob, ako veciam predĺžiť ich životnosť. Takto sme zorganizovali viaceré zaujímavé workshopy, vyrábali sme peňaženky z Tetra Paku, učili sme háčkovať, vyrábať upcyklovaný šperk či opravovať oblečenie a obuv.

 

 

Šumné

Kto sa skrýva za značkou: Eva Stančeková, Dominika Horňáková

Poznávacie znamenie: Požičiavanie je nové nakupovanie. Lokálne oblečenie si totiž môžete aj prenajať a potom vrátiť. Šetrí to prírodu i vašu peňaženku.

 

Príbeh našej značky: Dominika: Nápad založiť projekt prenájmu oblečenia vznikol už dávnejšie, ale Šumné – teda nielen pekné, ale aj umné – múdre obliekanie sme spustili len pred pár mesiacmi. Obe sme sa totiž snažili obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo ono. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli v sekáčoch, na swapoch či u kamarátky v skrini. V tom čase sme sa taktiež začali obzerať po slovenských odevných dizajnéroch, ktorí sa hlásia k pomalej móde, no keďže ide, pochopiteľne, o kvalitnejšie a drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť.

Eva: Potom sme v zahraničí natrafili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, čo by náš šatníkový problém mohlo vyriešiť. Prenájom znamená, že ľudia si oblečenie nemusia kupovať a vlastniť, ale si ho jednoducho požičiavajú. Chvíľu sme čakali, kedy tento trend príde na Slovensko, až sme sa ho rozhodli priniesť my dve. Náš tím sa nám dokonca medzičasom rozrástol a veľkou podporou je nám Betka Kapraľová, ktorá nám pomáha z Dánska, kde sa ako študentka špecializuje na podnikanie a inovácie práve v oblasti udržateľnej ekonomiky.

S láskou k ľuďom a prírode: Dominika: Šumné funguje na princípoch cirkulárnej ekonomiky, čo znamená, že oblečenie po použití neskončí na skládke odpadu, v spaľovni či zabudnuté v skrini, ale zostáva v „obehu“. Prenájom je teda skvelý spôsob, ako si udržateľne obmieňať šatník a neprispievať pritom k nadmernej spotrebe. Zameriavame sa v prvom rade na oblečenia od slovenských dizajnérov, ktorí vyrábajú v duchu slow fashion. Ich kvalitné výrobky si môžu naše zákazníčky požičať na rôzne časové obdobie a keď sa im kúsok zunuje, jednoducho nám ho vrátia a požičajú si iný zaujímavý model.

Eva: Kvôli veľkému záujmu sme rovnako začali ponúkať možnosť odberu nosených kúskov oblečenia, ktoré ich majitelia síce majú radi, ale z rôznych dôvodov im stoja odložené v skrini či pivnici. Prijaté oblečenie kvalitne ošetrujeme a putuje do našej Knižnice oblečenia, ktorú aktuálne zakladáme, kde ho budeme ďalej prenajímať za náklady s tým spojené.

Funkčnosť a dizajn: Dominika: Dôležitou súčasťou našich aktivít je aj vzdelávanie a šírenie osvety v oblasti zodpovedného obliekania – snažíme sa motivovať širokú verejnosť a učiť ju, ako sa o oblečenie starať tak, aby vydržalo čo najdlhšie, ako sa správať ekologickejšie v obliekaní, aké sú možnosti zapojiť sa do hnutia slow fashion alebo udržateľnejších nákupov. Taktiež píšeme blogy a pravidelne sa zúčastňujeme rôznych podujatí a prednášok zameraných na udržateľnosť v odevnom priemysle.

 

 

Bekvåm

Kto sa skrýva za značkou: Martina Kráľová

Poznávacie znamenie: Bekvåm znamená po švédsky pohodlné, jednoduché, prirodzené, bezstarostné.

 

Príbeh mojej značky: Od strednej školy som každé leto brigádovala, zarábala si hlavne na cesty a výlety do zahraničia a popri vysokej škole striedala rôzne zamestnania od výpomoci pri organizácii medzinárodného festivalu až po prácu letušky. Po vysokej škole som sa zamestnala v nadnárodnej kozmetickej firme ako trade marketing manažér. Potom však prišla materská dovolenka a ja som počas piatich rokov s deťmi neustále vymýšľala, čo chýba na našom trhu. Napadali mi samé bláznivé nápady, napríklad pekáreň pre psov, až som dozrela k vlastnej odevnej značke Bekvåm, ktorú som sa odvážila založiť, až keď nemali po materskej pre mňa miesto v mojom predošlom zamestnaní. Povedala som si, že keď nie teraz, tak už nikdy a že by som to mohla potom celý život ľutovať. Prvotná idea Bekvåm bola priniesť na slovenský trh minimalistické a zároveň kvalitné výrobky, a to detské pončá po kúpaní a osušky. Dopyt však bol aj po pončách, kimonách a plavkách pre dospelých.

S láskou k ľuďom a prírode: Bekvåm vznikol s jasnou ideou vytvárať minimalistické kúsky vyrobené z certifikovaných materiálov, vo férových podmienkach a ohľaduplné voči prírode. Zatiaľ vyrábame pončá, osušky, kimoná v Turecku. Dodávateľa som hľadala veľmi dlho a až keď som si bola na 100 % istá, že spĺňa moje vysoké nároky, pustili sme sa do spolupráce. Nikde inde na svete totiž nenájdete látku peshtemal, ktorá je tradičná pre osušky do kúpeľov. Osušky sú tenké, ľahké a veľmi savé. Po dlhom hľadaní som našla aj výrobcu plavkoviny na plavky – z odpadu ako napríklad staré rybárske siete, stratené a opustené v oceánoch. Dobrovoľní potápači rybárske siete vyťahujú, vyčistia ich od ešte živých živočíchov, ktorých vrátia späť do mora a vyčistené siete putujú do Slovinska, kde sa z nich vyrába regenerovaný nylón Econyl. Z neho v Taliansku vyrobia látku, z ktorej sme uplynulé leto ušili na Slovensku prvú kolekciu plaviek pre deti a dámy.

Funkčnosť a dizajn: Snažím sa o jednoduchý, čistý dizajn. Keďže som pred založením vlastnej odevnej značky nemala skúsenosť s tvorbou modelov, pomocnú ruku mi podala moja 85-ročná stará mama, ktorá pracovala celý život ako krajčírka. Svoju ideu nakreslím ceruzkou na papier a ona ju vie preniesť do strihu. Vzorový produkt potom doma nosím ja alebo moje deti, to všetko preto, aby sme ho vedeli dotiahnuť do ideálneho stavu. Sama mám rada jednoduché a pohodlné kúsky oblečenia, rada nosím rifle s tričkom a teniskami a v lete prežijem s jednými korkovými šľapkami a tromi šatami. Nekupujem si veľa nového oblečenia. Aj keď od minimalistického šatníka mám zatiaľ ďaleko, radšej si kúpim oblečenie od malej slovenskej značky a nemám problém ani so second handom.

 

 

Créeme

Kto sa skrýva za značkou: Soňa Vidiečanová

Poznávacie znamenie: Ak vlastníte naturálnu spodnú bielizeň z organickej stopercentnej nefarbenej bavlny, ľahučkú a pohodlnú ako druhá koža, pravdepodobne nosíte Créeme.

 

Príbeh mojej značky: Módny dizajn som študovala na Fakulte umenia a dizajnu v Plzni a práve počas tvorby bakalárskej práce sa u mňa prejavila alergická reakcia na syntetický materiál, s ktorým som vtedy pracovala. Preto, keď som sa kvôli magisterskému štúdiu presťahovala do Bratislavy, oveľa viac som sa začala zaujímať, z čoho sa materiály skladajú a z čoho sú látky vyrobené. Natrafila som na informáciu, že bavlna vlastne nie je prirodzene biela, ale vyrastá v béžovej, hnedej a zelenej farebnosti. Začala som teda vyrábať béžové kabáty, no, pochopiteľne, béžové kabáty nikto nenosí… Keďže som sa chcela držať svojich hodnôt a využívať iba nefarbenú, organickú bavlnu – no iba na oblečenie, ktoré ľudia skutočne potrebujú – pomohla mi náhodná informácia, že pod bielu blúzku patrí béžová podprsenka… a mne to okamžite všetko dávalo zmysel. Práve preto, že bavlna vyrastá v prírodných farebnostiach, podobných ľudskej pokožke, nemusí sa dodatočne farbiť a stopercentná nefarbená organická bavlna je zároveň ideálna pre citlivú pokožku. Koža je náš najväčší orgán, a tak ako si opatrne vyberáme suroviny, ktoré konzumujeme, rovnako opatrne by sme si mali vyberať aj materiály, ktoré nosíme.

S láskou k ľuďom a prírode: Mojou inšpiráciou ku všetkému, čo robím, je otvorené srdce a láska k ľuďom, prírode a sebe samej. Keď sa človek rešpektuje, chce pre seba to najlepšie, preto je naturálna spodná bielizeň aj o ochrane ľudského zdravia. V Créeme mi ide o majstrovstvo spodnej bielizne, o to, aby som ľuďom dodala pohodlný a čo najlepší produkt, ktorý navyše podporí ich krásu. A čo sa týka môjho súkromného života, oblečenie si kúpim nové iba vtedy, keď sa doň veľmi zamilujem. Poznám svoj deň a viem, čo presne potrebujem v mojom šatníku, no zároveň si oblečenie kupujem, až keď sa mi zničí. Keď sa mi po troch rokoch nosenia roztrhne moje basic biele tričko, kúpim si nové. Mám rada svoj štýl, viem, čo mi sedí, mám svoj minimalistický šatník a som rada, keď vďaka nemu ráno robím o jedno rozhodnutie menej.

Funkčnosť a dizajn: V jednej knihe som čítala, ako si Francúzi vedia užívať potešenie z každého okamihu. Totiž vo Francúzsku sa kladie dôraz na rozvoj všetkých piatich zmyslov, vďaka čomu si užívajú božské kombinácie jedál, ale napríklad majú pôžitok aj z nosenia spodnej bielizne. Zatiaľ čo na Slovensku majú ženy rozdelenú spodnú bielizeň na zvláštnu príležitosť a na tú pohodlnú, vo Francúzsku si jednoducho užívajú spodnú bielizeň, ktorá má oboje. Preto v Créeme podporujeme pohodlie, krásu a zdravie v jednom. ​Spodnú bielizeň často nosíme z nutnosti a mnohokrát dbáme len na jej funkčnosť, ale úplne zabúdame, že si na seba môžeme vziať niečo iba preto, lebo sa v tom cítime božsky.

 

 

Gabina Weissová

foto archívy značiek

 

Celý článok si prečítate v októbrovom čísle MIAU (2019)